Dogovor predviđa, kako navode, da hotel bude otvoren ove sezone, dok bi međusobne tužbe države i zakupca hotela – firme Adriatic properties – bile “u šestomjesečnom stanju mirovanja”.
U tom periodu bi se postigao sporazum i izašlo iz arbitražnog postupka, navode organizatori protesta.A do suda su država i zakupac stigli nakon što je prije četiri godine kompanija Adriatic Properties zatvorila zakupljene hotele Sveti Stefan i Miločer, te obustavila gradnju novog hotela Kraljičina plaža.
To je bila reakcija na proteste kojima su mještani i lokalna vlast 2021. porušili kapije na zakupljenim hotelskim plažama Adriatika zahtijevajući bezuslovan pristup.
Nakon toga su država i zakupac pokrenuli međusobne tužbe pred međunarodnim sudom.
Vlada se nije zvanično oglašavala povodom tvrdnji da su sa kompanijom Adriatic Properties vlasnika Petrosa Statisa postigli dogovor.
Mještani Svetog Stefana pak navode da je nacrt sporazma sa zakupcem označen kao “interni” dokument.
“Tražimo da nam se prije usvajanja dostavi sporazum na uvid, da ministar ekonomije Nik Đeljošaj objasni šta se to promijenilo u odnosu na prošlu godinu kada je najavio raskidanje ugovora sa zakupcem”, kazala je mještanka Slobodanka Kentera.
Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je u junu prošle godine na sastanku sa mještanima najavio raskid ugovora sa Adriatic Properties-om, navodeći da je zakupac prekršio ugovor i da ne izmiruje obaveze prema lokalnim i državnim preduzećima.
“To je bila još jedna u kontinuitetu obmana Vlade kad je riječ o Svetom Stefanu i zato sumnjamo da će ovaj dogovor opet biti na uštrb građana i njihove – državne imovine”, kaže za RSE mještanin Blažo Rađenović.
On ne isključuje mogućnost da Vlada ponudi akcije Svetog Stefana na berzi, čime bi, kako kaže, država trajno izgubila taj neprocjenjivi resurs.
Preporučeno
Hotel treba vratiti u stopostotno vlasništvo države, raskinuti štetni ugovor sa zakupcem i podnijeti krivične prijave protiv onih koji ne štite državni interes, smatra Rađenović.