Redakciji Pobjede gotovo svakodnevno se žale pacijenti. Najviše pritužbi je na Internu kliniku odnosno za endokrinologiju, gastroenterologiju, reumatologiju, pulmologiju…
Vraćaju pacijente
Izabrani doktori već nekoliko sedmica nemaju mogućnost da zakažu pregled kod tih specijalista. Termina nema ni kod kardiologa. To potvrđuju i podaci sa sajta Kliničkog centra. Nije moguće zakazati ni magnet za dojku.U domovima zdravlja ljekari gotovo svakog dana vraćaju pacijente sa već ustaljenom rečenicom da nema termina i da pokušaju ponovo naredne sedmice. Među njima su i oni sa najtežim oboljenjima.
Međedović ističe da se svakog mjeseca na Poliklinici otvori 20 endokrinoloških, isto toliko gastroenteroloških ambulanti, oko 15 hematoloških i oko 10 reumatoloških ambulanti. To je, kako kaže dr Međedović, srazmjerno broju ljekara specijalista i supspecijalista u pojedinim oblastima.
Krajem marta, kako je istakao, ,,otvoreni“ su redovni termini za april, maj i jun, kao i termini za dopunski, prekovremeni i smjenski rad, kada su u pitanju specijalistički i supspecijalistički pregledi i dijagnostičke procedure.
– Krajem ovog mjeseca na isti način biće ,,otvoreni“ veliki broj termina kroz dopunski, prekovremeni i smjenski rad za maj – kazao je dr Međedović.
Uprkos otvaranju termina, građani rijetko uspiju da zakažu.
Komenatrišući ove pritužbe građana dr Međedović kaže da Klinički centar u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, ali i sa drugim ustanovama, radi na unapređenju sistema zakazivanja i pronalasku načina veće efikasnosti rada u ambulantnom dijelu.
Neke od njh su, kako kaže, formiranje elektronskih listi čekanja i informacionog ,,alerta“ po principu prvih oslobođenih termina (na koje bi pacijent bio pozvan), a unutar istih definisanje prioritetnih grupa (onkološki pacijenti, trudnice, itd.),
– Radi se na jasnijem definisanju zdravstvenih usluga koje se mogu obavljati na primarnom i sekundarnom nivou zdravstvene zaštite, čime se bi se, takođe, napravila selekcija daljeg upućivanja na tercijarni nivo, zatim precizno definisanje dijagnostičkih procedura i terapijskih modaliteta koje se mogu tražiti na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou, a takođe i aplikacije terapija na različitim nivoima – kazao je, između ostalog, dr Međedović.
Novi ljekari
Prema njegovim riječima, na godišnjem nivou, u posljednjih nekoliko godina, Klinički centar dobija od 20 do 30 novih specijalista i od 10 do 15 novih supspecijalista.
Povećanjem broja ljekara, smatra on, doći će do još efikasnijeg ambulantnog rada i kada su u pitanju pregledi i kada su u pitanju dijagnostičke procedure.
Na pitanje zbog čega nije zaživio sistem da ljekar specijalista otvori pacijentu sljedeći termin te da ne mora da ide kod izabranog doktora, dr Međedović ističe da taj sisitem funkcioniše. Ipak, kako kaže, redovni termini se najčešće puštaju za naredna tri mjeseca, a termini za dopunski, prekovremeni i smjenski rad za narednih mjesec dana.
– Pacijentu kontrolni pregled može biti potreban za četiri, pet, šest ili više mjeseci, te se iz toga razloga upućuje ka službi izabranog ljekara – kaće direktor Poliklinike KCCG.
Međedović objašnjava da svi ambulantni termini za preglede i dijagnostičke procedure su ,,vidljivi“ i dostupni i prema domovima zdravlja (prema izabranim ljekarima) i prema ljekarima u Kliničkom centru.
– Time je moguće zakazivanje pregleda i dijagnostičkih procedura ili od strane izabranih ljekara ili ljekara Kliničkog centra ukoliko je pacijent već na pregledu kod njega. No, važno je napomenuti, da prvi pregled kod specijaliste može zakazati samo izabrani ljekar, a kontrolni pregled mogu zakazati ili ljekar specijalista Kliničkog centra ili izabrani ljekar ukoliko ima slobodnih termina. U suprotnom nije moguće zakazati kontrolni pregled, sve do ,,otvaranja“ novih termina – kazao je dr Međedović.
Na Poliklinici prošle godine obavljeno 600.000 pregleda
Samo u prošloj godini, prema riječima dr Međedovića, 590 doktora KCCG realizovalo je 1,4 miliona specijalističkih i supspecijalističkih pregleda, od toga je oko 600.000 realizovano u ambulantama na Poliklinici.
To je skoro 100 odsto više nego 2019. godine koja je relevantna za poređenje kao period prije korona virusa. Konkretno, prije tri godine, na Poliklinici je realizovano oko 350 hiljada pregleda dok smo ih tokom 2022. godine uradili preko 600 hiljada. To znači da je naša usluga praktično udvostručena u odnosu na period prije kovida – kazao je dr Međedović.
Preporučeno
On je naglasio i da liste čekanja nijesu samo liste osiguranika Podgorice već cijele Crne Gore.