Institut za javno zdravlje i Ministarstvo zdravlja propisali su dodatne mjere u cilju spriječavanja širenja i pojave koronavirusa.
Zabrana putovanjaKako je kazao ministar zdravlja Kenan Hrapović, zabranjuju se putovanja u Italiju, Španiju, Iran, Južnu Koreju i Kinu. Zabranjeni su i dolasci iz ovih zemalja. Lista nije konačna i mijenjaće se u odnosu na razvoj epidemiološke situacije. Državljani Crne Gore koji su u tranzitu u pomenutim državama stavće se u kućnu izolaciju.
Privremena mjera zabrane ulaska u Crnu Goru
Uvodi se privremena mjera o zabrani ulaska u Crnu Goru, u skladu sa zakonom o strancima, dok postoji opasnost od unošenja zarazne bolesti. Zabrana važi za državljanje iz Litvanije, Španije, Južne Koreje, Irana i Kine.
I ova lista nije konačna.
Kućna izolacija i aktivan nadzor
Državljani Crne Gore koji su se zadesili u tranzitu i povratnici su iz navedenih zemalja, staviće se u kućnu izolaciju pod aktivnim nadzorom i ograničenjem prava kretanja u roku od 14 dana.
Nad svim članovima porodice koji s ezadese u domaćinstvu tom primjenjivaće se iste mjere. Nepoštovanje ove mjere podliježe zakonskoj odgovornosti.
Odlaganje izleta za škole
Odlaže se organizovanje svih đačkih i učeničkih grupa, ekskurzija, izleta i slično u inostranstvu.
Utakmice bez publike
Zabranjuje se održavanje sportskih manifestacija sa prisustvom publike. Eventualni dolazak timova iz najpogođenijih područja odlaže se do daljnjeg.
Strožija granična kontrola
Pooštrena je granična kontrola nad putnicima koji dolaze iz džava koje u ovom trenutku imaju registrovane slučajeve.
Dodatne mjere unutar zdravstvenog sistema
Donešena je odluka o razradi planova za angažovanje medicinskog kadra koji se nalazi u penziji u slučaju potrebe, uz aktivno angažovanje ljekarske komore.
Donešena je odluka i o privremenoj suspenziji odlaska na redovne godišnje odmore svih zaposlenih u zdravstvu uz obustavu službenih putovanja. I privremeni povratak sa edukacija i usavršavanja u inostranstvu onih zaposlenih za koje se procjeni da predstavljaju krucijalne specijalnosti u slučajevima masovnog oboljevanja.
Donešena je odluka i o aktivnoj mobilizaciji uz mogućnost preraspodjele kadra iz svih zdravstvenih ustanova ka onim za koje se procjeni da će biti najpogođenije.
Raspoloživi kadar u okviru zdravstvenih ustanova može se mobilisati i po portebi prebacivati iz jedne ustanove u drugu.
Poseban akcent se stavlja na individualnu odgovornost i ponašanje svakog pojedinca.
Adekvatna komunikacija telefonom sa zdravstvenom službom je imperativ. To se posebno odnosi na osobe koje su bile u pogođenim područijima i koje su imale kontakt sa oboljelima.
Treba da se izbjegava i rukovanje, grljenje i slično…
Preporučuje se i izbjegavanje svakog nepotrebnog kretanja, društvenih i bliskih kontakta i izbjegavanje svih mjesta sa masovnim okupljanjem ljudi na ograničenom prostoru.
Lična i društvena odgovornost
Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić je kazao da je Italija zabilježila 97 smrtnih slučajeva u posljednja 24 sata.
On je dodao da borba protiv korona virusa u sebi nosi i elemente lične i društvene odgovornosti.
“Jako je bitno da su mjere koje mi predlažemo ili sprovodimo jako bitne. Trenitno se u Crnoj Gori pod zdravstvenim nadzorom nalazi 381 osoba. Broj testiranih osoba je 39. Ova brojka je mnogo veća nego u nekim drzavama regiona u odnosu na broj stanovnika. Nijedan zdravsteni sistem borbu protiv koronavirusa ne može sam da iznese do kraja”, nistakao je Begić.
Prema njegovim riječima zaštitna maska ima efekta samo kod osoba koje imaju simptome virusa. Istakao je da je neopravdana kupovina maski u zemljama koje je pogodio virus dovela je do toga da one nedostaju onima kojima najviše trebaju, uključujući i doktorima.
On je objasnio da su crnogorski državljani uglavnom osobe koje su pod nadzorom.
Dovoljan broj testova
Mugoša je istakao da Institut raspolaže sa dovoljnim brojem testova.
“Imamo negdje oko 800 testova, najavljeno je da stigne 1.000 testova, a obećano nam je iz SZO-a tako da ćemo imati ukupno 3.000 testova”, objasnio je on.
Redovna distribucija
U Crnoj Gori se redovno distribuiraju zaštitni mantili jednokratni, isto tako i višekratni, zaštitne naočare, hirurške maske i ostala zaštitna oprema.
Naručeno je više od 400.000 zaštitnih maski, specijalnih maski, zaštitnih rukavica, mantila…
Nabavka respiratora
U Crnogorskom zdravstvenom sistemu ima 70 respiratora u svim zdravstvenim ustanovama. Pokrenuta javna nabavka za još 20.
50.000 flajera
U školama će biti podjeljeno oko 50.000 flajera vezanih za postupanja i prevenciju u borbi protiv koronavirusa.
Flajeri će biti djeljeni dodatno i u Opštine i njihove određene službe.
Lokacije za karantin
U četvrtak na sjednici Vlade će biti predložene lokacije za karantine.
Že.B.
Preporučeno