Hronika zločina na Cetinju

Hronika zločina na Cetinju

Standard

03/01/2025

16:56

Premda je ubica bio na slobodi punih šest sati, neometano čineći masakr, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović ipak smatra da je policijska akcija bila efikasna

Hronika tragičnih dešavanja na Cetinju, kada je u monstruoznom ubilačkom piru ugašeno 12 života, među kojima i dvoje đece, pokazuje da vrh Ministarstva unutrašnjih poslova i čelnici Uprave policije nijesu izvukli pouke iz masakra avgusta 2022. godine u kojem je likvidirano deset Cetinjana i Cetinjanki, među njima i đeca Marko iMašan

Rekonstrukcija postupaka policije koju je uradila novinarska ekipa Televizije E dokazuje da je suštinski zakazao komandni lanac vrha MUP-a i Uprave policije.

Duže od tri sata višestruki ubica kolima je išao centrom Cetinja u ubilačkom piru. Od kafane u centru grada, u blizini ,,Lovćenske vile gdje je u jednom mahu ubio četvoricu Cetinjana, da bi se potom odvezao do naselja Humci – do kuća porodice Vuletića i Martinovića, pa onda do Bogdanovog kraja, pa onda do Bajica… Pet crnih tačaka, pet mjesta na kojima su ugašeni životi dvanaest osoba.

Nakon što je ostavio kola, ubica Aco Martinovićje i narednih tri sata, hodajući cetinskim ulicama u pravcu gornjeg Oboda, lagano uspijevao da izmakne potjeri brojne crnogorske policije, sve dok, oko 23 sata i 30 minuta nije sebi oduzeo život. Premda je ubica bio na slobodi punih šest sati, neometano čineći masakr, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović ipak smatra da je policijska akcija ipak bila efikasna.

– Da se naravno u svoje lično ime i u ime Vijeća za nacionalnu bezbjednost zahvalim predanom i efikasnom, ekspeditivnom radu svih policijskih službenika koji su izveli uspješnu akciju – rekao je Šaranović na vanrednoj pres konferenciji u noći masovnog ubistva.

Iako je, u poređenju sa dešavanjima tokom masakra u naselju Medovina, juče bila znatno bolja komunikacija policije sa javnošću, detaljna analiza otkriva da je bilo mnogo grešaka koje su dovele do fatalne operativne neefikanosti crnogorske policije. O tome svjedoče i tri jučerašnja saopštenja Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije.

U prvom, objavljenom u 18 sati i 9 minuta, javnost se obavještava o teškom zločinu na Cetinju, upozorava na opasnost od naoružanog ubice, ali se daje netačna informacija: da je zločin počeo ,,u poslijepodnevnim satima u mjestu Bajice, u jednom ugostiteljskom objektu”. Istu netačna lokaciju o mjestu gdje je Martinović započeo ubilački pohod ponovljena je i u sopštenju u 19 sati i 23 minuta, čak puna dva sata nakon što je počeo masakr u kafani ,,Velestovo” u centru Cetinja.

Tek u trećem saopštenju, ministra Šaranovića, objavljenom tri sata nakon početka masakra, uklanja se netačna informacija o lokaciji, ali izostaje bilo koje detaljnije objašnjenje, čak i informacija da se Martinović oslobodio vlastitog automobila i da je nastavio das e kreće ulicama Cetinje u pravcu Gornjeg Oboda. Na konferenciji za medije, koju su organizovali ministar Danilo Šaranović i čelnik Uprave policije Lazar Šćepanović objavili su suprotstavljene stavove. Dok je Šaranović tvrdio da je Martinović još u automobilu, Šaranović je bio precizan da se Martinović kreće pješke. 

– Lice se dalo u bjekstvo. Vozilo koje je koristilo smo pronašli. Nakon primljenog događaja  preduzeli smo sve mjere i radnje u cilju lociranja i lišenja slobode ovog lica – rekao je tada Šćepanović.

Analiza djelovanja policije sinoć na Cetinju jasno pokazuje da policajci na terenu nijesu bilo koordinisani, da su izostale pravovremene naredbe vrha policija i da Specijalna policijska jedinica, kao i Protivteroristička jedinica uopšte nijesu djelovale na terenu.

Dok je Martinović bio u kolima i nekoliko puta prolazio centrom grada, dolazeći čak i do mjesta zločina, policija nije blokirala ulice kojima je nesmetano vozio ubica. Svjedočanstvo da nije bilo koordinisane akcije blokade prolaza Martinoviću, pruža i ekipa Televizije E koja je sinoć izvještavala sa lica mjesta. Kada su se namjestili za uključenje u program uživo, novinarku Televizije E obližnji policajac je ljubazno upozorio da to mjesto nije bezbjedno jer se Martinović kolima tom ulicom provezao samo nekoliko minuta ranije.

– Ono što smo saznali prije nego što smo se uključili, u razgovoru sa policijom koja je iza nas, jeste da je policija neposredno pred naš dolazak na Cetinje zamalo uhvatila napadača koji je kolima došao do mjesta sa kojeg se mi uključujemo i pobjegao je policiji. Za sada još nije uhapšen. Policija je vidno uznemirena zbog toga što kažu da juri svojim autom kroz grad – izvijestila je novinarka TV E Itana Kaluđerović-Perišić.

Kada je sinoć poslije 23 sata ministar Šaranović brzinski organizovao konferenciju za medije da bi saopštio kako je Aco Martinović počinio samoubistvo, minstar unutrašnjih poslova je govorio o efikasnoj akciji i na novinarski upit o podnošenju ostavke kao ličnog čina, odbacio bilo kakvu ličnu odgovornost, pa čak i moralnu.

Umjesto toga, ministar je pričao o potrebi sistemnskog rješavanja legalnog držanja oružja, o potrebi za jačanjem i povećanjem broja policajaca. Ni prvi čovjek Uprave policije nije želio da govori o odgovornosti vrha MUP-a i Uprave policije. A prije samo nekoliko dana upravo je ministar unutrašnjih poslova prozivao svog bivšeg kolegu Filipa Adžića iz Ure da nije podnio ostavku nakon monstruoznog masakra u Medovini. 

– Kako nije bilo ubistvo? Što se dogodilo na Cetinju u Vaše vrijeme? Nikad nijesam htio da to Vama pripišem na račun, budite fer i korektni bar jednom u životu. U Vaše vrijeme su stradali nedužni građani – govorio je Šaranović Adžiću.

Odbacivanje lične odgovornosti, prazna priča o takozvanom ,,situacionom zločinu”, odsustvo osjećaja empatije i borba za opstanak u fotelji vlasti – to su vidljiva postupanja i ponašanja čelnika bezbjednosnog sektora u Crnoj Gori nakon još jednog stravičnog masakra. 

O prirodi vlasti, ali i o karakteru ljudi koji se smjenjuju na čelu tog važnog državnog resora govori jedan stravičan podatak Za dvije godine i četiri mjeseca, nakon dva užasna slučaja masovnih ubistava na Cetinju, u kojima je ubijeno 22 a teško ranjeno 10 osoba, niko od čelnika crnogorske policije i bezbjednosnog sektora nije čak ni ponudio ostavku.

Ni koliko juče Filip Adžić bivši ministar, ni Zoran Brđanin, bivši direktor Uprave policije, baš kao ni danas Danilo Šaranović, miinistar unutrašnjih djela ni Lazar Šćepanović, čelnik Uprave policije, kao ni Goran Jokić načelnik regionalnog centra bezbjednosti Centar koji je koordinarao policijskim jedinicama i u slučaju masovnog ubistva na Medovini i tokom prekjučerašnjeg na Cetinju.

Izvor: Portal TVE
Izvor (naslovna fotografija): K.P./Standard

Ostavite komentar

Komentari (0)