U rano jutro, nešto poslije sedam časova, uključio se alarm koji je bio programiran na sedam stepeni Rihtera i taj dan je ušao u istoriju.
Epicentar razornog zemljotresa bio je u Jadranskom moru, između Ulcinja i Bara, na udaljenosti od 15 kilometara od obale.(Foto: RTCG)
U ovom zemljotresu 101 osoba je izgubila život u Crnoj Gori i 35 u Albaniji. Šteta je registrovana u Ulcinju, Baru, Petrovcu, Budvi, Tivtu, Kotoru, Risnu i Herceg Novom, a razoreno je 250 naselja.
Uništen je ogroman dio modernih hotelskih kapaciteta u regionu, oštećena su 53 zdravstvena objekta, 570 objekata socijalne i dječije zaštite, 240 školskih objekata.
(Foto: RTCG)
Velike štete su bile na putnoj mreži – oštećeno je oko 350 km magistralnih i 200 km regionalnih puteva. Jedna od specifičnih manifestacija oštećenja tla izazvana zemljotresom bile su pojave likvifakcije (tečenja tla), klizišta i odroni.
Podrhtavanje je trajalo kratko, ali su posljedice bile katastrofalne.
Neki seizmolozi svrstavaju zemljotres iz 1979. godine u red sa zemljotresom iz 361. godine, kada su potonula neka naselja u ovom dijelu Jadrana.
Obnova je trajala deset godina.
Preporučeno
Da bi građani znali kako da reaguju i da se snađu u zemljotresu, kako da grade svoje kuće, Zavod za seizmologiju i hidrometereologiju Crne Gore juče je organizovao edukativnu konferenciju.