Smijeniće Bečića i Šaranovića ako analiza pokaže da ne rade dobro

Smijeniće Bečića i Šaranovića ako analiza pokaže da ne rade dobro

Standard

01/02/2025

11:42

Premijer Milojko Spajić nije organizovao konferenciju za novinare koju su zahtijevali iz neformalne studentske grupe ,,Kamo śutra”, već je posalo saopštenje za javnost u kome navodi što je sve urađeno ili planirano povodom pet zahtjeva koji su oni dostavili, ali ne i odgovore o tome što je učinjeno povodom zločina koji se dogodio na Cetinju 1. januara.

Spajić se odlučio za pisanu formu, a za smjene ministra i potpredsjednika traži vrijeme i analizu rezultata njihovog rada. On nije pojasnio kako i do kada će analizirati rad ministara.

,,Kako i sami konstatujete, ostavka je čin moralne i objektivne odgovornosti. Kao što je javnosti poznato, svi članovi Vlade do jednog podložni su promjeni nakon evaluacije rada i detaljne analize učinka, od kojih će zavisiti konačne odluke”, rekao je premijer.

Neformalna grupa „Kamo śutra“ je juče na Cetinju, zajedno sa građanima, održali 13 minuta ćutnje za ubijene u masakru koji je počinio 1.januara Aco Martinović.

Pobjedi su kazali da će premijeru odgovoriti danas.

,,U ovom trenutku i na ovom mjestu nećemo da odgovaramo Spajiću”, kazao je Milo Perović.

Studenti su prošle nedjelje Vladi zvanično uputili dopis u kome zahtijevaju od Vlade Crne Gore da do 01.02.2025.godine javno prezentuje sve radnje, mjere aktivnosti koje su preduzete od gnusnog zločina učinjenog 01.01.2025.godine na Cetinju, kao i razlozima za ispunjenje ili nesipunjenje njihovih zahtjeva.

Na posljednjem protestu 25. januara su najavili, da su, ukoliko se ne ispune zahtjevi, spremni na građansku neposlušnost. Tražili su tada od Spajića i da on smijeni ministra unutrašjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost Aleksu Bečića, ako već oni samostalno ndjeljama neće da podnesu ostavke.

Pozvao da učestvuju u javnim raspravama

U svom obraćanju, Spajić je podsjetio je da je 3. januara održana vanredna sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost, na kojoj su, povodom tragedije na Cetinju, zaključci i preporuke.

,,A koji su u najvećem dijelu komplementarni sa zahtjevima u vašem obraćanju”, dodao je on.

U odnosu na zahtjev za ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja, kazao je da je shodno zaključcima Vijeća za nacionalnu bezbjednost pripremljen Nacrt izmjena i dopuna Zakona o oružju i municiji (Markovog i Mašanovog zakona).

,,Kako je predmetni nacrt stavljen na javnu raspravu 24. januara, a do sada nijesu evidentirani predlozi vaše grupe, pozivam vas da se do isteka roka za davanje sugestija (24. februara) upoznate sa predloženim izmjenama i u odnosu na iste dostavite eventualne sugestije. Upoznavanja radi, ključne izmjene odnose se na: Podizanje starosne granice sa 18 na 25 godina za podnošenje zahtjeva za oružje (sa izuzecima za policiju, vojsku, zaštitare, članove sportskostreljačkih organizacija); smanjenje perioda važenja oružnih listova sa 10 na pet godina; proširenje opsega krivičnih djela i prekršaja koji se smatraju smetnjom za posjedovanje oružja – djela koja sadrže bilo koji oblik nasilja; uspostavljanje komisije Ministarstva zdravlja, kao jedine nadležne za izdavanje ljekarskih uvjerenja za posjedovanje oružja, kao i za kontinuiranu psihološku i prihijatrijsku procjenu – odnosno strože psihološke procjene; strože kriterijume za rekreativno i sportsko oružje; centralizaciju rješavanja zahtjeva za držanje i nošenje oružja”, naveo je Spajić.

Dodaje da je u cilju jačanja bezbjednosti i pravne zaštite građana Ministarstvo pravde pripremilo Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika, koje je od 23. januara na javnoj raspravi.

,,A ključne izmjene odnose se na: pooštravanje kazne za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja – od jedne do 10 godina zatvora; pooštravanje kazne za rodno motivisano teško ubistvo (femicid) – od 10 do 40 godina zatvora; prepoznavanje napada na ljekare i prosvjetne radnike kao krivičnog djela i suzbijanje govora mržnje”, istakao je Spajić.

On je ovu neformalnu grupu studenata pozvao da do kraja javne rasprave 12. februara daju svoj doprinos kvalitetu izrade ovog zakonskog rješenja.

Vraćeno i oduzeto oružje, policajci se traže

On je grupu „Kamo śutra“ obavijestio da je intenzivirana kampanja „Poštuj život – vrati oružje“.

,,Tako su od početka godine do 27. januara građani Upravi policije dobrovoljno predali: 1.535 komada komada vatrenog oružja, 50-534 komada municije, 147 komada ručnih bombi, kao i više stotina djelova oružja i eksplozivnih sredstava”, naveo je premijer.

Sa poslednjeg protesta (FOTO: Dragan Mijatović)

U cilju sprječavanja nelegalnog posjedovanja i nošenja oružja i smanjenja kriminalnih aktivnosti, u akcijama policije širom Crne Gore u istom periodu oduzeto je, dodaje on, 126 komada oružja, blizu sedam i po hiljada komada municije i pet ručnih bombi.

,,Kada je u pitanju reforma funkcionisanja policijskih struktura, obavještavam da je i ovo bio jedan od zaključaka Vijeća za nacionalnu bezbjednost. Shodno tome, 16. januara raspisan je konkurs za prijem 815 policajaca u Upravu policije (konkurs je otvoren do 5. februara, a u međuvremenu je pristiglo oko 550 prijava)”, poručio je Spajić.

Naglasio je da je u međuvremenu zaposleno 49 policajaca koji su diplomirali na Policijskoj akademiji, dok je od 16. januara u Odjeljenje bezbjednosti Cetinje raspoređeno sedam policajaca.

,,Paralelno sa ovim aktivnostima, Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovodi intenzivnu reformu policijskih struktura, u okviru čega je do sada suspendovano nekoliko desetina policijskih službenika. Jednako tako, na inicijativu Prijestonice, a na predlog Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Vlada je donijela odluku o uvođenju zaštitara u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama u Prijestonici od početka februara”, rekao je Spajić.

Ova mjera proširena je, kaže, i na ostale opštine, pa je takva odluka donijeta na sjednici Vlade 30. januara i odnosi se na ostale škole u gradskim sredinama (42 srednje i 65 osnovnih škola) koje pohađa značajan broj učenika. Vlada će, iz budžetske rezerve, za ove namjene, a za period od 15. februara do kraja školske godine, obezbijediti 800.000 eura.

Građansko obrazovanje već u strategiji

Spajić je, komentarišući četvrti zahtjev grupe „Kamo śurtra“ koji se odnosi na povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovne i srednje škole, kazao da je Ministarstvo prosvjete posvećeno promovisanju vrijednosti građanskog obrazovanja i vrijednosti građanskog društva na svim nivoima.

Kaže da je ministarka Anđela Jakšić Stojanović više puta javno podržala inicijativu za uvođenje Građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u kurikulume.

,,Resor kojim rukovodi, u saradnji sa UNICEF-om, i uz podršku Evropske komisije, priprema Strategiju obrazovanja za period 2025-2035, i ovaj posao je u završnoj fazi. Dokument je bio na javnoj raspravi, a njegovo usvajanje je planirano za prvi kvartal ove godine. U Strategiji je upravo reforma kurikuluma definisana kao prioritetna mjera, koju je potrebno sprovesti”, istakao je Spajić.

Uvođenje Građanskog obrazovanja, ne samo kao posebnog predmeta, već i uključivanje određenih tema u druge predmete, pa i u kurikulume osnovnih škola, jasno je, kaže on, definisano u tekstu same Strategije, a sastavni je dio i Akcionog plana čija je izrada, takođe, u završnoj fazi.

,,Posebna pažnja, tokom izrade Strategije obrazovanja, posvećena je i značaju medijske pismenosti u obrazovnom sistemu, naročito sa aspekta unaprjeđenja ljudskih prava i demokratskih procesa u društvu, kao i obrazovanja XXI vijeka, koje zahtijeva razvijanje kritičkog mišljenja i promociju vrijednosti građanskog društva”, rekao je Spajić.

Više psihijatara i psihologa

Što se tiče poboljšanja odnosa i brige o mentalnom zdravlju, kaže da je odmah nakon 1. januara, kroz multiresorsku saradnju, uspostavljena kontinuirana psihološko-socijalna podrška za građane Cetinja, a aktivna je i SOS linija za takvu podršku na nivou države – 1555.

,,U okviru ove mjere podrške do sada je realizovano 400 poziva i 200 intervencija. Naime, nakon razgovora sa predstavnicima resora zdravstva i udruženja psihologa, psihijatara i psihoterapeuta dogovoreni su konkretni koraci saradnje na sistemskom unaprjeđenju Programa mentalnog zdravlja”, napisao je Spajić u odgovoru studentima.

Dodao je da je Ministarstvo zdravlja izradilo Program za mentalno zdravlje čiji je cilj da u narednom dvogodišnjem periodu planiranim aktivnostima osnaži kapacitete u smislu prevencije, brzog dijagnostikovanja i adekvatnog liječenja mentalnih poremećaja u široj zajednici.

,,U cilju jačanja kadrovskih kapaciteta, pojačani su kapaciteti CMZ pri domovima zdravlja tj. sistematizovana su radna mjesta psihologa koja ranije nijesu bila prepoznata (DZ Budva, DZ Rožaje), dok je trenutno na specijalizaciji osam specijalizanata iz psihijatrije, tri specijalizanta iz dječje i adolescentne psihijatrije, te tri specijalizanta medicinske psihologije”, dodao je on.

Kaže i da je godišnjim planom specijalizacija i užih specijalizacija za 2025. godinu predviđeno: 14 specijalizacija iz psihijatrije; tri specijalizacije iz adolescentne i dječije psihijatrije i dva specijalizacije iz oblasti medicinske psihologije.

,,Takođe je važno naglasiti da su u saradnji Ministarstva zdravlja i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija organizovane edukativne radionice psihološkog debrifinga za nastavnike i pedagoge o  prepoznavanju posttraumatskog stresa (PTS) kod djece, za roditelje djece iz OŠ „Lovćenski partizanski odred” i OŠ „Njegoš“ kao i za učenike pomenutih osnovnih škola. Istovremeno su organizovane radionice za Službu zaštite i spašavanja, Komunalnu policiju, JZU Dom zdravlja”, naveo je on.

Prema informacijama koje su na raspolaganju od menadžmenta Javnog servisa, kaže da će u narednom periodu kroz programsku šemu biti dodatno tretirane teme vezane za mentalno zdravlje.

,,Konačno, na liniji poziva na dijalog, a u cilju postizanja najboljih rješenja i praksi u ovim oblastima, još jednom ukazujem na značaj saradnje institucija i građana po svim relevantnim pitanjima za našu državu i društvo u cjelini. U tom smislu, Vlada će nastaviti intenzivan rad u svim sferama djelovanja i ostaje otvorena za dijalog, kako bismo zajedički, kroz najbolja rješenja, sistem učinili otpornijim i bezbjednijim za sve naše građane”, zaključio je Spajić.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Milojko Spajić, Vlada Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)