Gorčević je istakla da Crna Gora ima ambiciozan, ali realan rok da do 2026. godine zatvori sva pregovaračka poglavlja i da će joj u tom procesu biti potrebna dalja ekspertska podrška UNDP- ja, kroz angažovanje eksperata i pripremu strateških dokumenata u više oblasti.
Živković je čestitala Crnoj Gori na dobijanju pozitivnog izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila za oblast vladavine prava (IBAR). Istakla je da je UNDP spreman da podrži Crnu Goru u implementaciji strateških prioriteta i reformi definisanih Planom rasta za Zapadni Balkan, posebno u oblastima vladavine prava, razvoja privatnog sektora i zelene i digitalne tranzicije.“Procesi pristupanja Crne Gore EU i ispunjavanja Agende održivog razvoja u velikoj su mjeri kompplementarni, jer je u Crnoj Gori čak dvije trećine mjera u okviru 17 Ciljeva održivog razvoja povezano sa pregovaračkim poglavljima. Dvije decenije partnerstva između UNDP-a i EU na globalnom nivou podsticaj su za nastavak zajedničkog rada na prioritetima iz ova dva procesa, naročito u oblastima ekološke održivosti, pravde i socijalne politike, za dobrobit čitavog crnogorskog društva”, poručila je Živković.
Sagovornice su razgovarale i o podršci UNDP-ja u sprovođenju Reformske agende kao novog i zahtjevnog instrumenta koji treba da omogući implementaciju sveobuhvatnih reformi u Crnoj Gori.
Preporučeno
Takođe, izrazile su zadovoljstvo saradnjom i ekspertskom podrškom UNDP-ja na polju promovisanja rodne ravnopravnosti i konkretnim rješenjima čiji je cilj napredak u ovoj važnoj oblasti.