Kovačević je nakon opravdanih kritika njegove zapaljive retorike, koja je uslijedila nakon incidenta na prvom proljećnom zasijedanju Skupštine na Cetinju, kada je verbalni sukob poslanika Demokratske partije socijalista Oskara Hutera sa poslanicima bivšeg Demokratskog fronta Slavenom Radunovićem i Milanom Kneževićem, komentarisao kako je „normalno da smeta Švabama“ „zgrada Zetske banovine“, podnio krivičnu prijavu protiv niza ličnosti iz javnog života Crne Gore.
U krivičnoj prijavi Kovačević tvrdi da su Suljević, glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović, direktor onlajn razvoja u Vijestima Srdan Kosović, gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković, poslanici i poslanice DPS-a Ivan Vuković, Sonja Milatović, Aleksandra Vuković-Kuč i drugi ugrozili njegovu bezbjednost i da su odgovorni za to što on prima prijetnje na društvenim mrežama.Po nalogu tužiteljke Vanje Sinđić iz nikšićkog Osnovnog tužilaštva, koje je uz Kovačevića stalo i prije desetak dana, kada su ocijenili da u njegovoj objavi na društvenoj mreži Fejsbuk, koja je izazvala reakcije, nema elemenata krivičnog djela, prethodnih dana je u policiji saslušano više osoba koje on „tereti“ za ugrožavanje bezbjednosti.
Suljević, koji je među prijavljenima, za Pobjedu kaže kako vjeruje da je i Kovačević svjestan neosnovanosti ove prijave.
” U suprotnom, da je bilo šta izrečeno u medijima sa moje strane bilo izvan okvira dozvoljene slobode izražavanja, on bi pokrenuo parnični postupak i u njemu pokušao da dokaže svoje tvrdnje. Ovako, prebacujući taj teret na policiju, koja rutinski prikuplja obavještenja od građana koji su u njegovoj prijavi navedeni, on demonstrira pokušaj da zaplaši ili uznemiri svoje neistomišljenike, svjestan da u tome nema mjesta ni prekršajnoj, a kamoli krivičnoj odgovornosti”, kazao je Suljević.
On ističe da su kritike iz CGO-a na račun nosilaca javnih funkcija prisutne od osnivanja te organizacije, te da su uvijek kritikovali one koji su na vlasti cijeneći da oni nose više odgovornosti nego drugi, samim tim što imaju i više moći.
” Tako je bilo u vrijeme DPS vlasti, ali i nakon 2020. godine, kada su se promijenili odnosi u strukturi vlasti. Nijesu nam nepoznate kampanje „zastrašivanja“ i pokušaja diskreditacije, a pokazali smo do sada rezistentnost na sve te pritiske i dokazali da su to primjeri nedemokratskog odnosa vlasti prema kritičarima, koji su više štetili onima koji su ih pokretali nego nama. Istina, do sada nikada nijesmo imali nešto slično postupku Kovačevića, odnosno da javni funkcioner podnosi prijave protiv civilnih aktivista”, kaže Suljević.
On ocjenjuje da je karta na koju Kovačević uvijek igra kada se ukaže na njegovo neprimjereno ponašanje – da njega neko targetira zbog njegove etničke pripadnosti – prizemna, neutemeljena i krajnje neprimjerena funkciji koju, nažalost, još pokriva.
” Stoga, nemam dilemu da će ova prijava brzo biti odbačena. Nadam se samo da će tužilaštvo, koje do sada nije pokazalo profesionalnu agilnost, njegove postupke da kvalifikuje kao krivično djelo. Možda će konačno u ovom posljednjem postupku Kovačevića pronaći elemente krivičnog djela lažnog prijavljivanja”, kazao je Suljević.
On je dodao da će CGO i ovaj primjer voditi kao dio pritisaka kojima su kritički nastrojene organizacije i pojedinci izloženi.
” Dok god takvi pritisci postoje, nema riječi ni o istinskoj demokratiji, niti slobodi, o kojoj mnogi političari koji dnevno gaze demokratske principe i ljudska prava obično govore”, zaključio je on.
Poslanica DPS-a Sonja Milatović kazala je juče tokom sjednice Skupštine Crne Gore da je politički kukavičluk svojstven Marku Kovačeviću, te da su krivične prijave odraz toga.
” Čini se da mu nijesu smetali samo stavovi poslanika DPS-a. Prijave su podnijete i protiv novinara i NVO aktivista. Sve to govori da se u Crnoj Gori žele zastrašiti opozicionari i ugušiti opoziciona riječ. Međutim, ono što jasno želim poručiti – da mi hakovani nijesmo, da stojimo iza svake svoje riječi i da su ove prijave odraz političkog kukavičluka, nešto što je njemu svojstveno”, naglasila je Milatović.
Na njenu konstataciju nadovezao se predsjednik Skupštine Andrija Mandić, koji je kazao kako je Kovačević „dobri i čestiti čovjek“.
” On je veliki političar, kojim će se ponositi Crna Gora i njegov narod. Vi ste protiv mene podnijeli čitav niz prijava, a ja to nijesam komentarisao. Pretpostavljam da će se tužilaštvo izjasniti o njegovim prijavama”, poručio je Mandić.
Po nalogu tužiteljke Sinđić, u neđelju je u podgoričkoj policiji saslušan glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović, koji je u popodnevnim satima dobio telefonski poziv uz objašnjenje da je potrebno da dođe i izjasni se o navodima prijave koju je protiv njega podnio Kovačević.
” Kako sam rekao i inspektoru koji me je saslušavao, nije mi jasan povod zbog kojeg me je nikšićko tužilaštvo dovelo u kontekst eventualnih prijetnji predsjedniku opštine Marku Kovačeviću”, kazao je Đuranović.
Nakon Đuranovića, te poslanica Vuković-Kuč i Milatović, u neđelju je poziv iz policije dobio i bivši gradonačelnik Podgorice, poslanik Ivan Vuković.
” I ja sam dobio poziv da se izjasnim u odnosu na navode prijave nacional-šoviniste Marka Kovačevića i to na način što su dva uniformisana lica posjetila stan đe žive moji roditelji u četiri sata po podne. Na toj adresi ne živim od 2012. godine. Potpuno je jasno da se radi o još jednom pokušaju zastrašivanja političkih protivnika aktuelne vlasti (uzaludna rabota, naravno) i skretanja pažnje sa brojnih afera koje prate rad sramotnog predsjednika opštine Nikšić”, kazao je Vuković.
MSS: Opasan trend zastrašivanja novinara
Saslušavanjem Draška Đuranovića, glavnog i odgovornog urednika Pobjede, u prostorijama podgoričke policije, nastavljen je opasan trend zastrašivanja novinara u Crnoj Gori, saopšteno je juče iz Medijskog savjeta za samoregulaciju.
” Dok su prethodnih godina prijetnje i uvrede dolazile uglavnom preko društvenih mreža, sada imamo situaciju da se državne institucije, poput policije i tužilaštva, koriste za pritiske na novinare i medije. Ove organizovane akcije imaju, prije svega, za cilj ograničavanje slobode medija i obeshrabrivanje bilo kakvog kritičkog novinarstva. Paradoksalno je da se sa ubrzavanjem evropskih integracija povećava i broj napada na novinare i medije, a pritisci postaju sve raznovrsniji: od spaljivanja lutaka do policijskih saslušanja i suđenja u slučaju profesora Bobana Batrićevića”, navodi se u saopštenju koje potpisuje izvršni sekretar MSS-a Ranko Vujović.
Preporučeno
Medijski savjet za samoregulaciju najoštrije je osudio najnovije pritiske na Pobjedu i njenog glavnog i odgovornog urednika i smatra da je krajnje vrijeme da međunarodna zajednica obrati pažnju na ove opasne trendove u Crnoj Gori, koji ne ugrožavaju samo slobodno novinarstvo, već potkopavaju i neke temeljne demokratske vrijednosti ovog društva.