Aplikacija „Učimo zajedno“ podrška za studente s invaliditetom

Aplikacija „Učimo zajedno“ podrška za studente s invaliditetom

Standard

26/09/2018

09:51

Mobilna aplikacija „Učimo zajedno“, kreirana da olakša studiranje osobama s invaliditetom, od nedavno je dostupna za preuzimanje na Android uređajima. Riječ je o projektu Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore koji je dobio podršku Telekoma na konkursu za društveno odgovorne projekte „Za svako dobro 2017“.

Mobilna aplikacija „Učimo zajedno“, kreirana da olakša studiranje osobama s invaliditetom, od nedavno je dostupna za preuzimanje na Android uređajima. Riječ je o projektu Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore koji je dobio podršku Telekoma na konkursu za društveno odgovorne projekte „Za svako dobro 2017“.

Aplikacija ima za cilj da osnaži i motiviše studente s invaliditetom, da doprinese međusobnom povezivanju i udruživanju, boljoj informisanosti i vršnjačkoj podršci tokom studiranja.

Studenti sa invaliditetom se susreću sa brojnim izazovima i poteškoćama. Nepristupačan javni prevoz, nepostojanje servisa podrške – prije svega gestovnih tumača i asistencije u nastavi, nedostatak literature u formatima prilagođenim potrebama studenata, kao i neprilagođenost nastave pojedinim kategorijama studenata s invaliditetom nerijetko dovodi do izopštavanja i do izolacije studenata s invaliditetom. Uz pomoć ove aplikacije želimo da povećamo stepen opšte i međusobne informisanosti mladih s invaliditetom iz oblasti visokog obrazovanja“ – izjavila je Anđela Miličić, koordinatorka Programa za obrazovanje i edukaciju u UMHCG. 

Povezani članci

Korisnici aplikacije mogu se informisati o brojnim servisima podrške koje UMHCG pruža studentima s invaliditetom, i imaju mogućnost razmjene informacija važnih za obrazovanje među samim studentima.

„Projekat „Učimo zajedno“ je pravi primjer kako digitalna rješenja mogu dati veliki doprinos unapređenju obrazovnog procesa i boljoj inkluziji. Vjerujemo da će aplikacija biti podrška mladima sa invaliditetom tokom studiranja i način da ostanu bolje informisani, motivisani i povezani sa drugima.

Pozivamo organizacije civilnog društva koje imaju slične ideje da se prijave na naš donatorski konkurs koji je u toku“ – izjavila je Jelena Radonjić-Đurković, ekspert za korporativnu komunikaciju i društveno odgovorno poslovanje u Crnogorskom Telekomu.

Aplikacija obezbjeđuje i razmjenu literature u pristupačnim formatima, i ima za cilj bolju koordinaciju usluge prevoza za mlade s invaliditetom. Pored toga, mladi s invaliditetom imaju mogućnost da prijave nepravilnosti sa kojima se suočavaju u toku izvođenja nastave, polaganja ispita i drugih nastavnih i vannastavnih aktivnosti na fakultetima.

Aplikacija je dostupna na Google Play Store-u i može se besplatno preuzeti.

Telekomov donatorski konkurs „Za svako dobro“ otvoren je do 8. oktobra 2018. Oblasti podrške su: obrazovanje i kultura (medijska pismenost i korišćenje digitalnih tehnologija u službi obrazovanja svih generacija;edukacija mladih u STEM području – nauka, tehnologija, inženjerstvo, matematika; digitalne tehnologije u službi razvoja i promocije kulture), zaštita životne sredine, i inkluzija osjetljivih grupa i stvaranje jednakih mogućnosti za povezivanje i uključivanje u digitalno društvo.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X