Farmaceutski naučnik dr Aleksander Edwards sa univerziteta u Ridingu je u saradnji sa portalom “Telegraph” proučio tri najpopularnija recepta i ustanovio da ne rade, a evo o kojim se receptima radi.
– Prije svega, moram da istaknem da farmaceutski naučnici i proizvođači koriste vrlo specifične postupke kako bi ti proizvodi bili bezbjedni i djelotvorni. – ističe na početku dr. Edwards.
VOTKA I ALOE VERA
Ključni sastojak svakog gela za dezinfekciju je etanol (alkohol). Votka ima svega 37% alkohola, a većina komercijalnih sredstava za ruke sadrži 60% alkohola. Dakle, votka nije dovoljno dobra u zaštiti. Pritom, uz aloe vera gel, votka je dodatno razrijeđena. Ukratko, ovaj recept ne radi.
DENATURALIZOVANI ALKOHOL I ALOE VERA
Denaturalizovani, odnosno “hirurški” alkohol je jači i bolji jer sadrži 95% etanola, ali mješanjem sa aloe vera gelom mu se mijenja konzistencija i neće se tako dobro širiti po rukama, a ključna stvar u zaštiti je da svaki milimetar ruku bude dobro natopljen gelom. Savijet dr. Edwardsa je da ne koristite ni ovaj recept.
PRIRODNI RECEPT
Preporučeno
Posljednji na spisku najpopularnijih je bezalkoholni recept koji se sastoji od čaše aloe vere, pet kapi ulja čajevca i kašičice destilovane lijeske. Ovo svakako neće zaštiti od virusa jer mu fali alkohol, a dr. Edwards kaže da ne postoji dovoljno informacija o antibakterijskim svojstvima ovih sastojaka, pa da svakako ne preporučuje upotrebu ovog gela.












