na je reagujući na njihove navode da nesavjesno obavlja funkciju, poručila da o njenom radu najbolje govori odnos suda u Strazburu, imajući u vidu presude i odluke koje donosi posljednjih godina.
-Kako god interpretirali i prezentovali javnosti posao koji obavljam, a za koji sam potpuno sigurna da je u skladu sa zakonom, takve interpretacije neće i ne mogu uticati na promjenu mojih profesionalnih stavova u obavljanju svog posla – saopštila je Pavličić.Ukazala je da je njeno pravno djelovanje, kako u svojstvu sudije, tako i zastupnice države, bazirano na bogatom nacionalnom i međunarodnom pravničkom znanju i iskustvu, utemeljeno u Ustavu i zakonima, te bogatoj sudskoj praksi Evropskog suda.
-Sve svoje odluke i prijedloge u okviru nadležnosti rada donosila sam u realnom društvenom kontekstu na bazi primjene i tumačenja prava u skladu sa sudskom praksom Evropskog suda, a ne nikako u „naletima populizma, sviđanja ili očekivanjima“ bilo koje strane u postupku, pa su shodno tome takve odluke podložne promjeni samo i isključivo uslijed stručnih – pravnih argumenata, a ne nikako uslijed bilo kakve vrste pritiska – navela je Pavličić dodajući da je takvo njeno djelovanje prepoznato od relevantnih, stručnih, domaćih i međunarodnih faktora.
Posebno, kako je navela, izdvaja ocjene eksperata Savjeta Evrope i izvještaje Evropske komisije o odnosu držav sa Evropskim sudom i Komitetom ministara Savjeta Evrope, što se isključivo obavlja preko nje.
-Moji rezultati mi služe na čast, jer su doveli do povećanja reputacije države Crne Gore, zbog stručnog, časnog i dostojanstvenog predstavljanja u organima u kojima sam i u kojima obavljam posao. Kao pravnik profesionalac, svjesna sam da predmeti u kojim sam postupala ili sada postupam mnogima ne odgovaraju i da se iznalaze činjenice i informacije koje se obrađuju na „njihov pravnički način“ pokušavajući da se pravi uzrok nastalog problema i eventualna „krivica“ prenese na drugi teren, a pritom se zanemaruju fundamentalni razlozi, da je u pitanju usko procesno stručna tematika za koju ili ne žele da razumiju na valjan način ili je ne mogu adekvatno pravno osporiti ili postoje neki drugi meni nepoznati razlozi, u koje ne želim da ulazim – navela je Pavličić.
Ukazala je da je stavove po pitanju predstavki bivših dakićevaca donijela tek nakon što je prvi put objedinjena kompletna dokumentacija koja se nalazila kod više državnih organa.
-Pritom mislim na činjenicu da nije postojao tačan popis do sada već izvršenih i uplaćenih obaveza, koje je država imala prema bivšim radnicima, bilo prije otvaranja stečajnog postupka ili tokom trajanja predmetnog stečajnog postupka. Svi materijalni činioci koji se nalaze u dokumentu, koji je upućen Evropskom sudu, rezultat su pravosnažnih i izvršnih odluka, kako upravnih, tako i sudskih organa države Crne Gore, pa u tom smislu, nikakve intervencije niti sam bila u mogućnosti činiti, niti je to pred međunarodnim sudom dozvoljeno učiniti, s obzirom na to da je za sve navode koje država podnosi preko svog Zastupnika, neophodno materijalno obezbjeđenje izvorne dokumentacije – kazala je Pavličić dodajući da je prije slanja dokumentacije sudu, sa informacijom i predlogom upoznala Vladu koja ih je jednoglasno usvojila.
Preporučeno
Pavličić, kako je navela, smatra da država mora ispoštovati pravosnažne i izvršne presude na identičan način prema svima. Ona je krajem prošle godine uputila sudu u Strazburu izjašnjenje u vezi sedam predmeta po pritužbama 605 bivših radnika Dakića. Pobjeda je tada nezvanično saznala da je Vlada dala saglasnost da se sudu uputi ponuda za sporazumno rješenje sa određenim rokovima u kojima bi država mogla da izmiri potraživanja prema bivšim radnicima, ali zvaničnu informaciju o načinu tog izmirenja nijesmo dobili, zbog, kako nam je rečeno, strogih pravila postupka koje nameće Evropski sud. Riječ je o predstavkama koje su u ime radnika u Strazbur uputili advokati Branislav Ćupić, Ljubo Marković i Dragan Prelević zbog neizvršavanja presuda iz 2005. i 2006. godine kojima su im dosuđene neisplaćene zarade.