Evo šta morate da znate kada je o ovome riječ.
Kinoa: Rok trajanja cijelih zrna kao što su kinoa i spelta u velikoj mjeri zavisi od njihovog sadržaja masti. Toplota, vazduh i vlaga su tri glavna neprijatelja žitarica jer ovi elementi mogu negativno uticati na njihova zdrava ulja, što zauzvrat može dovesti do užeglog.– Zrna uvijek treba da izgledaju i mirišu blago. Ako osjećate miris ubuđalog ili uljanog, zrno se pokvarilo – navodi Savjet za integralne žitarice.
Kurkuma: Vaši omiljeni mljeveni začini poput kurkume, paprike i muškatnog oraščića obično se pokvare tek nakon dvije do tri godine. Konzumiranje “starih” začina nije štetno po vaše zdravlje, ali vjerovatno više neće djelovati na ukus vaših jela. Uradite brzi test mirisa i ukusa da biste utvrdili da li je vaš začin još uvijek svjež.
Prašak za pecivo: Za sastojke za pečenje važe ista pravila kao za mljevene začine. Kesice praška za pecivo i sode bikarbone će vremenom izgubiti svoja svojstva, te vam neće pomoći u narastanju kolača. Možete ih testirati ovim jednostavnim naučnim eksperimentom u vašoj kuhinji: pomiješajte sodu bikarbonu sa sirćetom i praškom za pecivo sa vrelom vodom. Ako se pjene i formiraju mehuriće, to znači da su sastojci još dovoljno svježi za pečenje.
Orašasti plodovi i sjemenke: Oljušteni orašasti plodovi poput badema i kikirikija mogu se jesti u periodu od nekoliko nedjelja do nekoliko mjeseci. Orašasti plodovi i sjemenke imaju tendenciju da imaju puno ulja, a to ulje će užegnuti nakon nekoliko mjeseci u ostavi, rekao je Trig Siverson, kuvar i saosnivač Fil Gud Fuds. Znaci užeglosti oraha ili sjemena su miris ili boja nalik na travu i tamni ili masni izgled. Za optimalnu svježinu i dugovječnost, stavite orašaste plodove i sjemenke u providnu vreću za zamrzavanje i stavite u frižider, gdje mogu biti i do godinu dana.
Slatkiši: Ako postoje bezbjednosni problemi sa slatkišima, to je obično pitanje kvaliteta, a ne roka trajanja, rekao je Fadi Aramouni, član Instituta za nauku o hrani. Uopšteno govoreći, bombone je veoma teško pokvariti zbog malog sadržaja vlage, ali to zavisi od slatkiša.
Pivo: Čuvanje piva na sobnoj temperaturi nije nužno loše za vaše pivo, ali ga može brže pokvariti. Poslije otprilike četiri mjeseca, toplota, svjetlost i vazduh mogu da prodru kroz čepove boca. Skladištenje bez hlađenja ubrzava starenje i razvoj loših ukusa, kaže program Cicerone, obrazovna usluga za stručnjake za pivo. Skladištenje u frižideru je najbolje za sva piva u svakom trenutku, dodaju oni.
Čaj: Trebalo bi da potrošite svoje kesice čaja u roku od godinu dana jer će ulja u čaju stariti i vašoj jutarnjoj šolji čaja davati loš ukus. Isto važi i za kafu. Prema Izabel Mejpls, registrovanom nutricionisti, najbolje je potrošiti kafu u roku od dvije do četiri nedjelje. Ljubitelji instant kafe imaju malo više vremena: oko dva mjeseca.
Maslinovo ulje: Svjetlost i toplota nisu prijatelji maslinovog ulja. Ne bi trebalo da se razbolite od stare flaše maslinovog ulja, ali otvorena flaša ovog proizvoda poslije šest mjeseci može imati neprijatan ukus. Ako ne koristite često maslinovo ulje, kupite malu bočicu da biste je iskoristili prije nego što se ukus pokvari.
Brašno od cijelog zrna: Većina ljudi čuva svoje brašno u ostavi, ali zapravo bi trebalo da ga čuvate u frižideru ili zamrzivaču da bi duže ostalo svježe. Brašno od cijelog zrna traje do osam mjeseci u frižideru i do godinu dana u zamrzivaču.
Preporučeno
– Pšenično brašno od cijelog pšeničnog zrna prije će postati užeglo od bijelog brašna. To ne utiče na bezbjednost hrane, ali utiče na kvalitet i ukus – rekao je Mejpls, piše b92.