Kad Ministarstvo kulture postavi “tapiserije” unutar Gospe od Škrpjela: Ko iz Ministarstva piše ovakve gluposti?

Kad Ministarstvo kulture postavi “tapiserije” unutar Gospe od Škrpjela: Ko iz Ministarstva piše ovakve gluposti?

Standard

15/05/2023

08:19

Ministarstvo kulture i medija Crne Gore objavilo je tokom vikenda na svom zvaničnom Instagram nalogu priču o Perastu i ostrvu Gospa od Škrpjela, koja je izazvala prilično negodovanje građana Kotora. Za neuke objavljen je simpatičan tekst koja bi trebalo da služi promociji ovog primorskog blaga Crne Gore, ali za one koji ponešto znaju o istoriji mjesta objava predstavlja niz netačnih informacija, pa čak i uvredu.

Zašto post obiluje informacijama zbog kojih se bune Kotorani, Anteni M je objasnila cijenjena vodičkinja iz tog grada Dolores Bonić Fabian Gašler.

Za početak u postu se navodi da “legenda kaže da prije nego što je ostrvo Gospa od Škrpjela nastalo, na tom mjestu nalazilo se samo otvoreno more. Dva lokalna ribara, braća Morić, naišla su na stijenu na kojoj su pronašli ikonu Presvete Bogorodice”.

Ipak, kako nam objašnjava Bonić Fabian Gašler, ne radi se ni o kakvoj braći Morić, već braći Mortešić.

Dalje iz ovog vladinog resora navode kako su braća ponijela ikonu u Perast ali je ona nestala.

“Čim su naredni put zaplovili morem, pronašli su ikonu na prvobitnom mjestu. Vijest o čudu se ubrzo proširila, pa su odlučili da u znak zahvalnosti Presvetoj Bogorodici na tom mjestu sagrade crkvu. Zavjetovali su se da će posle svakog putovanja baciti po koji kamen kako bi formirali vještačko ostrvo. Malo po malo, lokalni mornari odajući počast sigurnom putovanju, usred mora napravili su ostrvce”, navodi se u objavi.

Bonić Fabian Gašler ističe da nema nikakve priče o zavjetovanju da će poslije svakog putovanja bacati kamen. Kamenje se, objašnjava bacalo oko šrkpjela da bi se otok sagradio, potapale su se oronule barke i jedrenjaci, tako da se površina ostrva sve više širila.

“Kada se govori o zavjetima, onda se govori o ex votu, srebrnim zavjetnim pločicama kojih na otoku ima preko 2000, jedna od najbogatijih kolekcija na svijetu”, precizira ona.

U objavi iz Ministarstva navode i da unutar kapele posjetioci mogu da uživaju u brojnim djelima italijanskih majstora, slikama Tripa Kokolja – lokalnog baroknog umjetnika iz XVII vijeka, originalnoj ikoni Gospe od Škrpjela i brojnim tapiserijama???

Sagovornica Antene M podsjeća da nije riječ o kapeli već o crkvi, te da unutar nema nikakvih tapiserija. Pretpostavlja da se misli na rad Jacinte Kunjić Mijović, “punto pitura” (slikanje ubodom), rađen od kineske i japanske svile, damaska, dragog kamenja, srebrnih i zlatnih niti i njene kose kojom je radila kosu anđela, Gospe i Isusa.

Kako objava Ministarstva obiluje netačnim podacima, korisnici su se ispod nje zapitali “Ko iz Ministarstva piše ovakve gluposti” te “dokle više neznavenih na zvaničnim stranicama Vlade”.

Bonić Fabian Gašler pojašnjava i da ovo nije prvi put da se netačne informacije u vezi sa otokom Gospe od Škrpjela pojavljuju na zvaničnoj stranici Ministarstva kulture i medija.

“Upitno je odakle crpe te informacije, zar nije jednostavnije, ljepše i poštenije kontaktirati svećenika, istoričara, istoričara umjetnosti, neku od institucija koje se bave očuvanjem kulturnog blaga Boke Kotorske ili možda popričati sa starosjediocima. Nije lijepo, nije fer i nije profesionalno da onaj koji uređuje profil Ministarstva, informacije preuzima sa profila koji reklmiraju svoje usluge organizovanja tura po zalivu”, ističe naša sagovornica.

Podsjeća i da su prije samo nekoliko mjeseci imali priču o ostrvu, takođe sa netačnim informacijama.

“Pokrenula se lavina kritika od nas iz Boke Kotorske. Završilo se tako što su izbrisali postove i žalili se na to kako trpe linč od korisnika društvenih mreža i pritom ubjeđivali javnost da su njihovi podaci tačni i da su ih dobili od zaposlenih u NTO”, kaže Bonić Fabian Gašler.

Ona se nada da će iz Ministarstva prepraviti tekst i uputiti izvinjenje Bokeljima, starosjediocima, vjernicima… ljudima koji, kako dodaje, ne potcjenjuju vrijednost i važnost mjesta koje je nezaobilazno kada se dođe u Crnu Goru.

Izvor: AntenaM
Izvor (naslovna fotografija): Screenshot

Ostavite komentar

Komentari (0)