Objasnio je da ljudi ne obolijevaju od ovog virusa, ali da meso oboljelih životinja nije podobno ljudskoj konzumaciji.
“Dakle, čovjek može biti značajan faktor širenja bolesti, da li će virus donijeti na garderobi, na obući, na opremi, na svom vozilu, ali čovjek koji, da kažemo, funkcioniše ili sprovodi određene aktivnosti u zaraženom području, znajući ili ne znajući da je to zaraženo područje, ali je sa nedovoljnom opreznošću, može biti zaista veliki faktor”, kazao je on.
On je naglasio da se protiv bolesti bore i institucije i građani, te da postoji broj za prijavu.
“Dakle, sada kada je bolest već kod divljih svinja pronađena, nama je važno da tu što više usporimo širenje, i spriječimo nastavljanje neke veće epidemije, tako da postoji i dežurni broj uprave za veterinarstvo. Ja ću ga sada izdiktirati, to je 067-666-632, na koji svi mogu prijaviti ukoliko su pronašli uginulu divlju svinju, jer u ovoj situaciji zaista svaka uginula životinja jeste sumnja i velika je vjerovatnoća da jeste i potvrda same bolesti”, kaže veterinar.
Preporučeno
Taj leš je, po njegovim riječima, neophodno što prije ukloniti, što prije dezinfikovati samu površinu na kojoj je nađen, kako bismo izvore zaraze uspješno sanirali i kako bismo se ispriječili prenošenje.