Koliko tačno crnogorskih državljana živi širom svijeta i u svim zemljama pojedinačno, u Ministarstvu dijaspore očekuju da utvrde uz pomoć registra, koji je tehnički pripremljen. Državni sekretar u tom resoru Adel Omeragić poručuje da će dijaspora moći da se registruje na jednostavan način, kao i da je garantovana zaštita podataka.
„Dakle, nama je važno i prosto da vidimo koji je to obrazovni profil ljudi, važno nam je, takođe, da vidimo kada je riječ o ljudima iz biznisa, koliko su spremni da investiraju u našoj državi i na neki način će, nakon što taj registar bude uspostavljen i budemo imali neke prve podatke, država moći da lakše planira neke buduće politike“, objašnjava Omeragić.Dijaspora je, poslije regiona, najbrojnija u Evropi, kaže Omeragić.
„Svakako ogroman broj crnogorske dijaspore je koncentrisan u SAD i u Zapadnoj Evropi. Konkretno u Evropi govorimo o Njemačkoj, o Luksemburgu, o Švajcarskoj, Austriji..“, ističe on.
Predstavnici dijaspore, navodi, bi morali da budu prisutniji u društveno političkom životu Crne Gore – za šta su potrebne i zakonske pretpostavke.
„Zaista ne vidim zašto bi to kome smetalo s druge strane, da bi do jednog takvog eventualnog rješenja došlo, mora doći do političkog konsenzusa, jer znate, da za donošenje ovakvog zakona potrebna je i dvotrećinska većina u parlamentu“, kazao je Omeragić za Gradsku.
Preporučeno
Registar će unaprijediti dobru saradnju sa Udruženjima iz dijaspore i omogućiti benefite državi i našim građanima koji iz inostranstva žele da ulažu u Crnu Goru, posebno na sjever, poručio je Omeragić.