DR SANJA LEKIĆ ZA STANDARD: U CG najčešći karcinomi pluća i dojke, revolucija u liječenju malignih bolesti učinila da kanceri nijesu više i “konačne presude”

DR SANJA LEKIĆ ZA STANDARD: U CG najčešći karcinomi pluća i dojke, revolucija u liječenju malignih bolesti učinila da kanceri nijesu više i “konačne presude”

S Rastoder

31/01/2023

06:59

Najnovije informacije o globalnom opterećenju rakom, koristeći procjene incidence i smrtnosti od raka GLOBOCAN 2020, koji je izradila Međunarodna agencija za istraživanje raka, govore da je u Crnoj Gori na prvom mjestu po učestalosti karcinom pluća, sa oko 443 novootkrivena slučaja na godišnjem nivou, nakon toga slijedi karcinom dojke sa 378, kolorektalni karcinom sa 330, karcinom mokraćne bešike sa 156 i prostate sa 136 novootkrivena slučaja godišnje, saopštila je za Standard direktorica instituta za Onkologiju dr Sanja Lekić.

Prema njenim riječima na globalnom nivou, karcinom dojke kod žena je nadmašio karcinom pluća kao najčešće dijagnosticiran karcinom sa procijenjenih 2,3 miliona novih slučajeva (11,7%), a slijede rak pluća (11,4%), kolorektalni (10,0%), rak prostate (7,3%) i rak želuca (5,6%).

“Ista agencija je objavila i podatke koji se odnose na trend kretanje incidence i mortaliteta u odnosu na razvijene i zemlje u tranziciji. Ukupna incidencija bila je od dva do tri puta veća u razvijenim zemljama, naspram zemalja u tranzciji za oba pola, dok je smrtnost varirala dva puta za muškarce i malo za žene. Međutim stope smrtnosti od raka dojke i grlića materice bile su znatno više u zemljama u tranziciji u odnosu na razvijene zemlje (15,0 prema 12,8 na 100 000, odnosno 12,4 prema 5,2 na 100 000)”, kaže Lekić.

Dodala je da se očekuje da će globalno opterećenje rakom iznositi 28,4 miliona slučajeva 2040, što je porast od 47% u odnosu na 2020, sa većim porastom u zemljama u tranziciji (64% do 95%) u odnosu na razvijene (32% do 56%) zbog demografskih promjena, ali i promjena faktora rizika povezanih sa globalizacijom i porastom ekonomskog razvoja.

“Ovi podaci obavezuju da se izgradi održiva infrastruktura za širenje mjera prevencije raka i pružanje zdravstvene zaštite povezane sa rakom u zemljama u tranziciji što čini ključ za globalnu kontrolu raka. Za naše podneblje važan je podatak da spadamo u grupu zemalja sa visokom incidencom za karcinom grlića materce (na 4. mjestu kod žena, prema procijeni GLOBOCANA za CG), dvije trećine otkrivenih slučajeva je u odmakloj fazi bolesti i ne mogu se operisati, a stopa smrtnosti od ove bolesti kod nas je među najvećima u Evropi”, saopštila je direktorica Instituta za onkologiju.

STANDARD: Da li se ovaj karcinom može prevenirati?

LEKIĆ: Ova bolest spada u grupu karcinoma koji se mogu prevenirati ili otkriti u ranom sadijumu bolesti vrlo jednostavnim procedurama. Redovnim ginekološkim pregledima kod žena u reproduktivnoj dobi može se otkriti prekancerozna lezija, čijim uklanjanjem se otklanja i supstrat za nastanak karcinoma, ili se pak bolest može otkriti dok je lokalizovana, odnosno u ranom stadijumu kada je petogodišnje preživljavanje oko 97%. Vakcinacijom djevojcica, prije stupanja u seksualne odnose, protiv HPV virusa smanjuje ne mogućnost nastanka ove bolesti za više od 90% što, uz redovne ginekološke preglede u reproduktivnoj dobi, može iskorijeniti nastanak ove bolesti. Takođe karcinom dojke i kolorektalni karcinom koji su po učestalosti na prvom, odnosno trećem mjestu, putem skrining programa mogu se otkriti u ranoj fazi bolesti. S toga prva i osnovna mjera za dobru kontrolu malignih bolesti ostaje dobro planirana prevencija, zdravstveno prosvijećivanje šire javnosti i rano otkrivanje bolesti. U tom kontekstu ne smijemo zaboraviti da pomenemo i neke, po učestalosti ređe maligne bolesti, kakav je karcinom testisa kod mladih muškaraca, koji u svom ranom, lokalizovanom stadijumu bolesti može dati znake i simptome vrlo lako uočljive kakvi su bol i otok testisa i crevilo kože skrotuma.

STANDARD: Koliko je medicina napredovala u liječenju kancera? Na primjer, ranije je rak dojke bio u velikom broju slučajeva fatalan, danas nije tako?

LEKIĆ: Napredak medicine i istraživanja na molekularnom nivou, koji se odnose, prije svega, na proces nastanka i opstanka maligne ćelije kao autonomne i sposobne da zaobiđe normalne regulatorne mehanizmma u mikro miljeu zdravog tkiva/organa je u protekle dvije decenije u onkologiji doveo do revolucionarnih otkrica i potpune promjene koncepta i paradigme liječenja malignih bolesti. Danas svjedočimo revoluciji liječenja malignih bolesti za koje prije samo 10-ak godina nijesmo ni sanjali da će se u četvrtom stadijumu bolesti-metastaskoj fazi, moći liječiti, poput melanoma čija je petogodišnja stopa preživljavanja u četvrtom/metastskom stadijum bolesti bila 16% a danas, nakon uvođenja ciljane i imuno terapije, u ovoj fazi bolesti petogodišnje preživljavanje je poraslo na 25% . Imunoterapija i ciljana terapija su i u nekim drugim lokalizacijama kao što je karcinom pluća, zavisno od patohistološkog i molekularng podtipa, dovele do značajnog progesa u liječenju. S druge strane, u karcinomu dojke već neki duži perid imamo stabilno satanje po pitanju savremenih vidova liječenja, I ova bolest, naravno zavisno od biološkog podtipa, dobrom strategijom liječenja i dostupnošću savremenih ciljanih ljekova, dugo godina može biti držana pod kontrolom u metastaskoj fazi bolesti, odnosno možemo reći da se metastaski karcinom dojke, iako je neizlječiva bolest, može prevesti u hroničnu bolest sa dobrim ishodima liječenja, uz očuvan kvalitet života. Ipak, važno je naglasiti da ni jedan ciljani lijek, niti jedna savremena terpijska procedura ne može zamjeniti značaj otkrivanja bolesti u ranoj fazi kade je bolest u više od 90% slučajeva izlječiva.

STANDARD: Vodite jedan od najosjetljivijih resora u KCCG. Mnogi misle da je odlazak na onkologiju na neki način „konačna presuda“ ili tačka odakle ima malo puteva za nazad. Da li je to tako?

LEKIĆ: Upravo u tom pravcu je i moj odgovor na Vaše slijedeće pitanje. Napredak medicine u pravcu liječenja malignih bolesti, savremeni multidisciplinarni i sveobuhvatan pristup oboljelom od maligne bolesti sa pravom nam daje optimizam i novi smjer koji je daleko od toga da se radi o ,,konačnoj presudi’’ u trenutku kada pacijent dođe na Institut za onkologiju. Govorim o globalnom trendu brže dijagnostike i bržeg pristupa onkološkom liječenju, kroz uigrane multidisciplinarne timove za različite grupe onkoloških bolesti, što je značajno, zadnjih godina, unaprijedilo kvalitet i ishode liječenja naših pacijenta. Naravno prognoza i ishodi liječenja za različite tipove maligniteta su različiti. Postoje bolesti koji imaju brz i nepovoljan tok, ali svima njma je zajedničko da se otkrićem u ranoj fazi mogu bolje liječiti, na kraju i izliječiti. Stoga je i institucija, na čijem sam čelu nešto više od dvije godine, uzela aktivno učešće u svim aktivnostima koji se tiču prevencije i ranog otkrivanja, koje su iz godine u godinu i bolje organizovane, i sveobuhvatnije i efikasnije. O tome nam direktno govori kampanja koja se tiče ružičastog oktobra protekle godine, koja je motivisala veliki broj žena da uradi pregled dojki, a uz to, prvi put ove godine povezala cjelokupan aspekt ženskog zdravlja sa onkološkog stanoviša kroz promociju značaja i poziv na redovne ginekološke preglede.

Ostavite komentar

Komentari (0)