“Cilj nam je da donesemo najbolje moguće odluke koje će donijeti skladnom i lijepom životu u stambenim zgradama”, naveo je Babović.
Zabranu paljenja pirotehničkih sredstava u ulazima zgrada predložio je Miloš Brković, upravnik zgrade u Karađorđevoj ulici.“Pošto se približava Nova godina biće dosta pirotehničkih sredstava. Vidim da odlukom o kućnom redu niste predvidjeli makar neke kaznene odredbe. Biće da se petarde bacaju sa balkona, u ulaze… Treba da predvidite kaznu za to”, rekao je Brković.
Andrija Babović je naveo da moraju provjeriti da li su kazne za upotrebu pirotehničkih sredstava u zatvorenom prostoru propisane zakonom.
Sugrađanin Stanko Dabanović predložio je da se odlukom ograniči ostavljanje pasa da budu sami u stanu preko cijelog dana kako bi se spriječilo narušavanje javnog reda.
“Ima građana koji u stanu vrište i pjevaju do kasno, drže pse koji cvile. Mislim da treba da se ograniči vrijeme da pas u stanu bude sam cio dan. Takođe, smatram da je za pjevanje kazna od 20 eura mala, treba da je najmanje 200 eura”, rekao je Dabanović.
Andrija Babović je naveo da je Služba komunalne policije inicirala da se povećaju kazne jer je kazna od 20 eura, ukoliko se plati u roku od osam dana, kako je naveo, smiješna.
Miru Bosanac iz Bulevara Save Kovačević je zanimalo ko dozvoljava da se na fasadama stambenih zgrada iscrtavaju grafiti i murali.
“Na zgradi koju zovemo „kraljica imamo ispisan grafit Varvara. Meni se to ne sviđa”, navela je Bosanac.
Svako ko želi da na fasadi zgrade iscrta grafit ili mural, kako je objasnio Babović, mora se obratiti skupštini stanara.
“Da bi neki mural bio legitiman, mora se dobiti saglasnost od skupštine stanara. Nakon toga se predaje zahtjev Sekretarijatu za komunalne poslove gdje mi šaljemo Sekretarijatu za kulturu na ocjenu”, rekao je Babović.
Zvonko Saveljić je ukazao je da Komunalna policija i Komunalna inspekcija treba da imaju stalni zadatak da obiđu zgrade i da upozore etažne vlasnike na probleme.
Predstavnica mjesnih zajednica Blok pet i šest Mira Vemić ukazala je da kazne koje su predviđene odlukom nisu nimalo male.
Advokaticu Valentinu Dujović Radulović je zanimalo da li je za postavljanje klima potrebna saglasnost skupštine etažnih vlasnika.
“Saglasnost stambene zgrade je uvijek uslovljena plaćanjem određene mjesečne naknade. To bi značilo da stambena zgrada traži 30 eura mjesečno za postavljanje klima”, rekla je Dujović Radulović.
Andrija Babović je naveo da skupštine stanara nemaju načina da stanarima naplaćuju postavljanje klima.
U ulazima da budu po dva protivpožarna aparata
Sugestiju je imao i Radojica Maraš, predstavnik Službe zaštite i spašavanja.
Preporučeno
“Odlukom je propisano da u zgradi mora biti postavljen jedan protivpožarni aparat od pet kilograma za elektroinstalacije i najmanje po jedan aparat tipa S9 na svakoj etaži. Aparatu S9 je dejstvo nekih 20-ak sekundi. Možda bi dobro bilo da se propiše da se postave dva protivpožarna aparata”, navodi Maraš.