Popivoda: Osim respiratornih, danas imamo i češće alergije na sunce

Popivoda: Osim respiratornih, danas imamo i češće alergije na sunce

Standard

16/04/2025

13:08

Postoji više uslova koji mogu da utiču na pojavu alergije na sunce, obično je to nedovoljna sinteza melanina, ali osnovno je da je veoma izražen svrab i crvenilo koje se javlja najčešće u predjelu ruku, u predjelu grudi i koje ne prolazi spontano. Svima se desilo da kad se izlažemo suncu ljeti da pocrvenimo, ali to tokom 24 sata prođe spontano, a kada to ne prolazi spontano, kada se sem toga i jave neki plikovi, onda to ukazuje na alergiju na sunce, ali da bi postavili sigurnu dijagnozu treba poći kod ljekara alergologa, odraditi određene nalaze, kazala je gostujući u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, dr pharm, spec Marija Popivoda.

Alergije su snažna imunološka reakcija, objašnjava Popivoda, organizma, jer ako neki alergen kontaminira organizam koji nije, ističe ona, jednostavan za funkcionisanje, dolazi do putovanja određenih transmitera čija je uloga da se potrude , kako kaže, da se organizam izbori sa tim alergenom.

,,Dok se organizam ne izbori zna da bude za nas neprijatno, zato što je praćeno i svrabom, i kijanjem i zapušenim nosom. Prema naučnim istraživanjima postoje dva razloga zbog čega se alergije javljaju češće, prvi razlog su klimatske promjene, jer se sada godišnja doba ne mogu baš jasno podijeliti, to je uslovilo da se kalendar cvjetanja biljaka značajno promijenio, zbog toga nekad se desi da pacijenti mnogo ranije osjećaju te simptome alergijske kijavice, nego što je to bilo ranije. Sa druge strane jedan od uzročnika je što se nedovoljno izlažemo određenim mikroorganizmima u ranijem životnom dobu, odnosno naš imunitet se nedovoljno ne nadogradi. Ja bih rekla naročito otkad je bila korona, sigurno smo svi toga sami svjesni, da smo mnogo okrenuti više higijeni doma, stalno pročišćavanje asepsolom, alkoholom, i to prosto dovodi do toga da se naš imunitet ne razvije odgovarajuće, i bude mnogo osjetljiviji na neke alergene. Još jedan faktor veoma važan je naše nasljeđe, ako imamo roditelje gdje su oba sa alergijama, bilo da su to neke kožne, bilo respiratorne alergije, vjerovatnoća je mnogo visoka da će to imati i dijete, tako da je i genetska predispozicija veoma izražena kada su u pitanju alergije”, rekla je Popivoda.

Do druge godine života respiratorne alergije budu manje izražene, kaže Popivoda, dok su česte kožne promjene koje su uslovljene uvođenjem neke nove namirnice, dodaje ona, u ishranu djece.

,,Što se tiče respiratornih alergija kod djece i odraslih, simptomi su slični, s tim što je intenzitet mnogo izraženiji kod odraslih, zato što je odrasla osoba mnogo duže izlagana alergenu, i mnogo se češće susretala sa tim. Blaži simptomi mogu da liče na klasičnu prehladu, to je kijavica, zapušen nos, suzenje očiju, svrab grla, svrab nosa, a ti simptomi mogu da budu i mnogo snažnijeg intenziteta, čak i da idu do alergijske astme, koja je jedno veoma ozbiljno oboljenje”, istakla je Popivoda.

Alergija na sunce je oboljenje koje se može javiti u ovom periodu godine, kaže Popivoda, čak i ispod odjeće, čemu su sklonije žene, dodaje ona, sa svijetlom puti.

Povezani članci

,,Postoji više uslova koji mogu da utiču na pojavu alergije na sunce, obično je to nedovoljna sinteza melanina, ali osnovno  je da je veoma izražen svrab i crvenilo koje se javlja najčešće u predjelu ruku, u predjelu grudi i koje ne prolazi spontano. Svima se desilo da kad se izlažemo suncu ljeti da pocrvenimo, ali to tokom 24 sata prođe spontano, a kada to ne prolazi spontano, kada se sem toga i jave neki plikovi, onda to ukazuje na alergiju na sunce, ali da bi postavili sigurnu dijagnozu treba poći kod ljekara alergologa, odraditi određene nalaze. Nije svako crvenilo alergija na sunce, ali danas imamo mnogo češće takve situacije”, naglasila je Popivoda.

Antihistaminici su prva linije borbe sa alergijama, podsjeća Popivoda, i oni su bezbjedni u dugotrajnoj upotrebi,  jedan od takvih lijekova za kožne alergije je, kako podsjeća, sinopen.

Dekongestivi su poznati kao kapi za nos, objašnjava Popivoda, oni djeluju simptomatski, podsjeća ona, na zapušen nos, jer olakšavaju prohodnost disajnih puteva. 

 Kortikosteroidi se u terapiji alergija mnogo koriste, kaže Popivoda, a mogu se naći u obliku injekcija, nazalnih preparata i u obliku, kako ističe, masti i gelova.

,,Vitamin C ima značajno anti oksidativnu funkciju, štiti naše ćelije od tih spoljnih radikala, on bezbjedan za korištenje u dozi od 500 mg, 1000 mg, kod pušača i do 2000 mg može da se koristi. Što se tiče minerala tu je kalcijum koji je poznati sastojak kostiju, zuba, a kod alergija je važan zato što stabiliše mastocite, spriječiće da se histamin oslobađa, i na taj način spriječiti pojavu alergijskih simptoma. Kvercetin je prirodan biflavonoid koji je prisutan u zelenom povrću koje svakodnevno unosimo, s tim što je u suplementu izolovana baš njegova aktivna forma koja je jak antioksidans i djelovaće u mnogo većem dejstvu nego vitamin C. Kombinacija vitamina C, kvarcentina i kalcijuma omogućava bolje prihvatanje od strane pacijenta kada u jednoj tableti mogu ojačati svoj imuni sistem i djelovati na smanjenje simptoma alergija. Djecu ne treba nikad izlagati suncu u periodu od 11 do 16 sati, ta djeca moraju adekvatno biti obučena sa laganom pamučnom odjećom, da imaju šeširić na glavi. Preparati za zaštitu kože sunca kod djece treba da budu uvijek dermo kozmetički, za koje je dokazano da u svom sastavu ne sadrže određene alergene koji mogli da doprinesu nekoj kožnoj reakciji”, zaključila je Popivoda. 

Izvor (naslovna fotografija): Televizija E

Ostavite komentar

Komentari (0)

X