Budva je lakmus i izlog Crne Gore. Kao što je Cetinje stoljećima simbol Crne Gore, tako je Budva devedesetih postala nažalost izlog države. Budva je bila ono mjesto kojim se crnogorska vlast, i nekadašnja i sadašnja, šepurila. U Budvi se prikazivalo ono što se željelo politički prodati.
Ali je Budva zbog toga postala i politički lakmus. Tu su se promjene prvo i nagovještavale i dešavale. Sve što se doista događa u crnogorskoj politici, ne u onoj vidljivoj, onoj na političkom stolu, nego u onoj suštinskoj politici, koja se vazda vodi daleko od radoznalih očiju, ispod stola, nagovještava se, a zatim i ispoljava najprije u Budvi. Podgorica je za to i prevelika i kao glavni grad prekomplikovana.Budvom su, više nego ijednim mjestom, počeli devedesetih da se razmeću srbijanski kriminalci, potom ubijani godinama na beogradskim ulicama. Budva je bila prava slika tadašnje „Jugoslavije“. Postala je fokus beogradskog džet-seta kojem Sveti Stefan služi samo za slikanje – od karikaturalnog Jezdimira Vasiljevića i šahovskog meča Fišer-Spaski 1992, do Novaka Đokovića i njegove svadbe 2014. Budva je taj crnogorski grad koji je prvi doživio odrede smrti Slobodana Miloševića kada su pokušali da odrade svoj posao atentatom na Vuka Draškovića, juna 1999.
Budva je to crnogorsko mjesto u koje su nakon obnove nezavisnosti nahrupili Rusi kupujući i debelo plaćajući sve što se kupiti može. Bila je to slika tadašnje Crne Gore. Upravo je Budva, s namjerom da se slika promijeni, u kasnijim godinama postreferendumske euforije, odabrana kao mjesto glamuroznih koncerata Rolling Stonesa i Madonne, a zatim i popularnih Exita/Sea Dancea…
Prve krupne, nepopravljive pukotine u odnosima DPS-a i SDP-a pokazale su se u Budvi gdje je pred izbore krajem marta 2009. na zajedničkom skupu vladajuće koalicije Ranko Krivokapić i dočekan i ispraćen zvižducima i dobacivanjima. Budva, posprdno nazivana Svetozarevom, prvi je crnogorski grad nad čijim je mutnim biznisima Državno tužilaštvo zasukalo rukave i čiji su funkcioneri završili u Spužu ili u bjekstvu iz Crne Gore. Shodno tome Budva je i prvo mjesto u kojem je nekada vodeća stranka vladajuće koalicije sprovela ono što su komunisti nazivali „diferencijacijom“.
Budva je prva opština u kojoj je koalicija predvođena DPS-om izgubila izbore, i to daleko prije tridesetoavgustvoskog „oslobođenja“. Desilo se to još oktobra 2016. Budva je prva crnogorska opština u kojoj su se oko vlasti kasnije poklali najprije DF i DCG, a onda i funkcioneri DF međusobno. Budva se prva oprobala u koaliciji velikosrpskih stranka nove vlasti s crnogorskim partijama, iako su te koalicije relativno kratko trajale. Budva je grad u kojem je današnja vlast prvi put pokazala svoju prirodu – od držanja za fotelje po svaku cijenu, čak i nasilja, do populističkog upada u posjed renomiranog stranog turističkog investitora sa teatralnim lomljenjem katanca na ulaznoj kapiji kao predstavom za birače.
Budva je grad u kojem je prvi čelnik nove vlasti završio u Spužu, baš kao što su budvanski visoki funkcioneri bivše vlasti bili prvi koji su se suočili s pravdom. U Budvi se, kada je unutar „oslobodilaca“ pukla tikva, prvi put pokazalo da su razlike dojučerašnjih partijskih saboraca nepremostive.
Konačno, Budva je od juče prva opština u kojoj se neko odvažio da „proguta žabu“ – da zaključi koalicioni sporazum s satanizovanim predstavnicima nekadašnje vlasti.
Zašto je važno da se ove promjene dogode prvo u Budvi? Zbog njene finansijske moći, zbog ogromnog opštinskog budžeta koji premašuje 60 miliona eura. Samo je Podgorica, s otprilike dvostruko većim iznosom, bogatija od Budve. Ali je Podgorica glavni i daleko veći grad, složeniji za upravljanje i mnogo gladniji u prohtjevima. Budva je zahvalna za upravljanje ko god da čini vlast. Veliki prihodi od turizma pružaju u Crnoj Gori jedinstvenu priliku za snažan kontinuirani razvoj i dobro upravljanje, a to znači i za valorizaciju političkih ideja.
Važnost jučerašnjeg događaja je i u tome što se ovaj politički dogovor u Budvi može ispostaviti kao prvi od sličnih dogovora. To je vjetar u leđa političkim strankama za buduća dešavanja na crnogorskoj političkoj sceni.
Preporučeno