“Za sve vakcine važi jedno prosto pravilo, a to je da se ne mogu vakcinisati osobe niti djeca koji trenutno imaju neku akutnu infekciju ili bolest. Problem sa COVID-19 infekcijom je takav da ne postoji precizna definicija oporavljene osobe s obzirom da simptomi mogu trajati duži period. Međutim, postojanje simptoma kao što su umor ili pospanost u suštini ne predstavljaju kontraindikaciju za bilo koju vakcinaciju”, ističu u IJZ.
S druge strane, osobe koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu ne bi trebalo da se vakcinišu pri čemu, kako napominju, ne postoji jedan tačan i precizan odgovor koliko treba sačekati nakon infekcije da bi se neko mogao vakcinisati.
U svakom slučaju, naglašavaju da benefit pravovremeno sprovedene vakcinacije nadvladava sve moguće rizike ako nema povišene tjelesne temperature i ako je prošlo najmanje 14 dana od prvog pozitivnog PCR nalaza.
“S obzirom da je od pojave SARSCoV-2 u svijetu prošlo više od 18 mjeseci postoji obilje dokaza koji ukazuju da ne postoje kontraindikadje za vakcinaciju osoba koje su imale COVID-19 ili koje su bile u kontaktu sa zaraznom osobom. Takođe, ne postoje dokazi koji ukazuju da vakcinacija povećava rizik da se dijete inficira sa SARS-CoV-2 niti da imunizacija ima uticaja na tok infekcije i bolesti”, naglašavaju u Institutu.
Preporučeno
U prethodnom periodu su nadležni više puta upozoravali da bi smanjen obim vakcinacije MMR vakcinom mogao dovesti do epidemije morbila u Crnoj Gori. U Institutu za Dnevne novine navode da tokom 2020. i u dosadašnjem toku 2021. godine, nije bilo registrovanog i laboratorijski potvrđenog obolijevanja od malih boginja kod nas. Ipak, pad interesovanja za imunizaciju mogao bi ugroziti javno zdravlje.















