Čarls Treći (74) postao je kralj u trenutku smrti svoje majke Elizabete II u septembru prošle godine. Postao je tada i šef 14 država Komonvelta, uključujući Australiju, Kanadu i Novi Zeland.
Krunisanje se, međutim, tradicionalno održava nekoliko mjeseci nakon što je novi suveren nasledio tron, nakon razdoblja nacionalne žalosti za prethodnim monarhom i intenzivnih priprema za raskošnu svečanost ustoličenja novog.Prvo krunisanje u Britaniji od 1953. godine biće gledano širom svijeta i prisustvovaće mu brojni svjetski zvaničnici. Počeće formalnim krunisanjem Čarlsa i pomazanjem u londonskoj Vestminsterskoj opatiji u subotu 6. maja, u tradiciji staroj više od 900 godina.
Službu će voditi kanterberijski nadbiskup Džastin Vebi i trebalo bi da oslika i istorijsku tradiciju britanske monarhije i njenu modernu ulogu.
Krunisana će biti i kraljica supruga Kamila.
Par će u Vestminstersku opatiju stići u „kraljevskoj povorci“ zajedno s ostalim članovima porodice. U Bakingemsku palatu će se vratiti u još većoj povorci, „krunidbenoj procesiji“, i potom okupljenima, kojih se očekuje na hiljade, mahati s balkona palate.
U nedjelju će biti poseban koncert u dvorcu Vindzoru koji će uživo prenositi BBC. Nastupiće „globalne muzičke ikone i savremene zvijezde“, kaže se u saopštenju palate. Ulaznice će se dijeliti lutrijom.
Centralni deo večeri biće „osvjetljavanje nacije“, odnosno osvjetljavanje ključnih britanskih znamenitosti vještačkom rasvjetom.
U ponedjeljak 8. maja, koji će Britancima za ovu priliku biti neradan dan, biće organizovani dobrotvorni nacionalni ručkovi i ulične zabave širom zemlje.
Preporučeno
Hoće li na krunisanje biti pozvan, i hoće li se odazvati princ Hari i njegova supruga Megan, koji su brojnim intervujima i Harijevom knjigom „Spare“ zasjenili prve mjesece Čarlsove vladavine, još je nepoznato.