Naime, najprije biste trebali smanjiti s pretjeranim konzumiranjem soli. Međunarodna organizacija za očuvanje zdravlja bubrega preporučuje odraslima da uzimaju maksimalno 2.300 miligrama natrijuma dnevno, dok bi se oni s bolestima bubrega ili visokim krvnim pritiskom trebali ograničiti na 1.500 miligrama dnevno.
“Kada jedete previše soli, bubrezi reaguju zadržavanjem vode kako bi je razblažili. Na ovaj način se oni oštećuju. Takođe može doći do oštećenja srčanog mišića”, rekao je ljekar S. Adam Ramin.Prema istraživanju objavljenom u stručnom magazinu “Nutrition”, osobe koje jedu ultra-prerađenu hranu imaju najveću učestalost hronične bolesti bubrega. Dakle, smanjite brzu hranu i češće konzumirajte voće i povrće.
Takođe ne biste trebali pretjerivati sa crvenim mesom. Istraživanje iz 2017. utvrdilo je da je ono povezano s rizikom od završnog stadijuma bubrežne bolesti. Pića sa vještačkim zaslađivačima su sigurna ukoliko ih umjereno pijete. Međutim, ako ih konzumirate svakodnevno, imate veći rizik od oštećenja bubrega, srčanih bolesti i moždanog udara.
Međunarodna organizacija za očuvanje zdravlja bubrega je objavila da pijenje četiri alkoholna pića dnevno udvostručava rizik od hronične bolesti bubrega.
Preporučeno
“Osobe koje često piju alkohol i vole cigarete su u još većoj opasnosti”, istaknuo je ljekar.