Brine li crnogorska država za bezbjednost vlastitih građana?

Brine li crnogorska država za bezbjednost vlastitih građana?

Standard

01/08/2023

06:52

Nakon što su velike količine ruskog vještačkog đubriva mjesecima transportovane kamionima iz albanske luke Drač, preko graničnog prijelaza Božaj i dalje crnogorskom teritorijom za Srbiju, u Azotaru Pančevo, sada se sprema novi tranzit amonijum-nitrata – ali rasutog tereta iz Luke Bar, koja, prema dostupnim informacijama, nema mogućnost da poštuje stroge bezbjednosne protokole.

Pobjeda je decembra prošle godine u serijalu tekstova informisala da je ogroman kontingent amonijum-nitrata (34 odsto azota) transferisan vozom i kamionima.

Mnogo više je išlo drumom. Samo od avgusta prošle godine brojni šleperi prevozili su rusko đubrivo – više od 1.200 kamiona, oko 30 hiljada tona je prešlo preko crnogorske teritorije. Najviše za Srbiju, preko Dobrakova, jedan manji dio za Bosnu i Hercegovinu, odnosno entitet Republika Srpska. Prema informacijama našeg lista, rusko vještačko đubrivo je otpremano u krajnju destinaciju – Azotara Pančevo.

Prema podacima Pobjede, iz Drača ali i preko Bara je za nekoliko mjeseci, od kako se Crna Gora pridružila sankcijama, preko crnogorske teritorije transportovano više od 240.000 tona vještačkog đubriva!

Pobjeda je pisala da je tada rusko vještačko đubrivo pakovano u takozvane džambo vreće do 700 kilograma, potom je prepakivano u manje, najviše do 250 kilograma i tako otpremano za Srbiju. Najveći dio je otkupljivala kompanija ,,Promist“ iz Novog Sada, dok je, prema izvorima Pobjede, jedan dio bio rezervisan za ,,Agroplod“ iz Beograda, koji ima više podružnica u Srbiji.

Da bi se sakrio trag da je roba porijeklom iz Rusije, zvanični posrednik u prodaji bila je jedna velika kompanija iz Albanije. Mijenjane su carinske deklaracije i umjesto zemlje porijekla (Rusija) upisivano je da je roba iz Turkmenistana. Ako je sve bilo regularno, ako se sankcije nijesu kršile – zbog čega su mijenjane carinske deklaracije?

Potom je, početkom ove godine, opao kamionski tranzit. U međuvremenu, izgleda da je u Tirani donijeta odluka da Luka Drač ne bude više centar dopreme ruskog vještačkog đubriva.

Kako je Pobjeda objavila u tekstu od subote, 29. jula, sada će – nakon što je Luka Drač prestala da bude prvi centar pretovara – sve ići preko Luke Bar.

Upućeni tvrde da je sve načelno dogovoreno još 5. decembra prošle godine kada su Luku Bar posjetili premijer Dritan Abazović, sa ministrima Aleksandrom Damjanovićem i Goranom Đurovićem, sve u cilju povećanja obima posla Luke Bar.

Ali, posao tranzita amonijum-nitrata koji je ugovorila krajem juna ove godine Luka Bar sa Azotarom iz Pančeva bitno je drugačiji od onog koji je intenziviran iz Albanije u drugoj polovini 2022. godine.

Iz Albanije je obavljan tranzit upakovanog vještačkog đubriva, što znatno smanjuje nivo rizika da lako zapaljivi amonijum-nitrat dovede do većeg incidenta. U Luci Bar će se manipulisati rasutim teretom, i to u dva navrata: iz broda u kamione, potom iz kamiona u željezničke vagone.

Prema podacima kojima Pobjeda raspolaže, kran koji će pretovarati rasuti teret neminovno će, naročito u slučaju vjetra, podizati azotnu prašinu koja iritira i oči i pluća, što znači da će radnici morati imati svu neophodnu zaštitu.

A Luka i grad Bar? Pretovar amonijum-nitrata planiran je da se odvija na nekih 200 metara od mjesta đe se pretovara bakarni koncentrat na RO-RO terminalu, koji se, po žalbama građana Bara, od početka obavlja nestručno i okolina zasipa prahom koji se diže od pretovara.

Kako će tek biti kada se spoje ta dva opasna praha i ko će sve to kontrolisati kada se nadležne institucije i inspekcije proglašavaju nenadležnima?

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)