
Stiven Hoking je za života uveo velike promjene u naše shvatanje svemira. Njegovo objašnjenje crnih rupa i “Hokingova radijacija” unijele su novu dimenziju u shvatanje neobjašnjenih fenomena kosmosa. Hoking je malo prije smrti iznio i sasvim novo shvatanje kako je nastao svemir, odnosno šta je bilo prije Velikog praska.
Naučnici vjeruju da je svemir nastao prije 13,8 milijardi godina u Velikom prasku, ali postoji nekoliko teorija šta je pokrenulo taj kataklizmički događaj. Hoking je imao svoju teoriju.
Predložio je nešto što može da se prevede kao stanje “Bez granica”, teoriji koju je razvijao sa fizičarem Džimom Hartlom sa Univerziteta u Kaliforniji. Ideja se zasniva na Ajnštajnovoj teoriji relativiteta, koja predlaže da prostor i vrijeme formiraju krivu “neprekidnosti”, kao i na shvatanju kvantne gravitacije po Euklidovoj teoriji, koja ne priznaje postojanje singulariteta (stanja beskonačno velikog pritiska i toplote).
Teorija zamjenjuje realno vrijeme sa konceptom koji se naziva “imaginarno vrijeme”. Takvo vrijeme nije izmišljeno, nego se samo izražava u imaginarnim brojevima. “Imaginarno vrijeme” predstavlja četvrtu dimenziju svemira.
Hoking je iskoristio planetu Zemlju da bi objasnio ovu teoremu.
“Prema Euklidovom pristupu, univerzum u imaginarnom vremenu je zakrivljena površina sa četiri dimenzije, koja podsjeća na površinu zemlje, ali sa dvije dodatne dimenzije”, naveo je Hoking.
To je zatvorena površina bez kraja, kao Zemlja, naveo je poznati naučnik.
To bi značilo da ne postoji jasna tačka u kojoj je došlo do “praska”, ili stvaranje svemira. Veliki prasak ne postoji kao takav. Vrijeme usporava kako dolazi do Južnog pola ili singulariteta, toliko usporava da jasnog početka nema.
“Možemo da zamislimo imaginarno i realno vrijeme kao početak na Južnom polu, kao glatku tačku gdje važe obični zakoni fizike. Nema ništa južnije od Južnog pola, tako nema ništa prije Velikog praska”, naveo je Hoking.
Praktično, ne možemo da opišemo događaje prije Velikog praska pošto vrijeme kako ga mi zamišljamo nije postojalo.
Ovo je samo jedna od predloženih teorema o nastanku svemira, koja nije potvrđena. Hoking je detaljnije objasnio svoj model u dokumentarcu o teoremi “Bez granica”.
Preporučeno
{youtube}Ry_pILPr7B8{/youtube}












