“Na ovaj nači građani mogu direktno da donesu otpad do određene lokacije i predaju ekipama Čistoće, a sve u koordinaciji putem telefona sa poslovođom Čistoće (dogovor vremena i tačne lokacije gdje se mašine nalaze u datom trenutku)”, izjavili su za Pobjedu iz ovog gradskog preduzeća, uz napomenu da je ova usluga besplatna.
SARADNJA
Navodeći da je ova akcija počela prije više od mjesec, iz Čistoće iskazuju zadovoljstvo zbog toga što im se svakodnevno javljaju građani da se interesuju kada će mehanizacija biti u njihovom naselju.“Ukoliko toga dana nijesmo u njihovom kvartu, dogovorimo da nam ostave kontakt telefon kako bi ih obavijestili kada ćemo biti na tom području, odnosno, kada da na dogovorenu lokaciju donesu kabasti ili zeleni otpad koji će pokupiti naše ekipe”, objašnjavaju iz Čistoće, uz napomenu da je navedeni kontakt telefon dispečera dostupan tokom čitavog dana.
Uz račune Čistoće građanima su dostavljeni flajeri, u kojima je kontakt telefon dispečera i objašnjenje na koji način funkcionoiše ova akcija.
“U pitanju je besplatna usluga, s tim što ekipe Čistoće ne idu po kabasti ili zeleni otpad od kuće do kuće, već obavještavaju građane kada da ga donesu do lokacije koja je najbliža njihovom domaćinstvu”, pojašnjavaju iz Čistoće.

ODGOVORNOST
Zahvaljujući ovoj akciji, građani ne moraju da odvoze ili plaćaju odvoz kabastog ili zelenog otpada do reciklažnog dvorišta, nego ga u dogovoreno vrijeme mogu dostaviti na određenu lokaciju odakle će ga ekipe Čistoće pokupiti i kiperima odvesti u reciklažno dvorište.
Iz ovog gradskog preduzeća svakodnevno putem svoje FB stranice obavještavaju građane u kojim naseljima će njihove ekipe i mehanizacija biti narednog dana, uz objašnjenje na koji način funkcioniše akcija i isticanje broja telefona dispečera koga treba da kontaktiraju.
“Pozivom na broj dispečerske službe 067/207-720, građani mogu dobiti informaciju kada će autokiperi i radne mašine biti u njihovom dijelu grada. Potrebno da građani u koordinaciji putem telefona sa poslovođom Čistoće (dogovor vremena i tačne lokacije gdje se mašine nalaze u datom trenutku) donesu otpad do određene lokacije i predaju ekipama Čistoće”, navode iz Čistoće.
Podsjećamo, na teritoriji glavnog grada postoji pet reciklažnih dvorišta, gdje građani mogu besplatno ostaviti kabasti ili zeleni komunalni otpad. Ona se nalaze u Ulici Iva Vizina na Zabjelu, na Bulevaru Mihaila Lalića u Tološima, u Ulici husinjskih rudara na Koniku, Orjenskoj ulici na Zlatici i Ulici kritskog odreda u Donjoj Gorici. Takođe, reciklažno dvorište ima i u Goričanima u Zeti, dok građevinski šut i zemljane iskope građani mogu ostavljati u Mojasnkom krstu u Zeti. Postoji mogućnost i da pošalju pisani zahtjev preduzeću Ćistoća ukoliko žele da im se usluga za odvoza otpada izvrši po utvrđenom cjenovniku.
Gradsko preduzeće Čistoća prije nekoliko godina izradilo je aplikaciju ,,Kasper“, pomoću koje građani mogu poslati lokaciju na kojoj je nepropisno odložen otpad.
“Ukoliko je ta lokacija na teritoriji Podgorice, na javnoj površini, naše ekipe izađu na teren, pokupe komunalni otpad, nakon čega informišu podnosioca prijave i pošalju mu fotografiju očišćene lokacije”, zaključuju iz Čistoće.
Postavili 75 novih kontejnera
Na osnovu Javnog konkursa, Gradasko preduzeće Čistoća dobilo je subvenciju Eko-fonda, u vrijednosti od 34.000 eura, za realizaciju projekta nabavka komunalne opreme i uređaja za upravljanje otpadom.
“U skladu sa planom projekta realizovana je nabavka i postavljanje 75 kontejnera, čime će biti omogućeno efikasnije upravljanje otpadom u glavnom gradu. Kontejneri su namijenjeni za razdvajanje suve i mokre frakcije”, poručuju iz Čistoće, uz napomenu da je ovo nastavak njihove dosadašnje dobre saradnje sa Eko-fondom.
Ekipe Deponije prikupljaju otpadnu ambalažu iz ugostiteljskih objekata
U cilju podizanja ekološke svijesti građana, posebno ukazujući na značaj selektivnog odlaganja otpada, sredinom aprila Glavni grad započeo je akciju prikupljanja otpadne ambalaže iz ugostiteljskih objekata. Akciju su počeli od Njegoševe i Bokeške ulice, a zbog velikog interesovanja uključili su i ugostiteljske objekte na Rimskom trgu.
“Do sada je prikupljeno skoro 12 tona otpada, uglavnom stakla, i plan je da se ove aktivnosti sprovode u kontinuitetu i na teritoriji cijele Podgorice”, objavila je gradonačelnica Olivera Injac na FB stranici Glavnog grada.
Naglasila je da ovo može biti dobra polazna tačka za buduće aktivnosti koje se odnose na unapređenje upravljanja otpadom i pohvalila rad gradskih službi i preduzeća uključenih u ovu akciju.
Preporučeno
“Ovo je primjer odlične saradnje Glavnog grada sa privrednicima i to zahvaljujući Sekretarijatu za komunalne poslove, Deponiji, Upravi za inspekcijske poslove i Službi komunalne policije. Dobri rezultati pokazuju da postoji ogromna volja da se zajednički radi na unapređenju svijesti, a ovakav način sakupljanja otpada ima i ekonomske benefite”, zaključuje Injac.