Delija: Romkinje i Egipćanke žrtve porodičnog nasilja moraju više puta zvati policiju kako bi intervenisali, a nerijetko im kažu da same dođu i podnesu prijavu

Delija: Romkinje i Egipćanke žrtve porodičnog nasilja moraju više puta zvati policiju kako bi intervenisali, a nerijetko im kažu da same dođu i podnesu prijavu

N. Pajović

31/08/2023

09:08

Za godinu i po dana zahvaljući lokalnim medijatorkama povjerenja sa Romskom zajednicom u Nikšiću, Podgorici, Beranama, Bijelom Polju, Tivtu i Baru podnešeno je 17 prijava za nasilje u porodici

Kako je za Portal Standard saopštila Fana Delija izvršna koordinatorka Centar za romske inicijative na osnovu svakodnevnog rada na terenu, zadnjih godina najčešće Romkinje i Egipćanke nasilje prijavljuju nakon obavljenih razgovora sa romskim i egipćanskim medijatorkama u više crnogorskih gradova koje su angažovane prije svega od strane Centra za romske inicijative.

“Međutim, radeći na prevenciji i značaju prijavljivanja slučajeva kroz radionice, kampanje, Romkinje i Egipćanke često i samostalno prijavljuju policiji slučajeve porodičnog nasilja. Ukoliko dođe do nezadovoljstva korisnice odnosno žrtve od strane policije žrtve se obraćaju našoj organizaciji ili stupaju u kontakt sa našim lokalnim koordinatorkama preko društvenih Mreža, najčešće Facebooka, Vibera, Whats App-a”, navodi Delija.

Ističe da organizacija podršku daje na način što pružamo uslugu povjerljivog lica, pratnju u institucije, prevod sa albanskog i romskog na crnogorski jezikm i obrnuto, povezujemo ih sa nacionalnim skloništem za žrtve nasilja u porodici i nasilja nad ženama, sa Sigurnom ženskom kućom u Podgorici, kao i sa drugim organima i organizacijama u skladu sa potrebama žrtve.

“Organizacija u kontinuitetu promoviše dežurni broj koji je dostupan 24 sata, kao što smo već naveli naše lokalne koordinatorke su svakodnevno u kontaktu sa samom zajednicom imajući u vidu da isti žive u zajednici”, navodi ona.

Doadaje da neke značajne nesporazume rada policije nijesu registrovali.

“Osim u dijelu kada žrtve same prijavljuju, da žrtve moraju više puta zvati kako bi isti izašli na lice mjesta ili što nas zabrinjava da isti traže da žrtve dođe u stanicu policije, kako bi prijavila određeni problem odnosno porodično nasilje. Dodatno, još uvijek je najveći problem jezička barijera jer često dolazimo do toga da žrtve ne razumiju šta im službenici govore niti one nijesu sigurne da su adekvatno iznijele problem zbog slabog razumijevanja jezika”, zaključuje Delija.

Ostavite komentar

Komentari (0)