Predmeti koje SDT vodi poput predmeta protiv Vesne Bratić koja je državu nezakonitim smjenama oštetila za više milionski iznos, za sad tavore u fiokama tog tužilaštva, dok se Bratićka praktično ruga državi u lice.
Ona se prema informacijama portala Standard nije ni pojavila na posljednjem ročištu, a čak šta više ”nagrađena” je i profesorskom pozicijom od strane Univerziteta Crne Gore.Prema riječima Zaštitnice imovinsko pravnih interesa Bojan Ćirović pripremno ročište u predmetu po tužbi protiv bivše ministarke Vesne Bratić je zaključeno, a ročište o glavnoj raspravi još uvijek nije održano, tj. nije izveden još nijedan dokaz.
Ćirović naglašava da se Bratić nije pojavila na ročištu glavne rasprave koje je bilo zakazano krajem prošle nedjelje a odloženo je je odloženo zbog nedolaska tužene, koja je bila planirana da da svoj iskaz kao stranka u postupku.
Zaštitnica imovinsko pravnih interesa kaže da visina štete koja se potražuje, je iznos koji varira, a koji se tužbenim zahtjevom potražuje shodno dospelosti, što će u krajnjem utvrditi vještak odgovarajuće struke. Visunu spora Zaštitnik je označio u ovoj tužbi na 100.000€.
No, prema riječima ministarke prosvjete Anđele Jakšić Stojanović za mirno rješenje spora oko štete koju je prouzrokvala Vesna Bratić u budžetu je obezbijeđeno 250.000 erra.
” Da li će to biti dovoljno ili neće, ne znam. Vidjećemo kada budemo imali precizne informacije kako će se sporovi završiti”, rekla je ministarka.
No, kako sad stvari stoje i zbog činjenice da je više od 140 smjenjenih direktora podnijelo tužbo ovaj iznos teško da će biti dovoljan, jer će šteta biti milionska.
Do tad Bratić će moći da uživa u svom novom imenovanju redovnog profesora u koji je takođe izabrana po sumnjivoj proceduri.
Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove.
Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.
Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.
U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.
Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.
Preporučeno
Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični: ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.