Kako prenosi portal eparhija.me, on je ocijenio da je Rusija nada za čitav slobodoljubivi svijet.
“U svetoj Rusiji je nada za spasenje ne samo pravoslavnih naroda, nego čitave Evrope i svijeta. I zašto onda, braćo i sestre, tražimo vode u pustinji, a na Živoj vodi Svetih otaca naših rađamo se i živimo? Zašto poput bludnog sina jedemo roščiće, umjesto kod Oca svoga tele ugojeno? Dok ne dođemo sebi, veli Sveto Jevanđelje. Dođimo sebi, braćo i sestre. Dođimo svojima, Ocu svome, braći svojoj, kući svojoj, narodu svome, vjeri svojoj pravoslavnoj, Hristu svome“, rekao je Metodije.
Naveo je da je neprestana fascinacija “naše i ruske elite zapadnim hedonističkim modelom, okrenutih protiv samih sebe, donijela je mnogo zla srpskom i ruskom narodu”.
„Oni koji to bolje znaju govore da taj defetizam duha u Rusiji traje već 300 godina, još od Petra Velikog, a kod nas od pojave elite ili samoprozvane elite. To je ksenofoban, mračan i primitivni nacionalizam koji nije svojstven pravoslavnoj tradiciji i kulturi… Čuvajmo se tog zla, braćo i sestre. Vratimo se sebi“, kazao je, između ostalog, episkop Metodije.
Ocjenivši da se Rusija vraća sebi, Metodije je konstatovao da se čitav 20. vijek sveo se na borbu protiv pravoslavlja, te da je danas jasno da su događaji iz 1917. bili tragični ne samo za Rusiju, već i za čitav svijet, uključujući i nas.
„Fizički rat je samo posljedica dugotrajne metafizičke borbe i vojevanja sila dobra i zla. Oklevetani rat Crnjanskog ponovo je na djelu. Mržnja prema Rusiji, vjeri i tradiciji Rusije je nešto što traje vjekovima. Ipak, uvjeren sam da će naša djeca i unuci živjeti u svijetu koji shvata važnost Rusije. Ako svijesti o tome ne bude, neće biti ni Rusije, a bojim se neće biti ni svijeta koji volimo“, smatra Metodije.
Preporučeno
Poručio je da je “sveta Rusija” jedino uporište pravoslavlja.













