Bez izabranog doktora 16.321 pacijent

Bez izabranog doktora 16.321 pacijent

Standard

11/04/2023

09:35

U glavnom gradu 16.321 osiguranik nema izabranog doktora za odrasle, dok 1.807 djece nije registrovano kod pedijatra. Ovi podaci, kako piše u izvještaju Državne revizorske institucije, pokazuju da samo u glavnom gradu u primarnoj zdravstvenoj zaštiti nedostaje osam timova izabranih doktora za odrasle i tri tima za djecu.

U ovom dokumentu se navodi i da u Podgorici ima svega 137 ljekara opšte prakse i pedijatara, a ukucanih pacijenata oko 240.000. Norma za maksimalan broj osiguranika po ljekaru je 2.000 pacijenata.

Pobjeda je nedavno pisala da u podgoričkom Domu zdravlja, prema nezvaničnim saznanjima, ima samo dva slobodna izabrana doktora za odrasle i to Isidora Garović u Domu zdravlja Zlatica i Branko Popadić u Studenskoj poliklinici.

Iz ove zdravstvene ustanove našoj redakciji tada nijesu odgovorili da li je ta informacija tačna i zašto građani nemaju mogućnost da ,,izaberu“ svog izabranog doktora, te kako planiraju da riješe ovaj problem.

Problemi

Glavni problem sa kojim se susrijeću pacijenti koji nemaju izabranog doktora je taj što moraju da čekaju i po više sati da bi ih primio neki od doktora i to kada on završi sve svoje pacijente.

Oni takođe nemaju mogućnost ni da se registruju na aplikaciju e-zdravlje kako bi elektronskim putem mogli da zakažu pregled kao i naruče neophodnu terapiju.

Sa tim problemom susrijeću se i pacijenti čiji doktor ode na bolovanje, odmor ili na usavršavanje a nema zamjenskog doktora.

Državna revizorka institucija nedavno je objavila izveštaj o elektronskom servisu eNaručivanje ocijenivši da je uspješan, ali da je neophodna edukacija, promocija i prezentacija ovog servisa građanima kako bi se povećao broj korisnika.

Za prvih deset mjeseci prošle godine, kako su navodi u tom izvještaju, naručeno je samo 54.700 terapija, a broj registrovanih hroničnih pacijenata prelazi 328.000.

I u Fondu su saglasni sa tom ocjenom. Komentarišući ovaj izvještaj za naš list kažu da je ključna interna organizacija domova zdravlja da bi pacijenti mogli nesmetano da elektronski naruče neophodnu terapiju putem apilikacije e-zdravlje.

Iz ove ustanove ističu da uredno unešeni i precizni planovi rada sa radnim vremenom izabranih doktora moraju korespondirati sa činjeničnim stanjem o njihovom prisustvu u ambulantama.

– Najčešće primjedbe građana/osiguranika nijesu u vezi sa tehničkim funkcionisanjem servisa, već su posljedica ostalih faktora, a za njihovo rješavanje je neophodan sveobuhvatan angažman svih učesnika u procesu, uključujući i osiguranike, kao krajnje korisnike – kazali su iz FZO.

U izvještaju DRI se navodi i da su pacijenti u prošloj godini najviše naručivali terapije za vidosi krvni pritisak i dijabetes, a najviše recepata ispisano je za ,,konkor kor“, ,,presolol“, ,,tritace“, ,,rapten duo“, ,,bromazepam“ kao i ,,siofor“ tablete.

Kako pristupiti portalu e-zdravlje

Pristup portalu eZdravlje moguć je putem web adrese www.ezdravlje.me ili istoimene aplikacije, a za prijavu je potreban broj zdravstvene knjižice ili nove lične karte i PIN kod koji korisnik može dobiti elektronski na broj telefona registrovan kod izabranog doktora. Ovaj sistem, između ostalog, pruža mogućnost zakazivanja pregleda, uvida u laboratorijske nalaze, uzimanja recepata te uvida u dostupnost ljekova u crnogorskim apotekama, ali i više drugih funkcionalnosti.

Pacijent prilikom naručivanja terapije ne može birati ljekove koje želi, već u zavisnosti od dijagnoze iz njegovog kartona može tražiti ranije utvrđenu terapiju. Na ovaj način se ne mogu prepisivati antibiotici i antidepresivi, a pravo na ovakvu porudžbinu pacijent ima jednom mjesečno.

Izvor: Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)