Ključni problem Crne Gore je starenje stanovništva, odnosno demografska starost. Problem malog nataliteta, koji muči brojne razvijene evropske zemlje, sada je i problem Crne Gore. Da stvar bude gora, ovaj naš veliki izazov povezan je i s problemima našeg nerazmjernog ili nejednakog regionalnog razvoja i migracija najviše iz Sjevernog regiona ka Centralnom i Primorskom.
Nedostatak mladih, dakle, nije samo problem nataliteta, već i problem nedostatka perspektive. Situacija u nekim opštinama Sjevera, poput Šavnika, Plužina ili Pljevalja, na primjer, alarmantna je.Prosječna starost stanovnika Crne Gore je 39,7 godina. To je dob koja se u demografiji naziva demografskom starošću. U ovom slučaju je na samoj granici s dubokom demografskom starošću.
Uobičajeno reproduktivno doba je ono doba – od 20 do 35 godina starosti – u demografiji je svrstano u tri kategorije – demografska mladost, demografska zrelost i prag demografske starosti. Činjenica je da je veliki udio stanovništva Crne Gore u demografskoj starosti, te da država nema osmišljenu populacionu politiku kojom bi odgovorila na ove izazove zabrinjavajući je.
Starosna piramida je grafikon koji uobičajeno pokazuje podjelu starosnih grupa u populaciji. Starosna piramida Crne Gore odavno nije piramida.
Podaci s ranijih popisa pokazuju da je zaključno s početkom devedesetih naša starosna piramida opravdavala naziv. Sa svakim idućim popisom situacija bila sve gora.
Za razliku od popisa 2003. kada smo imali tri opštine u dubokoj demografskoj starosti, 15 opština u demografskoj starosti i tri na pragu demografske starosti, danas imamo 9 opština u najdubljoj demografskoj starosti, i po osam u dubokoj demografskoj starosti i demografskoj starosti.
Preporučeno
Višedecenijski nedostatak državne populacione politike te nedostatak perspektive u pojedinim djelovima Crne Gore doveo je do stanja u kojem smo danas. U prilogu su starosne piramide za sve opštine u Crnoj Gori