„Želimo da vjerujemo da gospodin predsjednik Vlade nije adekvatno informisan što je pravi uzrok vezano za predmetnu problematiku. Mišljenja smo da je imao profesionalnu i elementarnu obavezu da se prije svog medijskog nastupa obrati Komori, koja bi mu pružila svakako sve potrebne informacije“, navodi se u reagovanju koje potpisuje predsjednik AKCG Danilo Mićović.
Napominju kako „korijeni predmetne problematike sežu mnogo dublje i nemaju apsolutno nikakve veze sa postupanjima advokata jer su advokati samo učesnici u postupku i zastupaju interese svojih branjenika, u skladu sa svojim procesnim ovlašćenjima“.„Institucionalno, sudovi odnosno sudije pojedinci iii sudska vijeća su ti koji rukovode glavnim pretresom i koji imaju sve procesne mehanizme i ovlašćenja da sankcionišu svaki vid zloupotrebe ukoliko prepoznaju da zloupotrebe postoje, bilo kojeg učesnika u postupku, pa i advokata“, ističe se u reagovanju.
U svakom slucaju, navode iz Komore, iako je bilo eventualno pokušaja zloupotrebe od strane advokata, statistički gledano je taj procenat zanemarljiv.
„Smatramo da je rok od tri godine više nego dovoljan da sudovi donesu prvostepenu odluku u pritvorskim predmetima, bez obzira na sve okolnosti koje mogu dovesti do odlaganja glavnog pretresa, bez obzira nato koliko su ti postupci komplikovani“, navodi se u reagovanju.
Kažu kako su svakako misljenja da ne treba generalizovati i prebacivati odgovornost samo na advokate.
Preporučeno
„U tom smislu, a obzirom na činjenicu da Advokatska komora Crne Gore broji 1020 članova, pozivamo predsjednika Vlade, ovim putem, da se konkretno odredi u odnosu na svoja saznanja, vezano za pojedince advokate koji zloupotrebljavaju svoja procesna ovlašćenja, nakon čega bi Advokatska komora Crne Gore preduzela sve aktivnosti u cilju suzbijanja eventualnih zloupotreba, ukoliko ih uopšte ima“, zaključuje se u reagovaju.