IJZ: Od 30. septembra registrovan 231 slučaj gripa, preminule dvije osobe, i dalje ima smisla vakcinisati se

IJZ: Od 30. septembra registrovan 231 slučaj gripa, preminule dvije osobe, i dalje ima smisla vakcinisati se

Standard

07/02/2025

09:46

Od početka nadzora nad sezonskim gripom-30.septembra 2024.godine, zaključno sa 2.februarom 2025. godine, PCR dijagnostikom izvršena je analiza ukupno 819 uzorka na prisustvo virusa gripa.

Infekcija je potvrđena kod 231 osobe, podaci su Instituta za javno zdravlje.

“Kod 181 osobe je potvrđena infekcija virusom gripa tipa A, dok je kod 50 osoba registrovana infekcija virusom gripa tipa B”, navodi IJZ.

Od početka sezone nadzora Institutu su dostavljene dvije prijave smrtnog ishoda povezanog sa infekcijom virusom gripa.

“U pitanju su osobe, starosti 72 i 36 godina, kod kojih su bili prisutni određeni komorbiditeti. Preminule osobe nijesu bile vakcinisane vakcinom protiv sezonskog gripa”, navodi IJZ.

Prema podacima koje IJZCG dobija elektronskim putem (zbirne prijave) iz zdravstvenih ustanova na nivou primarne zdravstvene zaštite (PZZ), u Crnoj Gori je u ovom izvještajnom periodu zabilježena sirova stopa incidencije od bolesti sličnih gripu (ILI) u vrijednosti od 60,0/100.000 stanovnika.

“U izvjеštajnoj sedmici (prema stopi incidencije ILI) aktivnost virusa gripa prema metodologiji praćenja je srednjeg intenziteta sa izraženim trendom porasta (Grafikon 1). Napominjemo da postoji mogućnost da broj dobijenih zbirnih prijava za ILI slučajeve ne prikazuje realnu situaciju na terenu, usljed subprijavljivanja ILI slučajeva iz zdravstvenih ustanova primarne zdravstvene zaštite.

Podsjećaju da je grip bolest koja je u određenim rizičnim grupama (kao što su osobe uzrasta ≥65 godina, svi hronični bolesnici stariji od šest mjeseci, trudnice, djeca starosti od 6 mjeseci do 5 godina, osobe smještene u kolektivima kao što su domovi za stara lica) češće praćena pojavom komplikacija bolesti i smrtnim ishodom.

“Stoga je jako važno da se te osobe vakcinišu svake godine. Pored vakcinacije kod osoba u povećanom riziku koje razviju simptome gripa je važna i pravovremena primjena adekvatnih antivirusnih ljekova (bez obzira na vakcinalni status) kao što su ljekovi iz grupe inhibitora neuraminidaze (oseltamivir – generički naziv Tamiflu® dostupan je u Crnoj Gori. Ovi ljekovi se primjenjuju isključivo uz recept ljekara nakon procjene odnosa koristi i rizika”, navodi IJZ.

Vakcinacija protiv sezonskog gripa za 2024/2025. godinu u Crnoj Gori sprovodi se u svim domovima zdravlja.

“Snažno preporučujemo da osobe koje se nisu vakcinisale ove sezone to učine u najkraćem mogućem roku jer je za razvoj antitjela neophodno minimum dvije sedmice”, ističe IJZ.

Vakcina, prije svega, štiti od težih formi bolesti, hospitalizacija i smrtnih ishoda

“Iako je intenzitet aktivnosti virusa sezonskog gripa u porastu, i dalje ima smisla vakcinisati se”, navodi IJZ.

Sezona gripa može trajati i do kasnog proljeća, što znači da vakcinacija može pružiti zaštitu u preostalom dijelu sezone.

Zaključno sa 3.februarom 2025. godine protiv sezonskog gripa vakcinisano je 17.687 osoba što je određeni porast u broju vakcinisanih u odnosu na sezonu 2023/24. (15.862 vakcinisanih), 2022/23. (16.923 vakcinisanih) i sezonu 2021/22. (17.638 vakcinisanih).

Izvor: CdM

Ostavite komentar

Komentari (0)