„Kuće beskućnika“ objavljena na COBISS, ali piše i da je u štampi

„Kuće beskućnika“ objavljena na COBISS, ali piše i da je u štampi

Standard

08/07/2025

07:12

Knjiga „Kuće beskućnika“, zbog koje je Bećir Vuković dobio Trinaestojulsku nagradu, volšebno se pojavila u COBISS sistemu Republike Srbije, ustanovljeno je juče pretragom ovog sistema.

Do petka popodne, kada je redakcija Pobjede posljednji put provjeravala ovaj sistem, te knjige nije bilo. Prema Zakonu o izdavaštvu, svaka knjiga koja ima bibliotečku nomenklaturu, mora se naći u registrima biblioteka.

U subotu je redakcija Pobjede obišla i knjižare u Podgorici, među njima i „Obodsko slovo“. U knjižarama nijesu bili upoznati s tim Vukovićevim djelom, i kao posljednje objavljeno su nudili „Poneti na pusto ostrvo“ iz 2024. godine u izdanju „Obodskog slova“ iz Podgorice i „Štampara Makarija“ iz Beograda.

Juče je pretragom ustanovljeno da se knjiga sa sve nomenklaturom pojavila na https://sr.cobiss.net/.

Ipak, tamo je navedeno da je knjiga u štampi, te da nijedna biblioteka u cobiss.rs sistemu nema primjerak ove građe (knjige). Godina izdanja je 2024, iako se još štampa, a objavili su je „Obodsko slovo“ i „Štampar Makarije“.

U petak je Pobjedi iz Nacionalne biblioteke „Đurađ Crnojević“ rečeno da te knjige nema u njihovom registru, da nije u njihovom posjedu niti da je za njeno objavljivanje tražen CIP i ISBN, koji su obavezni na osnovu Zakona o izdavačkoj djelatnosti.

Iz Nacionalne biblioteke su kazali da takođe posjeduju samo knjigu „Poneti na pusto ostrvo“.

Iz Nacionalne biblioteke je Pobjedi u petak rečeno da o toj knjizi nijesu našli ni podatke u elektronskom katalogu COBISS.CG, niti u regionalnim katalozima.

Nakon što je Pobjeda ustanovila da se knjiga ipak, u međuvremenu, pojavila u COBISS sistemu Republike Srbije, ponovo su juče pitali Nacionalnu biblioteku za pojašnjenje.

Bibliotekari Nacionalne biblioteke su pretragom ustanovili da je bibliografski zapis kreiran 2.04.2025 za neku publikaciju, iskorišćen i izmijenjen podacima o knjizi „Kuće beskućnika“, i to u petak 4.07.2025. godine, nakon što je otrkiveno da knjiga ne postoji.

Tako je misteriozno, posredstvom Narodne biblioteke Srbije, Vuković u petak dobio i ISBN broj 978-86-6311-469-2, ali i COBISS.SR-ID – 166350089.

U Nacionalnoj bilbioteci je i dalje nema, kao ni u knjižarama „Obodskog slova“. Ne može je ni biti jer je navedeno na sajtu cobiss.sr da je knjiga u štampi.

Koju knjigu je žiri vidio, kada je u sistemu navedeno da je u štampi, i kako je ocijenio da je Vuković zaslužio nagradu, odnosno da li su čitali neki rukopis ili „pravu“ knjigu, pitanja su koja bi trebalo da zabrinu i Ministarstvo kulture i medija, ali i Skupštinu Crne Gore koja dodjeljuje ovo visoko državno priznanje.

Pobjeda je kontaktirala i pojedine članove žirija i pitala ih da li su vidjeli knjigu „Kuće beskućnika“ i u kojoj formi. Jedan član žirija nam je potvrdio da fizički knjiga postoji, da piše da je izdata 2024. godine i da su izdavači „Obodsko slovo“ i „Štampar Makarije“. Kazao je da na knjizi postoji i nomenklatura, odnosno CIP i ISBN broj. Drugi član žirija je kazao da je čitao poeziju, ali nije pojasnio u kom formatu.

Predsjednik žirija Nikola Rakočević ne odgovara na pitanje Pobjede da li knjiga postoji fizički ili je čitan rukopis.

Kako je COBISS.SR naveo da je knjiga u štampi, a prema informacijama iz Nacionalne biblioteke sa Cetinja da je zapis za neku publikaciju, koji je formiran 2. aprila ove godine izmijenjen 4. jula ove godine, postavlja se pitanje kako je žiri uzeo u obzir izdanje, kada se Trinaestojuslka nagrada dodjeljuje za ostvarenja koja su postignuta prethodne godine (u ovom slučaju 2024).

Nema podataka da je zbirka „Kuće beskućnika“ promovisana igdje u proteklom periodu. Internet pretragom nije moguće naći nijedan podatak o njoj, osim da je ona razlog dodjele Trinaestojuslke nagrade Bećiru Vukoviću.

Promovisana je zbirka „Poneti na pusto ostrvo“, a posljednji javni zapis je da je promocija bila u „Zahumlju“ u Nikšiću.

Ministarstvo će provjeriti, ako žiri zatraži


Iz Ministarstva kulture i medija su Pobjedi kazali da sva pitanja koja se odnose na sadržaj, validnost, proceduru i ocjenu prijava, kao i eventualne sumnje ili pojašnjenja, moraju biti upućena žiriju za dodjelu Trinaestojulske nagrade, koji jedini ima nadležnost da o tome odlučuje u skladu sa Zakonom, Poslovnikom i profesionalnom autonomijom svog rada. – Ministarstvo može vršiti eventualne provjere u smislu predmetne nagrade, isključivo na zahtjev žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade, ali takav zahtjev nije upućen – rečeno je Pobjedi.

Istakli su da žiri za dodjelu Trinaestojulske nagrade bira isključivo Skupština Crne Gore, dok Ministarstvo kulture i medija nema uticaj na njegov sastav niti odlučivanje.

Pojasnili su da u skladu sa članom 20 Poslovnika o radu žirija, isključivo žiri utvrđuje da li su prijedlozi podneseni u skladu sa Zakonom i sopstvenim poslovnikom.

Prema članu 22 Poslovnika, propisano je, navode iz MKM, da žiri, na osnovu prijedloga podnesenih u skladu sa Zakonom i Poslovnikom, utvrđuje listu kandidata za dodjelu Trinaestojulske nagrade.

Podsjetili su da je članom 14 Zakona o državnim nagradama propisano da Ministarstvo kulture i medija vrši isključivo administrativne i tehničke poslove za potrebe rada žirija, ali ne odlučuje o sadržaju, validnosti, niti donosi bilo kakve ocjene o predloženim kandidatima ili kvalitetu podnesenih prijava.

– Ministarstvo, shodno zakonu, nije predlagač kandidata, niti ima ulogu u ocjeni pojedinačnih prijava, to je isključivo u nadležnosti žirija – istakli su iz MKM.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Bećir Vuković

Ostavite komentar

Komentari (0)

X