Srpski nacionalni savjet se žali što na auto-putu nema ćiriličnog pisma, traže reakciju Abazovića

Srpski nacionalni savjet se žali što na auto-putu nema ćiriličnog pisma, traže reakciju Abazovića

Standard

30/01/2023

10:26

Srpski nacionalni savjet je tražio od Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore zaštitu od diskriminacije i kršenja upotrebe ćiriličnog pisma u slučaju obilježavanja toponima na dionici auto puta Smokovac – Mateševo. O tome su u otvorenom pismu obavijestili premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića.

Srpski nacionalni savjet jeobavijestio Zaštitnika da su 28. jula 2022. godine primili odgovor od Ministarstva kapitalnih investicija, te da u svom odgovoru navode da je riječ o međunarodnom putu oznake E65 i da se natpisi na saobraćajnoj signalizaciji ispisuju na crnogorskom i engleskom jeziku te da je Pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji predviđeno da se nazivi na saobraćajnim oznakama ispisuju latiničnim pismom.

Srpski nacionalni savjet je upozorio Zaštitnika da su prilikom donošenja Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji pogrešno tumačene ustavne odredbe, odnosno da Pravilnik nije usklađen sa Ustavom Crne Gore, koji u članu 13. razdvaja jezik i pismo kao dva različita pojma, te da je u prvom stavu istog člana navedeno da se službenim jezikom smatra crnogorski jezik, dok je u sledećem stavu propisano da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni.

Srpski nacionalni savjet je ukazao na to da su jezik i pismo dva različita pojma, te da se jezik može definisati kao složen sistem znakova na osnovu koga se ljudi u određenoj zajednici sporazumijevaju, iskazuju svoje misli i osjećanja, dok pismo predstavlja način grafičkog zapisivanja jezika.

Srpski nacionalni savjet tvrdi da je Pravilnikom prekršen ne samo član 13. Ustava Crne Gore već i član 145. kojim je propisano da svaki propis mora biti u saglasnosti sa ustavom i zakonom.

Stoga je Srpski nacionalni savjet tražio od Zaštitnika da iskaže mišljenje da li je donošenjem navedenog Pravilnika došlo do kršenja ustavnih normi kao i da pokrene postupak za utvrđivanje ustavnosti i zakonitosti ovog akta.

“Uzimajući u obzir upućeni dopis Zaštitnik je utvrdio da je donošenjem ovog Pravilnika došlo do kršenja najvišeg pravnog akta, najjače pravne snage, pa je s tim u vezi preporučio Ministarstvu kapitalnih investicija: Da u cilju očuvanja ćiriličnog pisma, kao jednog od dva ravnopravna pisma, pristupi izmjenama Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji kako bi se stvorili uslovi da se nazivi na saobraćajnim znakovima, osim na latiničnom pismu ispisuju i na ćiriličnom pismu“, navodi Srpski nacionalni savjet.

Zaštitnik je takođe insistirao da je Ministarstvo kapitalnih investicija dužno dostaviti izvještaj o preuzetim mjerama i radnjama na izvršenju date preporuke u roku od 30 dana od dana prijema mišljenj.

“Na osnovu datih preporuka može se zaključiti da je Zaštitnik uočio neusklađenost Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji sa ustavnim normama na koju je u prethodnom periodu ukazivao Srpski nacionalni savjet. Molimo Vas da svojim autoritetom utičete na striktno poštovanje ustavnih normi, posebno kada se radi o diskriminaciji i neravnopravnosti najznačajnijih identitetskih pitanja ne samo srpskog naroda u Crnoj Gori, kao i da nam administracija Vlade Crne Gore u pismenoj formi dostavi mišljenje vezano za preporuke Zaštitnika ljudskih prava i sloboda”, navodi Srpski nacionalni savjet.

Ostavite komentar

Komentari (0)