Mjesec od masakra koji je skamenio Crnu Goru: Podlovćenski muk, motiv još nepoznat, niko ne odgovara…

Mjesec od masakra koji je skamenio Crnu Goru: Podlovćenski muk, motiv još nepoznat, niko ne odgovara…

Standard

01/02/2025

12:13

Ni mjesec nakon zločina koji je skamenio Crnu Goru, kada je Cetinjanin Aco Martinović surovo ubio 13 sugrađana, od kojih dvoje djece, i teško ranio tri osobe, policija i Tužilaštvo nijesu utvrdili motiv te stravične tragedije.

Mnogo je pitanja i dalje bez odgovora. Jedno od njih je odakle, kada i kako je ubica Aco Martinović dobio oružje i veliku količinu municije. Nije poznato ni da li je Unutrašnja kontrola rada policije provjerila da li je sve rađeno po Zakonu i da li je eventualno protiv nekog policijskog službenika pokrenut disciplinski postpak.

Još nije poznato da li je policija tužilaštvu dostavila snimke razgovora operatera koji je primao informacije od građana koji su Odjeljenje bezbjednosti Cetinje obavijestili o zločinu ni kako je snimak, nastao uoči ubistva, iz kafane „Velestovo“ u kojem se vide žrtve i ubica kako se vesele, dospio u srpske medije, koji su ga iskoristili kako bi senzacionalistički „zaradili“ koji klik više.

Kao i nakon masakra na Medovini, ostala su brojna otvorena pitanja i, prema svemu sudeći, u potpunosti je izostala odgovornost rukovodilaca bezbjednosnog sektora, naročito ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića od kojeg građani traže da podnese ostavku.

U oba slučaja imamo dvocifreni broj žrtava i onu najtežu brojku – četvoro nevino stradale djece. Policija ponovo nije bila u stanju da adekvatno odgovori zadatku jer su ubice uspjele u svom bezumnom činu, bezdušno ubijajući svoje sugrađane, dok je službenicima trebalo vremena (u posljednjem slučaju čak šest sati) da ih savladaju. U oba slučaja, Cetinje nema dovoljan broj policajaca što nam jasno govori da država nije učinila ništa kako bi spriječila da dođe do novog slučaja masakra.

U trenutku kada je Martinović započeo krvavi pohod, prijestonica je bila ostavljena sa svega devet policajaca koji su tada bili na raspolaganju.

Bolničko liječenje i izviđaj

Mjesec nakon zločina, jedan od pacijenata i dalje se nalazi na bolničkom liječenju.

Kako je Pobjedi saopšteno iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), svi ranjeni u ovom krvavom piru zadobili su povrede opasne po život.

,,Trenutno se jedan pacijent nalazi na liječenju u Centru za digestivnu hirurgiju dok su njih dvoje otpušteni na dalje kućno liječenje”, kazali su Pobjedi iz KCCG.

Za 30 dana Više državno tužilaštvo (VDT) u Podgorici nije odmaklo dalje od faze „izviđaja“.

,,Tokom izviđaja preduzete su sve neophodne mjere i radnje u cilju utvrđivanja svih okolnosti pod kojima je nastao predmetni događaj, od strane tužilaštva donijete su naredbe za sva neophodna vještačenja i to DNK, hemijsko, balističko vještačenje, vještačenje utvrđivanja prisustva GSR čestica, vještačenje elektronskih uređaja, dok je Višem sudu u Podgorici, sudiji za istragu, podnijet zahtjev za donošenje naredbe za izuzimanje listinga komunikacija i sva vještačenja su u toku”, kazali su Pobjedi iz VDT-a.

Dodaju da će se, nakon svih prikupljenih potrebnih obavještenja i naloženih vještačenja, preduzeti i druge radnje za koje se ukaže potreba, nakon čega će se donijeti odluka u predmetu, o kojoj će javnost biti blagovremeno obaviještena.

Ono što je sa sigurnošću utvrđeno, o čemu je javnost od prvog dana obaviještena, jeste da je masovnom ubistvu prethodio verbalni incident u kafani „Velestovo“.

Hronologija zločina prema tvrdnjama policije

Prema zvaničnim podacima Uprave policije, oko 17.15 minuta, Aco Martinović je automobilom otišao do, i dalje, nepoznate lokacije, vratio se nakon pet minuta sa oružjem i počeo da puca. Za četiri minuta, on je ubio četiri osobe, a tri ranio.

Nakon toga se sa Jokom Otaševićem odvezao u naselje Humci i ušao u kuću Martinovića gdje je ubio jednog člana te porodice ali i Otaševića koji je spriječio ubistvo Marije Martinović, koja je iako ranjena, uspjela da pobjegne sa djetetom u rukama kod komšija.

Ubica se nakon toga dislocirao u kuću roditelja Marka i Miloša Martinovića gdje ih je oboje ubio. Policija tvrdi da je prvu prijavu dobila u 17.26 sati i da je do tog momenta ubijeno osam osoba, a njih četvoro je ranjeno.

Loša koordinacija policije

Višestruki ubica svoj bezumni čin izvršio je na čak pet lokacija. Od kafane „Velestovo“ koja se nalazi u centru Cetinja gdje je usmrtio četiri osobe, da bi se zatim kolima odvezao do naselja Humci – do kuća porodice Vuletić i Martinović, potom do Bogdanovog kraja, pa onda do Bajica… I to sve navodno prema zvaničnim nalazima za nešto više od pola sata.

Ono što je najporaznije, Martinović je gotovo šest sati izmicao crnogorskoj policiji. Nakon što je ostavio kola, ubica je i naredna tri sata, hodajući u pravcu Gornjeg Oboda, praktično lako bježao od policijskih snaga, sve dok, oko 23.30 časova nije sebi oduzeo život.

Ubica je bio punih šest sati na slobodi, sijući smrt, a policija nije mogla da ga uhvati. Apsurdno, ministar Šaranović kobne noći izjavio je da je policijska akcija bila uspješna i da građani „mogu da se vrate normalnom životu“.

Policija je nesporno imala bržu i bolju komunikaciju sa medijima u odnosu na masakr u Medovini, ali je takođe bilo dezinformacija, dok su se podaci preplitali u tri saopštenja dostavljena medijima.

U prvom, objavljenom u 18.09 časova javnost se obavještava o teškom zločinu na Cetinju, upozorava na opasnost od naoružanog ubice, ali se daje netačna informacija: da je zločin počeo ,,u poslijepodnevnim satima u mjestu Bajice, u jednom ugostiteljskom objektu“. Ovu netačnu informaciju, saopštio je i premijer Milojko Spajić, u svom obraćanju ispred Kliničkog centra.

Lokacija Bajice ponovljena je i u saopštenju u 19.23 sati, puna dva sata nakon što je počeo masakr u kafani ,,Velestovo“ u centru Cetinja.

Tek u trećem saopštenju, uklonjena je netačna informacija o lokaciji, ali izostaje bilo koje detaljnije objašnjenje, čak i informacija da se Martinović oslobodio vlastitog automobila i da je nastavio da se kreće ulicama Cetinja.

Na konferenciji za medije, koju su organizovali ministar Danilo Šaranović i čelnik Uprave policije Lazar Šćepanović saopštene su različite informacije. Dok je Šaranović tvrdio da je Martinović još u automobilu, Šćepanović je otkrio da se Martinović kreće pješke.

,,Lice se dalo u bjekstvo. Vozilo koje je koristilo smo pronašli”, rekao je tada Šćepanović.

Da koordinacija policijskih snaga nije bila na zavidnom nivou, svjedoči i iskustvo novinarke TV E kojoj je obližnji policajac prišao i upozorio da mjesto odakle je namjeravala da se uključi uživo nije bezbjedno jer se Martinović tom ulicom provozao samo nekoliko minuta ranije.

Izolovan u obruču

Portal E TV objavio je snimak na kojem se vidi da ubica Martinović, prije nego što su ga policijske snage opkolile, nije bio „izolovan u obruču“ kako je to policija tvrdila.

Na tom snimku se vidi kako Martinovića, dok se primicao ulici, uočavaju policajci, obasjavaju baterijskim lampama, nakon čega masovni ubica sebi oduzima život.

Međutim, snimak koji je emitovao portal E TV, a koji je trajao osam sekundi duže, pokazao je da su u Upravi policije svjesno ,,isjekli“ dio snimka. I to baš onaj na kojem se vidi kako Martinović prvo trčećim korakom, kasnije mirnim hodom, prolazi pored kuća. Na snimku sa nadzorne kamere vide se policajci, koji uopšte nijesu opazili Martinovića u dvorištu, kako trče ili žurno koračaju ulicom dalje u pravcu centra naselja Bajice.

Komemoracija bez izvršne vlasti

Tri dana nakon tragedije, u prijestonici je održana komemorativna sjednica, kojoj su prisustvovali predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, bivši šef države Milo Đukanović, kao i vrhovni državni tužilac Milorad Marković. Ipak, na zaprepašćenje cjelokupne javnosti, na komemorativnu sjednicu nijesu došli premijer Milojko Spajić ni ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Nijesu prisustvovali ni visoki državni funkcioneri iz redova Demokrata, stranaka nekadašnjeg Demokratskog fronta – Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, kao ni čelnici Uprave policije.

Premijer Spajić je 15 dana kasnije odao poštu žrtvama tragedije i razgovarao sa prvim čovjekom prijestonice Nikolom Đuraškovićem uz poruku da iz ovakvih tragičnih događaja izvučemo pouku kako se više ne bi ponavljali.

Predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Miodrag Laković najavio je 27. januara da će od službi bezbjednosti zatražiti informaciju o postupanju u slučaju tragedije koja se dogodila na Cetinju 1. januara, ali i one koja se dogodila 12. avgusta 2022. godine.

Zbog masovnih ubistava koje su u protekle dvije godine pogodile Cetinje, formiran je multisektorski operativni tim, a građanima prijestonice dostupna je psihološka pomoć 24 sata dnevno.

Ministarstvo zdravlja je organizovalo edukativne sastanke sa cetinjskim prosvjetnim radnicima kako bi đacima pružili psihološku podršku zbog tragedije koja je zadesila prijestonicu 1. januara.

Prema podacima Ministarstva, za prva četiri dana od kada je aktivirana SOS linija registrovano je oko 365 poziva prema broju 1555, što, kako kažu, jasno upućuje na to da građani prepoznaju značaj ovog servisa.

Građani kojima je potrebna pomoć mogu svakog radnog dana od 9 do 18 sati pozovu broj 1555.

Cetinje će biti „bogatije“ za jednog policajca više

Od 815 policajaca, koliko bi, putem javnog poziva Uprave policije, trebalo da ih bude primljeno u službu, samo jedan (!) će biti raspoređen na Cetinje i baviće se poslovima opšte nadležnosti (javnim redom i mirom i saobraćajem), piše u javnom pozivu postupka zapošljavanja policijskih službenika za potrebe Uprave policije.

Uprava policije time je potvrdila da je novom sistematizacijom iz decembra 2024. godine predviđen isti broj službenika policije na Cetinju koliko ih je bilo isto predviđeno i za vrijeme masakra u Medovini 2022. godine i da, kako je Pobjeda navela, traže jednog policajca kako bi „trajno riješili kadrovski deficit u ovom Odjeljenju“.

Informacija da će Uprava policije i Ministarstvo unutrašnjih poslova u prijestonici, u kojoj boravi oko 120 članova organizovanih kriminalnih grupa, zaposliti jednog policajca koji će se baviti poslovima opšte nadležnosti na Cetinju i tako zaokružiti broj službenika na 61, potvrdilo je ranije pisanje Pobjede da nije rađena detaljna analiza nakon masakra u Medovini, niti je uočena potreba za povećanjem broja policajaca u tom gradu.

Na Cetinju je sistematizacijom, i prije i poslije Medovine, predviđeno da u tri smjene radi 61 policajac. Nakon burnih reakcija javnosti, protesta zbog ugrožene bezbjednosti građana i neadekvatnog odgovora policije tokom zločina počinjenog prvog dana ove godine – na Cetinju su bila 53 policajca. Dakle, nedostajalo je osam. Sedam pripravnika je tek sada upućeno, a za jednu poziciju je raspisan konkurs.

Država da formira Kompenzacioni fond za žrtve masakra i nasilja

Zbog dva masakra koja su duboko potresla cijelu Crnu Goru, država bi morala konačno da napravi značajan korak i da formira kompenzacioni fond za žrtve masakra i nasilja – institucionalni mehanizam koji će garantovati pravovremenu podršku najugroženijima.

Da je ovo mjera koja bi mnogo pomogla žrtvama teških tragedija, smatra ekonomski analitičar Predrag Zečević koji je, u jednoj od ranijih analiza, detaljno obrazložio razloge zbog čega država treba hitno da preduzme veće korake.

,,Fond, koji mora biti formiran što prije, služio bi za pokrivanje troškova adekvatnog liječenja i rehabilitacije žrtava, psihološke podrške za žrtve i porodice stradalih ali i za pokrivanje troškova života, uključujući pomoć porodicama koje su izgubile hranitelje. Iz tog fonda bi se finansiralo i obrazovanje djece stradalih”, istakao je tada Zečević.

Model finansiranja, prema njegovim riječima, mogao bi biti održiv uz kombinaciju nekoliko izvora, ali ukazuje da se u svijetu dominantno tkvi fondovi finansiraju od novca osuđenih kriminalaca.

,,U pitanju su kaznene naknade i novčane kazne koje plaćaju osuđeni kriminalci i bile bi direktno usmjerene u fond. Takođe, imovina oduzeta kriminalcima, posebno u slučajevima organizovanog kriminala, bila bi dodatni izvor prihoda. Vlada ali i SDT preferiraju francuski model oduzimanja imovine kriminalcima, ali treba preduzeti odlučnije korake na usvajanju propisa kako bi se sve to implementiralo”, ukazao je Zečević.

U početku, Vlada bi godišnje izdvajala sredstva za fond iz budžeta, čime bi se osigurao kontinuitet u njegovom funkcionisanju. Fond bi, prema iskustvima Zapada, bio otvoren i za donacije građana, kompanija i nevladinih organizacija, čime bi se dodatno osigurala njegova održivost. Ovi modeli pokazuju da je moguće osigurati sveobuhvatnu pomoć žrtvama uz jasnu organizaciju i transparentnost.

Nećemo zaboraviti Marka, Mašana, Jovana i Vukana

Tačno u 17.26 sati juče je počelo 13 minuta ćutnje kod spomenika Lovćenska vila na Cetinju. Tišina je istovremeno počast nevinim žrtvama pomahnitalog ubice, ali i opomena nadležnima.

Nakon 13 minuta šutnje, prisutnima se obratila Bojana Ivanović.

,,Nećemo i ne možemo zaboraviti Marka, Mašana, Jovana i Vukana. Ne možemo zaboraviti 23 tragično izgubljena života”, poručila je ona u ime neformalne grupe studenata „Kamo śutra“ koja je i pozvala na jučerašnje okupljanje.

Više stotina građana odazvalo se sinoć pozivu studenata da odaju počast ubijenima u masakru koji je počinio Aco Martinović 1. januara ove godine.

Ubio je tog dana 12 ljudi – Mirka Vuletića i njegove brataniće Jovana (13) i Vukana (9), Draganu Drašković, Branislava Mudrešu, Radivoja Markovića, Joša Otaševića, Zoricu Vuletić, Radovana i Radmilu Martinović i njihove sinove Miloša i Marka. Teško je ranio i četvoro ljudi, od kojih je borbu za život nakon devet dana izgubio Dejan Kokotović.

Odgovora nadležnih o masakru na Cetinju i dalje nema, a organizacija „Kamo śutra“ je dosad organizovala tri protesta sa kojih je zatražila odgovornost nadležnih za bezbjednost.

Kao što su se u miru i tišini okupili, građani su nakon odavanja počasti u miru i sa suzama napustili plato kod spomenika Lovćenska vila.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Antena M

Ostavite komentar

Komentari (0)