Pravoslavna džamahirija podgorička: Kome više trebaju škole, gradnja crkava je novi mainstream

Pravoslavna džamahirija podgorička: Kome više trebaju škole, gradnja crkava je novi mainstream

I. Đoković

29/06/2023

11:21

Srpska pravoslavna crkva je Skupštini glavnog grada podnijela nekoliko sugestija za izmjenu i dopunu urbanistickog plana Podgorice, čija je izrada u toku. Prema pisanju medija svi prijedlozi su usvojeni i u narednom periodu u Glavnom gradu trebalo bi da bude podignuto sedam novih vjerskih objekata, na različitim lokacijama tj, u svakom dijelu grada makar po jedan.

Naslov da SPC planira da izgradi više vjerskih objekata u Glavnom gradu u 21.vijeku zvuči skoro pa nadrealno. U gradu u kom u tom istom 21.vijeku godinu i po dana ne može da se završi izgradnja škole pa djeca iz jednog naselja poput izbjeglica se razvoze u druge škole, jer je za novu lokalnu vlast postalo važnije gdje će imati da se mole u odnosu na objekte gdje će nešto moći da nauče.

Kao najvatrenija zagovornica ideje očekivano je predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović, koja ima i promotivni video u cilju oživljanja ideje izgradnje novih crkava u Podgorici.

Da indoktrinacija kreće od malih nogu pokazuje i prisustvo djece kojima ona objašnjava gdje će da poperi novu crkvu. Bizarno i da ne može biti bizarnije jer je nakon nacionalističke na red došla i vjerska indoktrinacija najosjetljivih članova društva.

Po “ambicionzom” planu podgoričke uprave i SPC da se zaključiti da je ovih sedam novih vjerskih objekata samo početak, pa bi se mogloočekivati da poput srednjevjekovnog grada Svača jednog jutra osvanemo sa 365 crkava i hramova, za svaki dan u godini po jedna crkva.

Jer zašto da ne, Podgorica je do sad bila prepoznata kao moderni grad jedan od najzelenih u Evropi koji se brzo razvijao, a sad to sve valja u okvire srednjovjekovne zatucanosti, mitova i kontrole slobodne misli.

Iako Svač i dalje donekle pristojno odolijeva zubu vremena svoju modernu verziju 11. vijekova kasnije dobija pokraj Morače umjesto pokraj šaskog jezera. Dakle 11. vjekova napretka je prošlo da bi se opet vratili na fabrička podešavanja opasnih ambicija Jelene Borovinić Bojović i njenih političkih saboraca.

Teško bi bilo nabrojati postignuća kroz koje je napredovala civilizacija. Kroz nauku i izume čime je iz vijeka u vijek ljudima bilo olakšano postojanje i život, najnovija “blistava” ideja podgoričke uprave će im izgradnjom za početak sedam komada vjerskih objekata dodatno olakšati svakodnevnu “patnju” života u Glavnom gradu.

Ostaje samo da se pojavi novi Vladimir jer Kosaru očigledno već imamo.

Izvor (naslovna fotografija):Hram u Podgorici

Ostavite komentar

Komentari (0)