Spektra: Savjet za ljudska prava UN poziva na usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja

Spektra: Savjet za ljudska prava UN poziva na usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja

Standard

02/04/2025

14:10

U okviru drugog periodičnog izvještaja za Crnu Goru, Savjet za ljudska prava Ujedinjenih nacija pozdravlja kreiranje Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, ali i izražava žaljenje zbog odlaganja njegovog usvajanja, saopštila je Asocijacija Spektra.

“Takođe, potrebno je ojačati pravni okvir za promovisanje jednakih prava lezbejki, homoseksualnih, biseksualnih i transrodnih osoba, posebno usvajanjem Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, kojim bi se osigurala nedvosmislena zabrana prinudne medicinske sterilizacije ili drugih nehumanih medicinskih postupaka. 

Ovaj izvještaj je još jedan u nizu koji ukazuje da Crna Gora mora usvojiti Zakon o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja kako bi osigurala poštovanje ljudskih prava.

Ovim se još jednom potvrđuje da je regulisanje prava na samoodređenje u Crnoj Gori tema diskusija u međunarodnim adresama, naročito u prostorima u kojima Crna Gora ima priliku da zasija i pošalje snažnu poruku da je dovoljno hrabra i odlučna da unaprijedi ljudska prava, onda kada su u cijelom svijeta ista pod napadom retrogradnih struja”, navode u saopštenju. 

Podsjećaju da je 48 kredibilnih i aktivnih organizacija civilnog društva i aktivista/kinja Crne Gore stalo iza ovoga zakona, mladi u Omladinskom parlamentu Crne Gore, kao i 137 organizacija i aktivista/kinja regiona, preko 100 cijenjenih akademika/kinja, 15 evropskih parlamentaraca, te najveće evropske organizacije poput TGEU, ILGA Europe, IGLYO i ERA koje imaju preko 900 organizacija članica.

“Dodatno, svi međunarodni izvještaji poput izvještaja Evropske komisije, CPT, US State department izvještaj i CEDAW sa žaljenjem konstatuju da pravo na samoodređenje još uvijek nije moguće u Crnoj Gori, koji su tokom 2024. aktivno pozivali na njegovo usvajanje, koje je bilo predviđeno još do kraja prošle godine.

Usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja zato ne predstavlja samo jačanje zakonodavnog okvira i demokratije Crne Gore, već i šalje jasnu poruku da ne potpada pod uticaje svjetske desnice i da će jasno stajati uz sve svoje građane i građanke.

Crna Gora može da pokaže viziju i proaktivno djelovanje u svijetu kroz usvajanje progresivnih zakonskih rješenja, a ne samo ispunjavanje minimuma kriterijuma koji se zahtijevaju od nje u procesu EU integracija”, zaključuju u saopštenju. 

Izvor (naslovna fotografija): Asocijacija Spektra

Ostavite komentar

Komentari (0)

X