Kako su kazali, ta organizacija je u pismu upućenom Vladi i Skupštini Crne Gore pozvala na usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja do kraja godine, čime bi Crna Gora potvrdila poziciju lidera u oblasti ljudskih prava i zagovarača ličnih sloboda u regionu.
Pismo, koje je medijima dostavila NVO Asocijacija Spektra, prenosimo integralno:Poštovani predsjedniče Vlade Spajiću, ministre Đeka, predsjedniče Skupštine Mandiću, poštovana predsjednice Andrić,
Mi, u Transgender Europe i Central Asia – TGEU, želimo izraziti iskrene pohvale za nepokolebljivu posvećenost Crne Gore unapređenju ljudskih prava, što predstavlja suštinski stub njenog napretka ka članstvu u Evropskoj uniji. Dosadašnji napredak svjedoči o posvećenosti Crne Gore promociji jednakosti i očuvanju dostojanstva svih njenih građana i građanki.
U tom duhu, srdačno pozdravljamo prijedlog Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja. Usvajanje ovog zakona predstavljaće još jednu prekretnicu na putu Crne Gore ka unapređenju ljudskih prava, usklađujući se s evropskim standardima i demonstrirajući liderstvo zemlje u promovisanju inkluzivnih i progresivnih politika. Ovaj zakon, koji osigurava da pojedinci mogu ostvariti autonomiju nad svojim identitetom i ličnim okolnostima, nije samo pitanje ljudskog dostojanstva već i ključan korak ka obezbjeđivanju jednakosti za sve građane i građanke Crne Gore, posebno za zajednicu transrodnih i nebinarnih osoba.
Želimo takođe da pohvalimo otvorenost Crne Gore za dijalog o ovom pitanju. TGEU, koju je predstavljao stručni savjetnik Richard Köhler, imala je čast da doprinese diskusijama tokom okruglog stola organizovanog od strane Njemačke ambasade 27. septembra 2024. u Podgorici. Ovaj događaj je naglasio rastući konsenzus o značaju napretka u oblasti samoodređenja i rodne ravnopravnosti kao dijela šireg okvira ljudskih prava u Crnoj Gori.
Zakon o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja obećava da će:
-Unaprijediti okvir ljudskih prava Crne Gore osnaživanjem pojedinaca pravom da definišu svoj identitet bez nepotrebnih birokratskih ili medicinskih prepreka;
-Podstaći veću društvenu inkluzivnost i koheziju, koji su osnovni temelji uspješne demokratije;
-Dalje demonstrirati usklađenost Crne Gore s vrijednostima i obavezama koje se očekuju od država članica EU, što dodatno jača njen kredibilitet na međunarodnoj sceni.
U TGEU-u smo u potpunosti posvećeni pružanju podrške Crnoj Gori u ovom značajnom poduhvatu. Spremni smo ponuditi stručnost, podijeliti najbolje prakse iz drugih jurisdikcija i pomoći u angažovanju civilnog društva kako bismo osigurali da zakon bude inkluzivan i efektivan.
S poštovanjem vas pozivamo da prioritizujete usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja do kraja godine, čime ćete dodatno potvrditi poziciju Crne Gore kao lidera u oblasti ljudskih prava i zagovarača ličnih sloboda u regionu.
Preporučeno
Radujemo se daljoj saradnji i stojimo na raspolaganju za pružanje podrške u ovom važnom naporu”