SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O MREŽI THREADS: Da li je ovo velika prijetnja za Twitter?

SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O MREŽI THREADS: Da li je ovo velika prijetnja za Twitter?

Standard

10/07/2023

12:00

Nova društvena mreža Threads iz kompanije Meta, napravljena kao direktan rival Twitteru, dostupna je od 6. jula. Facebook je pokušavao da se takmiči sa Tvitter-om na brojne načine tokom godina, uključujući kopiranje karakteristika Twittera kao što su hashtagovi i teme u trendu. Ali sada matična kompanija Meta preduzela je možda najveći potez – lansiranje platforme Threads.

Ova platforma, koja je povezana sa Instagramom, privukla je preko 30 miliona korisnika za manje od 24 sata nakon lansiranja.

Njen dolazak na scenu dolazi za vrijeme velikih problema na Twiteru, koji je doživio prekid rada prije dvije sedmice, nakon čega je uslijedila objava da je sajt nametnuo privremena ograničenja na to koliko twittova njegovi korisnici mogu da pročitaju dok koriste aplikaciju.

Kako radi Threads platforma?

Nakon preuzimanja aplikacije Threads, od korisnika se traži da povežu svoju Instagram stranicu, prilagode svoj profil i prate iste naloge koje već prate na Instagramu.

Izgled je sličan Twitter-u sa poznatim izgledom, tekstualnim feed-om, mogućnošću ponovnog objavljivanja i citiranja drugih postova u temi. Ali takođe spaja postojeću estetiku Instagrama i nudi mogućnost diljenja postova iz Threads direktno u Instagram Stories.

Verifikovani Instagram nalozi se takođe automatski verifikuju na Threads. Nalozi ne mogu biti navedeni kao javni ili privatni.

Nova aplikacija se pridružuje rastućoj listi Twitter rivala i mogla bi predstavljati najveću prijetnju, s obzirom na ogromne resurse i ogromnu publiku koju ima Meta.

Jedna od najznačajnijih razlika između Threads-a i Twittera je u dostupnosti funkcionalnosti pretrage. Na Threads-u trenutno ne postoji mogućnost pretrage postova, trenutno možete tražiti samo druge Threads profile. Međutim, kompanija Instagram je najavila da će se uskoro pojaviti novi alati za otkrivanje zanimljivih threadova i kreatora, kao i naprednija funkcija pretrage koja olakšava praćenje tema i trendova u realnom vremenu.

Ograničenja se ne odnose samo na funkcionalnosti, već i na dostupnost i upotrebu aplikacije. Threads trenutno nije dostupan u Evropskoj Uniji zbog “složenosti usklađivanja sa nekim zakonima koji stupaju na snagu sljedeće godine”. 

Pored toga, Threads je trenutno dostupan samo kao mobilna aplikacija, dok se Twitter može koristiti na mobilnim i desktop uređajima.

Jedna od glavnih razlika koja se primjećuje u interakciji sa korisnicima je odsustvo direktne poruke na Threads-u, funkcionalnosti koju Twitter nudi. Takođe, iako Threads tvrdi da je “aplikacija za konverzaciju”, ne ističe relevantne teme niti uključuje upotrebu hashtagova, što je karakteristično za Twitter.

Iako postoji mnogo sličnosti između Threads-a i Twittera, jasno je da postoje i značajne razlike koje će oblikovati korisničko iskustvo na ovim platformama. Samo vreme će pokazati kako će se ove razlike odraziti na popularnost i prihvaćenost Threads-a među korisnicima.

Izvor (naslovna fotografija): YOUTUBE/CNN

Ostavite komentar

Komentari (0)