test

EK UPOZORILA CG VLASTI: Sve pravne promjene sprovoditi uz maksimalan konsenzus i prethodno informisanje EU

S. Kusovac

20/12/2024

14:17

Evropska komisija je upozorila vlasti Crne Gore da se uzdrže od svih mjera koje bi mogle ugroziti strateški put ka EU i da sve pravne promjene donose u skladu s evropskim standardima i to nakon opsežnih konsultacija i uz što veći međustranački politički konsenzus, i prethodno informisanje EU, saopštila je komesarka za proširenje Marta Kos u odgovoru poslanicima Evropskog parlamenta, saznaje portal Standard

Evropska komisija očekuje od Crne Gore kao države kandidatkinje za prijem da se suzdrži od svih mjera koje bi mogle ugroziti njen strateški put prema EU ili sigurnost EU, uključujući i korišćenje svojih ovlašćenja za dodjelu državljanstva.

„Sve pravne promjene, uključujući izmjene Ustava, trebalo bi da se zasnivaju na evropskim standardima i da se sprovode nakon opsežnog postupka konsultacija i uz što veći međustranački politički konsenzus. Te promjene bi trebalo da budu usklađene s očekivanim reformama povezanima s EU, kako je posebno navedeno u Izvještaju o Crnoj Gori za 2024. , s ciljem ispunjavanja obaveza Crne Gore u pristupnim pregovorima“, stoji u odgovoru komesarke za proširenje Marte Kos dostavljenom danas poslanicima Evropskog parlamenta koji su komesarki postavili pitanja u vezi sa situacijom u Crnoj Gori. Poslanik Davor Ivo Stier iz Hrvatske uputio je visokom predstavniku EU za vanjsku politiku Josepu Borellu pitanje u vezi sa raspravom u Crnij Gori o Zakonu o državljanstvu. Pitanje su supotpisali poslanici Evropske narodne stranke (ENS) Michael Gahler, koordinator ENS za vanjsku politiku, Milan Zver, Matej Tonin i Tomislav Sokol.

U odgovoru komesarke Kos se još navodi da Evropska komisija očekuje od Crne Gore da hitno donese sveobuhvatnu izbornu reformu kako bi uskladila svoje zakonodavstvo s evropskim i međunarodnim standardima, uključujući preporuke Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS/ODIHR).

„Komisija očekuje od Crne Gore da, prije donošenja bilo kakve odluke, potpuno upozna EU sa svojim namjerama“, navodi se u odgovoru.

U vezi sa procedurom sticanja ili gubitka državljanstva EK navodi da je prema međunarodnom pravu određivanje uslova za sticanje i gubitak državljanstva u nadležnosti svake države članice EU, ali da ta pravila moraju biti u skladu s pravom Unije u situacijama na koje se to pravo primjenjuje.

Povezani članci

Izvor (naslovna fotografija): Vlada CG

Ostavite komentar

Komentari (0)