Tesla predstavio električni šleper koji razvije od nule do 100 za samo pet sekundi

Tesla predstavio električni šleper koji razvije od nule do 100 za samo pet sekundi

Standard

17/11/2017

15:10

Futuristički šleper kojeg je predstavio Elon Musk, omogućiće vozačima 800 kilometara vožnje s jednim punjenjem baterija, ali i ekstremno ubrzanje od 5 sekundi do 100 kilometara na čas.

Futuristički šleper kojeg je predstavio Elon Musk, omogućiće vozačima 800 kilometara vožnje s jednim punjenjem baterija, ali i ekstremno ubrzanje od 5 sekundi do 100 kilometara na čas.

Kamion bi trebalo da bude na tržištu od 2020. godine.

Teslu Semi, električni šleper koji razvija brzinu od 100 kilometara na čas za samo pet sekundi, juče je predstavio Elon Musk kao svoju viziju budućnosti prevoza.

Ovakvo ekstremno ubrzanje šleper može postići s praznom prikolicom, dok bi mu s punim teretom trebalo samo 20 sekundi.

Povezani članci

Njegov kamion s punim teretom imaće radijus od 800 kilometara, pri brzinama za autoputeve.

“Pošto je 80 odsto putovanja kamiona kraće od 400 kilometara, možete otići do odredišta i vratiti se bez ponovnog punjenja baterija”, rekao je Elon Mask, vlasnik i šef “Tesle”.

Novi šleper s dvoosivinskim pogonom i s četiri nezavisna pogonska točka i četiri elektro-motora, razlikuje se od tradicionalnih kamiona čistim linijama i izduženim, aerodinamičnim prednjim dijelom koji podsjeća na superbrze vozove, a obojen je u mat i metalik boje.

“Cijena kamiona je izuzetno važna”, rekao je Musk, uvjeravajući da su nabavka i korišćenje šlepera na dizel “20 odsto skuplji od Tesle” – uključujući sve troškove, osiguranje i gorivo.

“Dajmler”, “Folksvagen”, “Nikola”, “Ejnrad” (Einride) su već odmakli u razvoju električnih šlepera, od kojih neki imaju funkciju autonomne vožnje – bez angažovanja vozača, i takođe imaju futuristički dizajn.

Stručnjaci primjećuju da već postoje kamioni i autobusi na alternativne izvore energije, kao što su vodonične gorivne ćelije i komprimovani prirodni gas.

“Tesla” nije dostavio podatke o troškovima i mjestu proizvodnje. Cilj je da proizvodnja počne krajem 2019. godine, ali “Elon Mask nije dobar u pridržavanju rokova”, kaže Rebeka Lindland, analitičarka ključne američke konsultantske kompanije za vozila “Keli blu buk”.

Tako proizvodnja novog automobila “Tesla model 3” veoma kasni, i dotigla je svega 500 do 1.000 nedjeljno, a cilj je bio 5.000.

Za Rebeku Lindland, električni šleperi, a još više oni sa autonomnom vožnjom, posebno su atraktivni za korišćenje u gradovima i predgrađima, za kompanije koje učestalo prevoze istim putanjama kao što su pošta, ekspresne kurirske službe i čak i opštinske službe za odnošenje smeća, a takvoj upotrebi su bliski i školski autobusi.

“Tesla” je potvrdio plan za izgradnju fabrike u Kini “gdje postoje velike mogućnosti”, i gdje se veliki gradovi bore protiv smoga, dodala je ona.

 

 

 

Ostavite komentar

Komentari (0)

X