Kako navode iz MUP-a, prisutnima se obratio državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Novica Obradović i tom prilikom zahvalio na doprinosu koji su pružili u prethodnom periodu u borbi protiv prirodnih i drugih katastrofa.
“Katastrofe su intezivnije i učestalije što nas obavezuje da budemo pripremljeniji i spremniji na izazove koji su pred nama. Istakao je da sistem zaštite i spašavanja u Crnoj Gori funkcioniše na veoma visokom nivou, ali da će Ministarstvo unutrašnjih poslova i dalje raditi na unapređenju i opremanju svih subjekata u sistemu. Zajednički cilj je da omogućimo građanima Crne Gore bezbrižnu i sigurnu sredinu za život i rad”, navodi Obradović.Generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović je ovom prilikom podsjetio na aktivnosti koje su realizovane u prethodnom periodu i naglasio da će Direktorat kao krovna institucija u sistemu kroz jačanje svojih kapaciteta ali i kapaciteta svih na lokalnom i preduzetnom nivou, nastaviti da jača odgovor na prirodne i druge katastrofe.
“Crna Gora je kroz pregovaračko poglavlje 27, odnosno podpoglavlje civilna zaštita ispunila sve zahtjeve ka članstvu u Evropskoj uniji i dobila sve pohvale sa najvećih evropskih instanci. Potvrda napornog rada i posvećenosti stigla je i od kancelarije UN za smanjenje rizika od katastrofa u vidu organizacije Evropskog foruma za smanjenje rizika od katastrofa koji će se održati u Budvi početkom novembra ove godine”, saopštio je Bešović.
Preporučeno
Prisutnima je predstavljena baza podataka o rizicima i Nacionalni informacioni sistem za šumske požare, kao veoma značajan alat za sve subjekte u sistemu. Digitalni alati su preduslov za bolju koordinaciju i odgovor na katastrofe i prateći evropske i svjetske trendove radićemo na kreiranju i unapređenju novih i postojećih informacionih sistema, poručeno je sa sastanka.