Drugog dana Foruma ministarka Šćepanović učestvovala je na panelu pod nazivom „Strategija pametne specijalizacije na Balkanu i u Evropi“, na kome je bilo riječi o stremljenju zemalja Zapadnog Balkana ka usklađivanju sa EU standardima u kreiranju i implementaciji politike inovacija, koja je u srcu agende ekonomskog razvoja.
Ministarka Šćepanović predstavila je put Crne Gore i dosadašnje iskustvo kada je u pitanju implementacija pametne specijalizacije, ukazujući na brojne lekcije koje je Crna Gora na tom putu naučila, a koje se, prije svega, odnose na potrebu za snažnom koordinacijom procesa i jasnom strukturom, potrebu za kontinuiranim konsultacijama u okviru fokusnih područja, boljom promocijom koncepta među građanima i centralizovanijim S3 programima.U drugom dijelu panela, nacionalna S3 koordinatorka za pametnu specijalizaciju u Crnoj Gori, mr Marijeta Barjaktarović Lanzardi, govorila je o daljim planovima kada je u pitanju razvoj prioriteta, implementacija S3 programa, kao i ulozi pametne specijalizacije u doba kada je ekonomska kriza opet uzdrmala svijet i sposobnosti inovacija da se prilagode novonastaloj situaciji.
Šćepanović je juče bila jedan i od učesnika na plenarnoj sesiji “U potrazi za izgubljenim inovacijama“ koja se odnosila na ulogu inovacija u savremenom društvu, značaj obrazovanja u razvoju inovacija, ulogu saradnje nauke i privrede u inovacionom procesu, učešće Evrope i SAD-a na svjetskoj inovacionoj sceni, te iskustvu jedne balkanske zemlje, koja je mlada ekonomija po pitanju inovacija sa snažnom namjernom pridruživanja evropskoj porodici.
Šćepanović je predstavila iskustvo Crne Gore u kreiranju i implementaciji politike inovacija, ukazujući na ulogu različitih aktera u inovacionom ekosistemu, te rastuće inovacione potencijale zemlje, koji treba da pronađu svoje mjesto na globalnoj sceni.
“Od kada smo počeli da uređujemo sektor inovacija (2016.g.), u Crnoj Gori su se promijenile nekolike vlade, ali veoma raduje to da je svaka od njih imala isti pristup inovacijama i svaka od njih je uspjela da održi kontinuitet u uređenju ovog procesa i ekosistema. One su pratile korake prethodnih i pravile dalje iskorake na tom putu“, kazala je Šćepanović izražavajući nadu da će i sledeća vlada nastaviti u istom pravcu – podstičući i favorizujući inovacije koje vode u svjetliju i bolju budućnost.
U diskusiji sa učesnicima plenarne sesije, Alexandrom MacDonaldom, glavnim ekonomistom u NASA-i i Andrew-om Hamiltonom, predsjednikom Univerziteta u Njujorku, bilo je riječi i o potencijalnim zloupotrebama tehnoloških rješenja, regularotnom ambijentu za inovacije, načinu na koji se mladi ljudi mogu podsticati da se bave inovacijama, kao i o tome kako inovacije mogu odgovoriti na aktuelne izazove u svijetu. Panelom je moderirao Alessio Postiglione, novinar i predavač na Biznis školi u Rimu.
Preporučeno
Ekonomski forum, koji organizuje Fondacija „Institut za istočne studije“, jedna je od najvećih konferencija u Centralnoj i Istočnoj Evropi i već trideset godina privlači pažnju političkih i ekonomskih lidera širom svijeta. Ovogodišnje 31. izdanje foruma bilo je posvećeno temi „Evropa pred novim izazovom“.