Javna rasprava o Nacrtu zakona o oružju i municiji: Period važenja oružnih listova biće smanjen sa 10 na 5 godina

Javna rasprava o Nacrtu zakona o oružju i municiji: Period važenja oružnih listova biće smanjen sa 10 na 5 godina

Standard

11/02/2025

18:44

U Budvi je danas održan okrugli sto u okviru Javne rasprave o Nacrtu zakona o oružju i municiji, kojem je prisustvovao veliki broj zainteresovanih građana. Kako navode iz MUP-a, rasprava je bila prilika za razmatranje ključnih novina koje donosi predloženi zakon, a koje su usmjerene na unapređenje bezbjednosti i efikasniju kontrolu posjedovanja oružja.

“Jedna od najvažnijih izmjena odnosi se na podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva za nabavku oružja sa dosadašnjih 18 na 25 godina, uz izuzetak za lica koja su posebnim propisima ovlašćena za držanje i nošenje oružja. Takođe, smanjen je period važenja oružnih listova sa 10 na 5 godina, dok će odobrenje za nabavku oružja trajati 6 mjeseci bez mogućnosti produženja, što predstavlja značajnu promjenu u odnosu na važeći zakon”, navode iz MUP-a.

Posebno značajna novina, ističu, odnosi se na proširenje liste krivičnih djela i prekršaja koji će predstavljati smetnju za posjedovanje oružja. U cilju sprečavanja zloupotreba u vezi s izdavanjem neophodne dokumentacije, predviđeno je formiranje komisije Ministarstva zdravlja, koja će biti isključivo nadležna za izdavanje ljekarskih uvjerenja, kao i za psihološku i psihijatrijsku procjenu podnosilaca zahtjeva.

“Dodatno, novi zakon predviđa centralizaci ju postupaka za rješavanje zahtjeva za držanje i nošenje oružja, čime će se odlučivanje o svim zahtjevima obavljati isključivo u Direkciji za vozače, vozila i oružje pri MUP-u. Kako bi se osigurala adekvatna obuka građana koji legalno posjeduju oružje, predloženo je da se osposobljavanje vrši isključivo na Policijskoj akademiji, umjesto dosadašnjih pravnih lica, preduzetnika, lovačkih i streljačkih organizacija. Po završetku obuke, Policijska akademija će izdavati potvrde fizičkim licima”, ističe se.

Na javnoj raspravi ispred Ministarstva unutrašnjih poslova učestvovali su članovi Radne grupe na čelu sa v.d. generalnog direktora za građanska stanja i lične isprave Draganom Dašićem.
On je naglasio da je u cilju sveobuhvatne konsultacije građana MUP organizovao okrugle stolove, u želji da se čuju sugestije i predlozi zainteresovanih pojedinaca i organizacija. Istakao je da će nakon završetka javne rasprave svi dostavljeni komentari biti razmatrani i u okviru Radne grupe definisan konačan tekst Zakona o oružju i municiji.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o oružju i municiji nastavlja se kroz predstojeće okrugle stolove u Podgorici i Beranama, kao i kroz mogućnost slanja sugestija elektronskom poštom, kako bi se kroz dijalog došlo do najkvalitetnijih zakonskih rješenja u interesu svih građana.

Ostavite komentar

Komentari (0)