test

Backović: Ni buduća Vlada ne obećava oporavak obrazovnog sistema, bojim se pokušaja dodatne klerikalizacije i novog “eksperimenta”

Standard

25/10/2023

06:47

Da djeca ne stiču kvalitetno obrazovanje pokazuju i PISA testiranje. I dok skoro svakodnevno čitamo o problemima u obrazovnim institucijama, politika i crkva sve više zalaze u “pore” obrazovnog sistema.

Uslovi u kojima rade naše javne škole, kako naglašava sagovornik Portala Analitika, bivši ministar prosvjete, akademik Slobodan Backović, najbolje pokazuju brigu ili nebrigu vlasti. Stava je da ni Vlada u najavi neće prepoznati značaj obrazovanja.

“Buduća Vlada koja će biti izabrana ovih dana, sa planom da ministra prosvjete zamijeni poslije godinu, ne obećava očekivani oporavak našeg obrazovnog sistema i poboljšanje kvaliteta obrazovanja. Buduća Vlada ovim pokazuje da ne prepoznaje značaj obrazovanja za društvo i državu i pitanje je šta će se dešavati sa obrazovnim sistemom u narednom periodu. Bojim se pokušaja da obrazovni sistem bude dodatno politizovan i klerikalizovan i da zbog toga može biti predmet nekog novog “eksperimenta” čiji cilj neće biti poboljšanje kvaliteta obrazovanja”, upozorava Backović.

Aktuelnoj vlasti vjerske škole i SPC prioritet
Sagovornik Analitike poručuje da stanje u školama najbolje pokazuje odnos vlasti prema obrazovnom sistemu.

“Naše javne obrazovne ustanove – škole rade u veoma lošim uslovima koji nijesu primjereni savremenoj i dobroj školi. To jasno pokazuje koju su brigu ili nebrigu državne vlasti posvećivale obrazovanju djece godinama unazad, posebno u posljednje tri godine. Kada su u pitanju vjerske škole moram da ponovim da je država Crna Gora obavezna da omogući otvaranje takvih škola ali kao ustavno-sekularna država ne može da ih finansira”, kaže Backović.

Povezani članci

Stava je i da vjerske škole u Crnoj Gori moraju da finansiraju osnivači.

“U Crnoj Gori dvije vjerske škole rade nezakonito i nezakonito dobijaju sredstva iz budžeta, jer jedna škola nema licencu za rad a druga ima nezakonitu licencu i jedanaest učenika i tek je ove jeseni počela sa nastavom”, napominje Backović.

I sve to dešava se, kako dodaje, kada javne obrazovne ustanove, što je opšte poznato, nemaju sredstava da obezbijede elementarne uslove za rad i boravak djece u školama: prostor, grijanje, materijal za rad sa djecom, sredstva za održavanje higijene itd. 

“Trenutno stanje sa vjerskim školama (nezakonitim) pokazuje da je njihovo otvaranje vjerovatno bilo rezultat političkog dogovora. Stavljanje vjerskih škola u Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju urađeno je nedovoljno promišljeno, ne uzimajuću u obzir specifičnosti vjerskih škola zbog vjerske nastave i iskustvo i rješenja statusa vjerskih škola u sekularnim državama. Sada se nezakoniti rad vjerskih škola (problemi sa zakonom) krije lažima i bahatošću aktuelne vlasti koja pri tome pokazuje da su joj vjerske škole i vjerska zajednica SPC prioritet”, kategoričan je Backović. 

Dokaz za to, kako ističe, pokazuje nezakonito finansiranje i namjera da SPC ustupe u Podogorici plac za gradnju bogomolje, a ne vrtića ili škole.

“Žabljak je već ustupio plac za gradnju “hrama” SPC i obratite pažnju: “Plac na kojem će biti sagrađen saborni hram nalazi se u centru Žabljaka, na mjestu gdje se sada nalazi parkić i dječije igralište”! Državnim vlastima od 2020. bliža je SPC od obrazovanja, vrtića ili škola i to je razumljivo jer je tu vlast izabrala SPC. Zbog čega se placevi ustupaju za gradnju bogomolja SPC koja bi morala da kupi te placeve”, pita Backović. 

Učešće na litijama zamijenilo partijske knjižice

Sagovornik Analitike podsjeća da je intenzivna klerikalizacija Crne Gore i obrazovnog sistema je počela sa “apostolskom” Vladom koja je, kaže, javno pokazivala svoja vjerska osjećanja svakodnevno, koja je formirana u Ostrogu po želji SPC. 

“Ta Vlada je na rukovodeća mjesta u državnim institucijama, kompanijama itd. postavila ljude opet po preporukama SPC. Učešće na litijama je zamijenilo partijske knjižice. Najviši državni zvaničnici ne primaju na razgovor velikodostojnike SPC kao predstavnike vjerske zajednice nego im priređuju prijeme sa ručkovima kao državnicima?”, napominje Backović. 

Sagovornik Analitike podsjeća i na odluke ministara u dva posljednja mandata koje su štetile obrazovnom sistemu. 

“Kada je riječ o našim školama, šta je sve urađeno za vrijeme posljednja dva minstra trebalo bi da je svima poznato jer je sve bilo toliko neprimjereno obrazovnom sistemu da se ne može zaboraviti: izbor direktora javnih obrazovnih ustanova, škole bez grijanja, nezakonite licence za vjerske škole (kao da su rezultat rada organizovanje kriminalne grupe), dodjela novca vjerskim školama, produženje zimskog raspusta sa lažima o turističkoj sezoni da sakriju bruku o nedostatku goriva za grijanje škola, prepravljanje rezultata maturskog ispita i nagrađivanje prepisivanja, nevjerovatna odluka o finansiranju štampanih medija novcem iz budžeta prosvjete itd”, ukazuje Backović. 

Klerikalizacija obrazovnog sistema, kako ukazuje Backović, ide preko jednog dijela zaposlenih i još intenzivnije preko preko – porodica djece. 

“Djeca se indoktriniraju u porodicama, a škola to ne ispravlja. Sjetite se velikog broja roditelja koji su sa djecom bili na litijama kao i vjerske odjeće u nekim školama koju je nedavno zabranila Francuska. Vjerske zajednice, takođe, same organizuju vjersko obrazovanje za djecu čiji roditelji to žele”, ističe Backović. 

Neprihvatljivo što rukovodilac škole nije ispoštovao procedure 

U tom kontekstu, indikativna je i skandalozna anketa koja je nedavno podijeljena đacima u podgoričkoj OŠ ,,Štampar Makarije“. Direktor škole tim povodom nije imao vremena za roditelje koji su se žalili, jer je, kako je kazao, “čekao Porfirija”. 

Iz Zavoda za školstvo saopštili su da nisu znali za anketu, a Ministarstvo prosvjete tražilo izjašnjenje direktora škole. Sagovornika Analitke pitali smo ko je sve u hjerarhijskoj liniji odgovoran za ovaj propust. 

“Trebalo je čuti mnogo više i od studentkinje i od njenog mentora i od Filozofskog fakulteta: o kakvom se upitniku radi, da li je to naučni instrument, da li se može zadavati 14-godišnjacima, s kojim ciljem, da li ima nekih etičkih pitanja oko primjene jer je to neophodno kada djeca učestvuju u nekom istraživanju”, kaže Backović. 

Ovu temu je, kako ukazuje, odobrio fakultet i mentor pa je trebalo, kaže, i njih čuti jer “sigurno znaju odgovore na ova pitanja”.

“Zato upitnik ne bih okarakterisao a priori “skandaloznim”, fale mi informacije, ali jeneprihvatljivo, neodgovorno, neosjetljivo prema djeci to što rukovodilac škole nije ispoštovao nijednu proceduru koja važi u ovakvim situacijama, i time djecu izložio riziku da odgovaraju na upitnik koji nije primjeren njihovom uzrastu i drugim psihološkim karakteristikama ovog doba”, navodi Backović.

Nije, kako dodaje, primjeren ni odnos direktora škole prema roditeljima koji su, kaže, s pravom, htjeli da čuju neka objašnjenja. 

“Zaobiđeni su i stručni saradnici škole i ključne ustanove u prosvjeti, koji su sigurno mogli da kompetentno procijene upitnik i upute mišljenje školi. Pomenute procedure i postoje da bi se štitio najbolji interes djece, koliko mi je poznato – redovno se primjenjuju. Postoje i odgovori sistema za kršenje tih procedura”, ističe Backović. 

Fali nastavni kadar, mladi ne žele da rade u prosvjeti

Sagovornik Analitike osvrnuo se i na podatak da našim školama fali nastavni kadar, posebno na sjeveru Crne Gore, te da se nerijetko te pozicije pokrivaju “sličnim” profesijama. 

Backovićpodsjeća da su rezlultati projekta “Prirodne nauke, matematika i informatika u obrazovnom sistemu Crne Gore” koji je realizovan još 2017. u CANU jasno i tada ukazivali da našem obrazovnom sistemu prijeti da će ostati bez nastavnika iz predmeta matematika, fizika, hemija i informatika. 

“Mladi ne žele da rade u prosvjeti, ni studiraju da bi ra

“Strategija za rješenje ovog problema mora predvidjeti posebni stimulans za bolji materijalni položaj položaj ovih nastavnika (plate i stanovi) kao i uspostavljanje normalnih, boljih uslova za rad u školama”, naglašava Backović. 

Upozorava i da je kvalitet obrazovanja naše djece nizak. 

“To je karakteristično kako za škole sa prevelikim brojem učenika, tako i za škole sa malim brojem djece i područnim odjeljenjima tih škola što je karakteristično za sjeverni dio naše države. Da bi kvalitet obrazovanja bio bolji mora se izgraditi više školskih zgrada i napraviti optimizacija školske mreže osnovnih škola sa malim brojem učenika”, ocjenjuje Backović. 

Prije petnaest godina, kako podsjeća, Ministarstvo prosvjete je uradilo prijedlog strategije “Optimizacija mreže osnovnih škola Crne Gore” čiji je cilj bio povećanje kvaliteta obrazovnog procesa. 

“Ovaj dokument je zaboravljen jer ga Vlada nije usvojila zbog mišljenja Ministarstva poljoprivrede da će optimizacija školske mreže ugasiti sela. Evo optimizacije školske mreže nije bilo, a sela su se gasila. Sada treba napraviti novu strategiju optimizacije da bi se djeci iz ruralnog područja poboljšao kvalitet obrazovanja i otvorila mogućnost za nastavak školovanja”, izričit je Backović. 

Rezultati na PISA testiranju treba da zabrinu sve

Sagovornik Analitike kaže da ono što najbolje govori o lošem obrazovanju naše djece, a treba da zabrine sve, jesu loši rezultati na PISA testiranju, posebno iz čitalačke pismenosti. 

dili u prosvjeti, zbog neodgovarajućeg materijalnog statusa prosvjetnih radnika i teških uslova za rad sa djecom”, ističe Backović. 

Nažalost, kako kaže, do danas nije bilo strategije kako da se riješi ovaj problem. 

Jasno je, kaže, da nastavnici sa neodgovarajućim obrazovanjem utiču, jednim dijelom, na kvalitet obrazovanja naše djece i to će biti tako sve dok, kako ističe, ne bude toliko nastavnika matematike i prirodnih nauka da zadovolje potrebe obrazovnog sistema za njima. 

“Naime, 42% naših petnaestogodišnjaka je funkcionalno nepismeno (prosto rečeno, znaju da čitaju ali ne znaju šta su pročitali, tj. ne mogu da uče čitajući); 70% generacije koja upisuje srednje stručne škole u prosjeku ne dostiže nivo 2 čitalačke pismenosti („minimalni nivo znanja“ koji bi sva djeca trebalo da steknu do uzrasta od 15 godina) kao i da u obrazovanju kasne skoro dvije godine u odnosu na učenike koji su upisali gimnazije. Onda većina ovih učenika kada završi srednju stručnu školu odlazi na studije”, ističe Backović. 

Naglašava i da bi djeca u školama sticala kvalitetno znanje neophodne su brojne promjene. 

“Bolji obrazovni sistem imaće onda kada državna vlast, kao prvo, prepozna značaj obrazovanja za društvo i državu i napravi jasnu strategiju razvoja obrazovnog sistema, izvoji dovoljno sredstava za realizaciju usvojene strategije i poboljšanje uslova u kojima radi obrazovni sitem, kada značajnije poboljša materijalni status prosvjetnih radnika i drugo, kada prosvjetni radnici promijene način rada sa djecom, kada sa reproduktivnog načina učenja djece pređu na aktivnu nastavu”, zaključuje Backović. 

Izvor (naslovna fotografija):

Slobodan Backović, TV E

Ostavite komentar

Komentari (0)