Na to su se, kako su Pobjedi kazali iz ove kompanije, odlučili zbog uobičajenog protoka pilotskog kadra, te angažovanja pojedinih pilota na rukovodećim funkcijama Letačke operative, direktora trening centra, Safety i Accountable menadžera i njihovih pomoćnika. Kompanija posjeduje dva aviona ,,embraer 195“, dok dva iznajmljuju od kompanija Wind Rose po principu ,,wet lease“ i Heston Airlines po principu ,,dump lease“, što podrazumijeva da je dio posade njihov, a dio Air Montenegra. Trenutno zapošljavaju devet pilota/kapetana, dok su dvojica na obuci, kao i šest kopilota/prvih oficira uz troje na obuci.
“Ukupno imamo 20 pilota, što je uobičajeni broj od pet posada po avionu. Montenegro Airlines je imao sličan broj posada tokom cijelog postojanja”,rečeno je Pobjedi iz To Montenegra.Objašnjavaju da školovanje kandidata počinje sa tzv. Type Rating kursom koji traje mjesec, tokom kojeg kandidati stiču specifična teoretska i praktična znanja na simulatoru za tip aviona ,,embraer 195“, koji Air Montenegro ima u svojoj floti.
Školovanje se nastavlja sa linijskom obukom na pravom avionu koje obično traje šest mjeseci. Upitani koliko košta obuka te kakve bi eventualne obaveze prema kompaniji imali polaznici, navode da se još nijesu odredili o načinu finansiranja.
“Cijena Type Rating kursa varira, a ako ga kompanija bude sufinansirala, obaveze polaznika će biti definisane ugovorom i predviđaće ili periodično vraćanje uloženog novca ili vezivanje kandidata za kompaniju u određenom vremenskom periodu”, objašnjavaju iz To Montenegro.
Na pitanje Pobjede da li stvaranje novih kadrova znači i da kompanija planira kupovinu novih aviona, ukazuju da su to razmatrali, ali da na tržištu nije bilo zadovoljavajućih ponuda.
“Konstantno smo u kontaktu sa leasing kompanijama i brokerskim kućama, kako bi pratili stanje na tržištu i reagovali kada to bude pogodno”, kažu iz To Montenegra.
Ocjenjuju da su iznajmljivanjem dva aviona tokom glavne sezone nadomjestili aktuelnu tražnju na tržištu, prevazišli izazove i ispunili očekivanja partnera, putnika i privrede.
“Svakako da je u okviru strateškog razvoja i komercijalne politike kompanije planiran budući dinamičan razvoj koji, između ostalog, podrazumijeva i nabavku novih vazduhoplova, širenje mreže destinacija i baze stabilnih klijenata – putnika”, kažu iz To Montenegra.
Preporučeno
Poziv za školovanje kopilota otvoren je deset dana, a kandidati, osim što moraju biti crnogorski državljani stariji od 35 godina, nekažnjavani, sa iskustvom u komercijalnom vazdušnom saobraćaju na avionu sa višečlanom posadom i položenim praktičnim ispitom i ATPL dozvolom, moraju imati i važeću dozvolu profesionalnih aviona CPL, teorijski ispit za dozvolu transportnog avion ATPL, ovlašćenje za instrumentalno letjenje na višemotornom avionu, kurs saradnje unutar višečlane posade MCC te ljekarsko uvjerenje klasa 1.