RTCG kršio norme, povrijeđena prava djece

RTCG kršio norme, povrijeđena prava djece

Standard

07/07/2024

16:16

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda prošle godine je u radu imao predmete koji su se odnosili na zaštitu identiteta djece u elektronskim medijima, te je u izvještaju konstatovao da je Televizija Crne Gore kršila norme u emisiji ,,Dnevnica”.

,,Dato je mišljenje sa preporukama na koje ni nakon urgencije nije odgovoreno od strane RTCG”, navedeno je u izvještaju o radu ombudsmana za prošlu godinu.

Objasnili su u mišljenju o tom predmetu da su utvrdili da je došlo do povrede prava na privatnost maloljetnika u pojedinim emisijama „Dnevnica“ koje su emitovane na Javnom servisu RTCG, kada su prikazivana lica djece kojima je potrebno liječenje i djece koja žive u socio-ekonomski ugroženim porodicama, gdje se prikazuju stambeni prostor i teški uslovi u kojima žive porodice, zarad prikupljanja pomoći u vidu novčanih sredstava.

,,Naime, povrijeđeno je pravo na privatnost djece, na zaštitu ličnih podataka koje je Ustavom zagarantovano. Takođe, ovakvim postupanjem, zadiranjem u privatni život djeteta, dovodi se u pitanje pravo na porodični život garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama”, navedeno je u mišljenju ombudsmana.

Zaštitnik je u izvještaju o radu istakao da iako nema nadležnost da postupa kada su u pitanju privatne medijske kuće, osim kada je riječ o diskriminaciji, prati na koji način se poštuju prava djece i u tim medijima, a posebno kada su u pitanju javni mediji.

,,U nekim slučajevima, ukazivano je da se krše prava djece – odnosno da se otkrivanjem identiteta i prikazivanjem teških životnih uslova u kojima žive, povređuje njihova privatnost. Zapaženo je da se prikazivanjem djece u pojedinim humanitarnim aktivnostima uočavaju određeni nedostaci, da se ne vodi dovoljno računa o profesionalnim normama i standardima pa se na taj način može indirektno naškoditi poštovanju prava djece i njihovom dostojanstvu”, istaknuto je u izvještaju.

Ombudsman smatra da je važno da svi mediji, a naročito Javni servis, sa profesionalnom odgovornošću i nužnim senzibilitetom tretiraju ovu problematiku uz povećanu pažnju i brigu da se ni na koji način djeci ne ugroze prava i najbolji interesi. 

U dokumentu je navedeno i da su lani zabilježili slučajeve da su zloupotrijebljeni nazivi škola na profilima na društvenim mrežama, na kojima su objavljivani neprimjereni sadržaji, otkrivani identiteti učenika/ca i iznošene privatne informacije o njima.

Zapaža se, kako navode, da iako su u brojnim medijima isticane sumnje u zloupotrebe naziva obrazovno-vaspitnih ustanova, da Uprava policije – Sektor za borbu protiv kriminala – Grupa za suzbijanje krivičnih djela

visokotehnološkog kriminala, nije zaprimila nikakvu prijavu za sajber nasilje i zloupotrebu naziva škola.

Zaštitnik je u izvještaju istakao i da u potpunosti podržava razvoj medijske pismenosti kod djece, koja je uvedena kao izborni predmet u školama, kako bi upoznavanjem pravila djeca prepoznala neistinite sadržaje, te opasnosti koje vrebaju.

,,Djeca i mladi postajući medijski pismeni mogu i sami da kreiraju određene sadržaje bilo putem saradnje s kulturno-zabavnim rubrikama ili drugog oblika stvaralaštva. Kada je riječ o izloženosti djece negativnim i štetnim sadržajima, podsjećamo da je obaveza države da obezbijedi odgovarajuće instrumente za zaštitu djece od izloženosti štetnim sadržajima koji mogu naškoditi njihovom zdravom razvoju”, naveli su oni.

U tom smislu, kako dodaje, potrebno je sumnje prijaviti policiji, kako bi se preduzele radnje na otkrivanju počinilaca i njihovom daljem procesuiranju.

,,Kada je riječ o objavljivanju ličnih podataka na internetu više puta je apelovano na sve relevantne činioce, naročito roditelje i djecu, da vode računa o svojoj privatnosti, da u komunikaciji putem društvenih mreža budu oprezni, kako bi se zaštitili od pretjeranog izlaganja imajući u vidu da objavljivanje privatnih fotografija djece na internetu znatno povećava rizik od zloupotrebe istih i dostupnosti djece zlonamjernim osobama”, piše u dokumentu.

Ombudsman je preporučio da se uspostavi besplatna linija za prijavljivanje neprimjerenih sadržaja i zloupotreba putem interneta.

Siva zona pogodna za kršenje dječijih prava

Ombudsman je istakao da je u radu bilo predmeta koji su se odnosili na pravo djeteta na privatnost, u dijelu učešća djece u snimanju TV spotova političkih kampanja. Činjenica je, kako je objasnio, da političke partije imaju posebne kampanje putem savremenih medija i društvenih mreža, koje su veoma popularan prostor za oglašavanje, ali često su i prostor za kršenje privatnosti djece, njihovo korišćenje u političke svrhe, širenje govora mržnje i slično.

,,Samim tim što se političke kampanje vode i putem interneta, kontrola neprimjerenih materijala je otežana i predstavlja sivu zonu pogodnu za kršenja garantovanih prava djeteta. U pojedinim slučajevima, predstavnici/e političkih partija/pokreta su se tokom izborne kampanje pojavljivali sa svojom djecom, ili objavljivali fotografije/video zapise sa svojom djecom i porodicom, u želji da proizvedu pozitivan emocionalni efekat kod potencijalnih birača. Zaštitnik podsjeća, da shodno važećim propisima roditelji/staratelji donose odluku, između ostalog i o ovakvim javnim pojavljivanjima djece. Ostaje upitno da li su roditelji/staratelji u datom momentu donijeli ispravnu odluku u ime svoje djece i da li takva odluka u kasnijem periodu može uticati na privatnost i budući život djeteta”, naveo je ombudsman.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Ivana Božović

Ostavite komentar

Komentari (0)