Od 50 do 66 posto može se povećati šansa za bolji uspjeh u ostvarivanju trudnoće, kaže Milutinović, ukoliko se sprema od 3 do 6 mjeseci, a protokoli kažu, dodaje ona, minimalno tri mjeseca, jer je to, kako tvrdi, neki period sazrijevanja jajne ćelije.
,,U suštini, priprema će svakako poboljšati od nekih 50 do 70- ak posto šansu da dođemo do željenih rezultata, jer ćemo svakako da reproduktivni materijal, ne samo kod žene, nego i kod muškarca, da zaštitimo od oksidativnog stresa, od uništenja od tih slobodnih radikala, ali isto tako ishranom možemo da pojačamo i jajne ćelije i spermatozoide”, rekla je Milutinović.Previše ugljenih hidrata i nedovoljno proteina, poručuje Milutinović, najviše utiče na plodnost.
,,Kroz studije, ali i kroz praksu mojih profesora, koji se bave ishranom, i oni iz ginekologije, da kažem stare garde, nekako se ta hiper proteinska ishrana znatno pokazala. U našem stilu života imamo da ćemo te proteine da uzmemo kroz jaja, na primjer, u doručku, neko meso za ručak, ali većina nas večera ugljene hidrate, gdje bi trebali baš da ih imamo najmanje. To je prva stvar gdje svi griješimo. Tri obroka, puna proteina, prije svega! Druga stvar gdje griješimo je puno šećera, a šećer je nešto što zaista uništava i kvalitet jajnih ćelija, i sperme, i to je američki reproduktivni endokrinolozi utvrdili, posmatrajući ispod mikroskopa jajne ćelije i spermatozoide kako se ponašaju pod dejstvom šećera, i zbog toga imamo problem i sa inzulinskom rezistencijom, sa dijabetesom, i začećem kada imamo ta oboljenja. Slatkiši, industrijska hrana, sve te grickalice, to griješimo, trebali bi da smanjimo, a da malo više uvedemo te složene ugljene hidrate, i ako nam je štitna žlijezda uredna, možemo integralne žitarice, a ako imamo problem sa štitnom žlijezdom, preporuka bi bila da to bude bezglutenska ishrana, zato što se kroz studije pokazalo ako se spremamo za samu vantjelesnu, kada su nam hormon, na primjer TSH, čije su normalne vrijednosti do 5, ako nam je u samom procesu pripreme veći od 2,5 trebali bi da uvedemo terapiju, jer ukoliko dođe do trudnoće tijelo, najčešće odbaci plod, u tih prvih osam nedjelja, i zbog toga ja često ponavljam svojim klijentima idite provjeravajte vrijednosti TSH, kad dobijemo taj pozitivan test preporučujem da izbacimo gluten, svakako ako se spremamo za proces vantjelesne, ili prirodnu trudnoću”, poručila je Milutinović.
Trebalo bi uraditi, poručuje Milutinović, OGTT test( test opterećenja glukozom), da bi vidjeli, objašnjava ona, da li postoji inzulinska rezistencija.
,,Endokrinolozi bi se složili sa mnom, mi ne možemo ni da postavimo dijagnozu inzulinske rezistencije samo uz OGTT test, ali to je nešto što će nam dati pravac da uradimo i dodatne analize. OGTT, svi hormoni štitne žlijezde, ali i antitijela štitne žlijezde, pošto nam nekad hormoni znaju biti normalni, ali vidimo da antitijela odskaču pa imamo taj Hashimote, a Hashimoto, inzulinska rezistencija, to je nešto što je najčešće izazov koji možemo da rješavamo sa ishranom, ali vrlo često i problem neplodnosti, a da nije neki problem koji ne možemo da riješimo”, naglasila je Milutinović.
Polne hormone je potrebno uraditi drugi, treći dan ciklusa, savjetuje Milutinović, i vidjeti krvnu sliku, lipidni status, gvožđe, vitamin D, navodi ona, koenzim Q, kao i, ističe ona, razinu folne kisjeline.
Preporučeno
,,Treba nam jedan cjelokupni status, i nikada ne treba da uzimamo suplemente zato što smo vidjeli negdje na reklami, da je to nešto super. Uzimamo ono što nama zaista fali. Uzećemo taj vitamin D ako on nama fali, ali ako nijesmo u deficitu može da nam napravi čak i određene izazove i probleme u ovom procesu”, zaključila je Milutinović.