U saopštenju za medije kažu da žele da upoznaju crnogorsku javnost sa njihovim viđenjem štrajka zaposlenih koji je bio planiran za 09. februar.
“Ono što nam je odmah palo u oči je nevjerovatna brzina reagovanja sudskih institucija na tužbu poslodavca oko zakonitosti štrajka što je za pohvalu, samo postavljamo pitanje kada su naše tužbe u pitanju prema poslodavcu zašto se i one ne rješavaju tako ekspresno. Zašto mi godinama čekamo na pravdu? Pošto smo legalisti ispoštovali smo sudsku odluku i stavili van snage odluku o stupanju o štrajk zakazanog za 09.01.2025.god. Nismo pravnici, ali nam je jasno da se ovdje radi samo o pravnoj formi koju možemo tumačiti ovako i onako”, navedeno je u saopštenju te sindikalne organizacije koje potpisuje predsjednik Zoran Martinović.“Takođe postavljamo pitanje, kako je moguće da rukovodilac otvoreno prijeti zaposlenima u toku priprema za štrajk tehnološkim viškovima, otkazima i da to poslodavac jednostavno ne reaguje na naš dopis. Tek poslije naloga inspekcije udostojio se da odgovori i to da će obaviti otvoren razgovor sa imenovanim rukovodiocem, odgovor inspekcije nam je ostao nejasan jer se nigdje ne pominje kršenje zakona o štrajku. Da je u pitanju neko od zaposlenih ne bi bilo razgovora, nego diciplinska, knjižica. Jasno je da pravila igre nisu jednaka za sve, već kako poslodavac procijeni”, naveo je Martinović.
Nada se, kaže, da će nadležni organi i u ovom slučaju biti brzi i efikasni kao i u slučaju tužbe poslodavca.
Preporučeno
“Izgleda da borba za bolje zarade i dotojanstven život traži i pravni fakultet pored naših zanimanja i da se naše eventualne greške skupo plaćaju, a poslodavcu se za mnogo veće propuste pišu simbolične kazne. Valjda bi trebalo da smo svi isti pred zakonom. Na kraju, ostaje nam nejasno da za povećanje naših zarada poslodavac nema novca, ali pored naše pravne službe ima novca za plaćanje već godinama privatne advokatske kuće koja i nije baš tako jeftina”, naveo je Martinović.