test

Mali italijanski grad je nazvan najukletnijim evropskim gradom

Standard

16/09/2024

22:53

Mračna reputacija italijanskog grada Kolobraro nije naškodila njegovom turizmu. Svakog ljeta, u nastojanju da se otkrije istorija grada i privuku turiste, održava se festival na kome se loša sreća pretvara u magiju

Susjedni gradovi na jugu Italije jednostavno ga zovu „Taj grad“, a mnogi njegovi stanovnici izbjegavaju da prolaze kroz njegove ruševine. Priča je stara koliko i sam grad, vezana za originalni naziv ‘cluber’, što na latinskom znači zmija – što je oličenje zla.

Smatra se da su kletvu na život tamo bacili advokat i vještica tek u prvoj polovini 20. vijeka. Prema priči koja kruži među Italijanima, Biagio Virgailio je bio bogat, ozloglašen lokalni advokat koji nikada nije izgubio slučaj i imao je mnogo neprijatelja. Jednog dana na sudu, da bi istakao svoju tvrdnju, uzviknuo je: ‘Ako je ono što sam rekao netačno, neka ovaj luster padne’. Iste sekunde luster je pao na pod.

Iako niko nije povrijeđen, njegovo ime je postalo sinonim za loše i njegova reputacija je potpuno uništena. Sve negativno što se dešavalo u gradu vezano je za njega, a njegovi potomci su napustili grad.

Decenijama podstiču sumnju neobjašnjiva klizišta, odroni, povrede i neobične nezgode, kao i priče o okupljanjima vještica. A kako su Italijani poznati po sumnjičavosti, ta njihova sumnja nije pomogla da se skine ljaga sa malog grada.

U kletvu se toliko vjeruje da policija neće kažnjavati vozače koji jure ulicama grada iz straha od natprirodnih posljedica. Tokom ljetnjeg festivala „Noćni san“ u „Tom Gradu“, izvođači pričaju priče o magiji, fudbalu i ljubavnicima. Na ulazu se prodaju amajlije za koje se vjeruje da tjeraju zle duhove.

Povezani članci

Izvor: Agencije
Izvor (naslovna fotografija):

pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)